Mazda 121 I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Mała, zwinna i niezwykle charakterystyczna – Mazda 121 I to więcej niż tylko kompaktowy samochód miejski. To pojazd, który, mimo upływu lat, wciąż budzi zainteresowanie swoimi technicznymi rozwiązaniami, ekonomicznym spalaniem i niepowtarzalnym stylem. Czy jest równie funkcjonalna, co atrakcyjna? Zapraszamy do zapoznania się z danymi technicznymi, wymiarami, silnikami, a także opiniami użytkowników, które rzucają światło na to kultowe już auto. Ceny, jakie obecnie osiąga Mazda 121 I, mogą zaskoczyć niejednego miłośnika motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Mazda 121 I

Zdecydowanie jednym z najważniejszych aspektów Mazda 121 I są jej dane techniczne. Ten kultowy samochód miejski jest wyposażony w silnik o pojemności 1,3 litra, który generuje moc 75 koni mechanicznych. Dzięki temu Mazda 121 I jest w stanie rozwinąć prędkość maksymalną wynoszącą 170 km/h, a do 100 km/h przyspiesza w czasie 12,6 sekundy.

Jeśli chodzi o wymiary, Mazda 121 I charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, które są idealne do jazdy po zatłoczonym mieście. Długość samochodu wynosi 3,8 metra, szerokość 1,67 metra, a wysokość 1,4 metra. Wymiary te, w połączeniu z niewielkim promieniem skrętu, czynią z niej niezwykle zwinny i łatwy do parkowania pojazd.

Rodzaje i charakterystyka silników

Zagłębiając się w temat silników dostępnych w Mazda 121 I, warto zwrócić uwagę na różnorodność ich charakterystyk. Gama silników obejmowała zarówno jednostki benzynowe, jak i diesla. Najpopularniejszym wyborem była jednostka benzynowa o pojemności 1,3 litra, którą omówiliśmy wcześniej. Ta jednostka napędowa była ceniona za swoją niezawodność i ekonomiczne zużycie paliwa.

Drugim typem silnika dostępnym w Mazda 121 I był silnik diesla. Mimo że nie był on tak popularny jak jego odpowiednik benzynowy, zasługuje na uwagę. Silnik diesla oferował solidne osiągi i niskie zużycie paliwa, co czyniło go atrakcyjnym wyborem dla osób często podróżujących na długie dystanse.

Wszystkie silniki Mazda 121 I były sprzężone z 5-biegową manualną skrzynią biegów, która zapewniała płynne i precyzyjne zmiany biegów. Nie tylko poprawiało to komfort jazdy, ale także pomagało w osiąganiu optymalnej wydajności paliwowej. Bez względu na wybrany silnik, każdy z nich gwarantował solidne osiągi i niskie zużycie paliwa, co jest jednym z kluczowych atutów Mazda 121 I.

Spalanie i pojemność bagażnika

Spalanie Mazda 121 I to kolejny aspekt, który warto podkreślić. Dla modelu z silnikiem benzynowym o pojemności 1,3 litra, średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi około 6,5 litra na 100 km. Jest to atrakcyjna wartość, szczególnie dla osób szukających ekonomicznego samochodu do codziennych dojazdów.

Co więcej, model z silnikiem diesla również oferuje dobre parametry spalania. Średnie zużycie paliwa dla diesla wynosi około 5,5 litra na 100 km, co czyni go jeszcze bardziej ekonomicznym wyborem, szczególnie dla tych, którzy często pokonują długie dystanse.

Jeżeli chodzi o pojemność bagażnika Mazda 121 I, choć jest to mały samochód miejski, oferuje on zaskakująco dużo miejsca na bagaż. Standardowo, bagażnik oferuje 280 litrów przestrzeni, co jest więcej niż wystarczające dla codziennych zakupów czy weekendowych wyjazdów. Po złożeniu tylnych siedzeń, przestrzeń bagażowa zwiększa się do imponujących 710 litrów, co daje dużą elastyczność w transporcie większych przedmiotów.

Ceny na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym, ceny Mazda 121 I w dużej mierze zależą od stanu technicznego pojazdu oraz jego historii serwisowej. Należy zauważyć, że dobrze utrzymane egzemplarze mogą osiągać ceny znacznie przewyższające średnią rynkową dla tego modelu, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu klasykami.

Wyznacznikiem wartości Mazda 121 I na rynku wtórnym jest również rok produkcji oraz przebieg. Auta z niższym przebiegiem i z młodszych roczników są cenione wyżej, co jest typowe dla większości pojazdów używanych.

Przy zakupie Mazda 121 I na rynku wtórnym, przyszli właściciele powinni zwrócić uwagę na kompletność dokumentacji pojazdu. Samochody z pełną historią serwisową i dokumentacją często cieszą się wyższą ceną, ale jednocześnie dają większą pewność co do ich stanu i przyszłych kosztów eksploatacji.

Zjawiskiem, które wpływa na ceny Mazda 121 I, jest trend na tzw. youngtimery, czyli auta, które zaczynają być postrzegane jako klasyki. Modele w dobrym stanie zachowania, z oryginalnymi częściami i małą liczbą właścicieli, mogą być wyceniane wyżej, co jest wynikiem rosnącego zainteresowania pojazdami z duszą i historią.

Opinie użytkowników i ekspertów.

Opinie użytkowników dotyczące Mazda 121 I często podkreślają jej niezawodność i niskie koszty utrzymania. Kierowcy chwalą sobie również łatwość parkowania i manewrowania w warunkach miejskich, co jest bezcenne przy codziennych dojazdach do pracy czy podczas szukania miejsca parkingowego.

Wśród komentarzy ekspertów, Mazda 121 I jest często wymieniana jako samochód o wysokiej wartości użytkowej. Zwracają oni uwagę na dobrą jakość wykonania w stosunku do ceny, jak również na zaskakująco przestronne wnętrze dla tak małych wymiarów zewnętrznych pojazdu.

Z kolei, analizując opinie z perspektywy dłuższego użytkowania, wielu właścicieli Mazda 121 I ceni sobie prostotę konstrukcji i łatwość w dokonywaniu drobnych napraw. Nie bez znaczenia pozostaje także klasyczny design, który pomimo upływu lat wciąż przyciąga spojrzenia na ulicach.

Podsumowanie

Mazda 121 I to samochód, który pomimo upływu czasu nadal przyciąga uwagę swoją niezwykłą konstrukcją i ekonomicznymi parametrami. Jeśli szukasz pojazdu z charakterem, który łączy w sobie praktyczność miejskiego auta z oszczędnością w eksploatacji, ta Mazda może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania opinii użytkowników, co może być cennym źródłem informacji przy podjęciu decyzji o zakupie. Nie zapomnij również śledzić rynku wtórnego, aby znaleźć najlepiej zachowany egzemplarz Mazda 121 I, który może stać się nie tylko środkiem transportu, ale i inwestycją w klasyk motoryzacji.

źródło: Mazda