Land Rover Freelander I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Czy jesteś gotowy na przygodę z ikoną brytyjskiego motoryzacyjnego dziedzictwa? Land Rover Freelander I to więcej niż samochód – to paszport do świata nieograniczonych możliwości i niezawodności w każdym terenie. W tym artykule zagłębimy się w specyfikacje techniczne, wymiary, gamę silników i spalanie, które definiują tę legendarną konstrukcję. Przyjrzymy się również cenom i recenzjom, abyś mógł zdecydować, czy to właśnie Freelander I jest kluczem do Twojej motoryzacyjnej satysfakcji.

Dane techniczne i wymiary Land Rover Freelander I

Land Rover Freelander I to pojazd o imponujących rozmiarach, który zdobył uznanie na całym świecie. Jego długość wynosi 4,46 metra, szerokość to 1,81 metra, a wysokość – 1,69 metra. Mimo swoich potężnych wymiarów, Freelander I jest zaskakująco zwinny, z krótkim rozstawem osi wynoszącym 2,56 metra, co pozwala mu na doskonałe manewrowanie w terenie.

Reprezentując brytyjski styl i solidną konstrukcję, Land Rover Freelander I napędzany jest rzędowym, czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1,8 l, który generuje aż 120 KM. Dodatkowo, model ten jest wyposażony w pięciostopniową skrzynię biegów – manualną lub automatyczną. Taka konstrukcja daje kierowcy większą kontrolę i wszechstronność podczas jazdy.

Silniki dostępne w modelu Freelander I

Model Freelander I, obok wspomnianego już silnika o pojemności 1,8 l, oferuje również mocniejsze jednostki napędowe. Szczególnie zainteresowanie budził silnik diesel 2.0 TD4, generujący aż 112 KM mocy. To sprawdzone rozwiązanie gwarantowało nie tylko większą siłę napędową, ale także bardziej efektywne spalanie.

Wersja z silnikiem V6 o pojemności 2,5 litra była idealnym wyborem dla tych, którzy poszukiwali prawdziwej mocy. Ten silnik generował aż 177 KM, co okazało się nieocenione podczas jazdy w trudnych warunkach terenowych. Dzięki temu Freelander I nie był tylko praktycznym SUV-em, ale również pojazdem zdolnym do ekscytujących wypraw off-road.

Warto również wspomnieć o jednostce TDI o pojemności 2,0 litra. Ten silnik diesel, generujący 97 KM mocy, stanowił doskonały kompromis między osiągami a ekonomią. Pomimo niższej mocy, oferował solidne osiągi i rozsądne spalanie.

Freelander I był dostępny również z silnikiem 1.8 Turbo, dostarczającym 160 KM mocy. Ta wersja charakteryzowała się mocnym przyspieszeniem i sprawnym poruszaniem się nawet po najbardziej wymagającym terenie. Wybór silnika zależał przede wszystkim od indywidualnych preferencji kierowcy.

Spalanie i pojemność silnika w Land Rover Freelander I

Spalanie w modelu Land Rover Freelander I zależy przede wszystkim od typu silnika. W przypadku najbardziej popularnej jednostki, 1,8 l benzynowej, średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi około 8,5 l/100 km. Wersje z silnikami diesla, takie jak 2,0 TD4, mogą pochwalić się nieco lepszymi wynikami, z wartościami rzędu 7 l/100 km w cyklu mieszanym.

Pojemność silnika to kolejny istotny czynnik definiujący charakterystykę Freelander I. Najmniejszą jednostką była ta o pojemności 1,8 l, jednak na uwagę zasługują również silniki o większych pojemnościach, takie jak 2,0 l TDI czy 2,5 l V6. Ta ostatnia, dzięki swojej mocy, stanowiła serce najbardziej sportowej wersji modelu.

Analiza spalania i pojemności silnika w Land Rover Freelander I pokazuje, jak dobrze ten model łączy w sobie cechy typowe dla SUV-ów, takie jak moc i zdolność do jazdy w terenie, z ekonomicznością i oszczędnością paliwa. Bez względu na to, czy wybierzesz wersję z silnikiem benzynowym, czy diesla, możesz liczyć na niezawodność i satysfakcję z jazdy, które są znakiem rozpoznawczym tej brytyjskiej legendy motoryzacji.

Ceny Land Rover Freelander I na rynku wtórnym

Ceny Land Rover Freelander I na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rocznik oraz wyposażenie. Modele w dobrym stanie i z niskim przebiegiem mogą osiągać ceny znacznie wyższe niż egzemplarze wymagające dodatkowych inwestycji.

Warto zauważyć, że Freelander I, mimo upływu lat, wciąż cieszy się uznaniem wśród entuzjastów samochodów terenowych. Ceniony za swoją niezawodność i zdolności terenowe, może być atrakcyjnym zakupem dla osób szukających solidnego i sprawdzonego SUV-a w przystępnej cenie.

Znalezienie odpowiedniej oferty wymaga jednak cierpliwości i dokładnej analizy rynku. Ceny mogą wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od modelu i kondycji pojazdu. Najlepsze oferty szybko znikają, więc potencjalni nabywcy powinni być gotowi na szybką decyzję.

Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na historię serwisową pojazdu oraz dostępność części zamiennych. Chociaż Land Rover Freelander I jest modelem stosunkowo łatwym w utrzymaniu, koszty eksploatacji mogą być wyższe niż w przypadku mniej zaawansowanych technicznie samochodów.

Opinie użytkowników i ekspertów o Land Rover Freelander I

Opinie użytkowników Land Rover Freelander I często podkreślają wyjątkową trwałość i niezawodność tego pojazdu w trudnych warunkach terenowych. Wielu z nich docenia również komfort jazdy i funkcjonalność, jaką oferuje ten model. To sprawia, że Freelander I jest postrzegany jako doskonały kompromis między SUV-em a samochodem do codziennego użytku.

Eksperci motoryzacyjni z kolei zwracają uwagę na charakterystyczny design i solidną konstrukcję Land Rovera, uznając go za jedną z ikon segmentu SUV. Chwalą również bogate możliwości konfiguracyjne i szeroką gamę silników, co pozwala każdemu znaleźć wersję idealnie odpowiadającą jego indywidualnym potrzebom i stylowi jazdy.

Podsumowanie

Land Rover Freelander I to pojazd, który z powodzeniem łączy w sobie wytrzymałość, styl i wszechstronność. Jego różnorodne opcje silnikowe i imponujące specyfikacje techniczne sprawiają, że jest to model godny uwagi zarówno dla miłośników off-roadu, jak i tych, którzy cenią sobie komfort i niezawodność na co dzień. Jeśli szukasz SUV-a z prawdziwym charakterem, Freelander I może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania, co jeszcze ten kultowy model ma do zaoferowania. Może to właśnie Land Rover Freelander I stanie się Twoim wiernym towarzyszem w najbliższych przygodach?

foto: Land Rover