KIA Picanto I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Mała, zwinna i oszczędna – KIA Picanto I podbiła serca kierowców szukających miejskiego auta, które sprosta wyzwaniom codziennej eksploatacji. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie dane techniczne kryją się pod kompaktową karoserią tego modelu, omówimy jego wymiary i pojemność, a także rzucimy okiem na spalanie i dostępne silniki. Czy opinie użytkowników potwierdzą praktyczność i ekonomię Picanto? Sprawdźmy też, jak kształtują się ceny na rynku wtórnym. Zapnij pasy – przed Tobą kompendium wiedzy o KIA Picanto I!

Dane techniczne i wymiary KIA Picanto I

Model KIA Picanto I, pomimo swojego kompaktowego rozmiaru, zaskakuje przemyślaną konstrukcją i imponującymi danymi technicznymi. Ta miejska hatchback, produkowana w latach 2004-2011, oferuje napęd na przednie koła. Jest dostępna zarówno w wersji trzydrzwiowej, jak i pięciodrzwiowej. Długość pojazdu wynosi 3495 mm, szerokość 1595 mm, a wysokość 1480 mm, co czyni go idealnym samochodem do zatłoczonych miast.

Wymiary KIA Picanto I przekładają się na zaskakująco pojemne wnętrze. Mimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych, producent zdołał wygospodarować 157 litrów przestrzeni bagażowej z tylnymi siedzeniami w pozycji pionowej. Po złożeniu siedzeń, pojemność bagażnika wzrasta do 882 litrów, co jest wynikiem inteligentnego wykorzystania przestrzeni.

Wykorzystanie lekkich, ale wytrzymałych materiałów, pozwoliło na osiągnięcie niewielkiej masy własnej samochodu – od 865 do 980 kg, w zależności od wersji silnikowej. To przekłada się na zwinną jazdę i niskie spalanie, co sprawia, że KIA Picanto I jest wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem dla osób, które często poruszają się po mieście.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

KIA Picanto I jest dostępne z dwoma silnikami benzynowymi: 1.0 i 1.1. Pierwszy z nich, o pojemności 999 cm³, generuje moc 61 KM i maksymalny moment obrotowy 86 Nm, co pozwala na dynamiczną jazdę w miejskiej dżungli. Drugi, nieco większy silnik o pojemności 1086 cm³, dysponuje mocą 65 KM oraz momentem obrotowym 97 Nm, co przekłada się na nieco lepsze osiągi, szczególnie podczas jazdy na drogach szybkiego ruchu.

Wszystkie dostępne wersje silnikowe KIA Picanto I zostały skonstruowane z myślą o zoptymalizowanym zużyciu paliwa. W rzeczywistości, zarówno wersja 1.0, jak i 1.1, charakteryzują się niskim spalaniem, plasującym się w granicach 4,9-5,8 l/100 km w cyklu mieszanym. To zdecydowanie czyni KIA Picanto I jednym z najbardziej ekonomicznych samochodów w swojej klasie.

Warto zaznaczyć, że KIA Picanto I oferuje także wersje z zautomatyzowaną skrzynią biegów. Taka opcja jest jednak dostępna wyłącznie dla silnika 1.1. Skrzynia ta, choć nieco zwiększa średnie spalanie, pozwala na jeszcze większy komfort jazdy, szczególnie w zatłoczonych warunkach miejskich.

Szczegółowa analiza spalania i pojemności

KIA Picanto I zasługuje na szczególną uwagę, jeśli chodzi o spalanie. Jak wcześniej wspomniano, zarówno modele z silnikiem 1.0, jak i 1.1, charakteryzują się niskim zużyciem paliwa, które oscyluje w granicach od 4,9 do 5,8 l/100 km w cyklu mieszanym. Oznacza to, że na każde 100 km jazdy potrzeba mniej niż 6 litrów paliwa, co jest bardzo ekonomicznym wynikiem, szczególnie w porównaniu z innymi samochodami miejskimi.

Przy regularnej jeździe miejskiej, gdzie często występuje przyspieszanie i hamowanie, zużycie paliwa KIA Picanto I wzrasta nieznacznie, ale nadal pozostaje na akceptowalnym poziomie. Średnie spalanie dla silnika 1.0 wynosi około 6,3 l/100 km, a dla silnika 1.1 – około 6,7 l/100 km. Oczywiście, te wartości mogą się różnić w zależności od stylu jazdy i warunków drogowych.

Jeśli chodzi o pojemność, KIA Picanto I również imponuje. Jak już wcześniej wspomniano, mimo swoich kompaktowych rozmiarów, oferuje 157 litrów przestrzeni bagażowej przy pionowo ustawionych siedzeniach tylnej kanapy. Po złożeniu siedzeń, pojemność bagażnika wzrasta do 882 litrów, co jest niewątpliwym atutem, szczególnie podczas dużych zakupów czy wyjazdów na wakacje.

Jeśli chodzi o zbiornik paliwa, KIA Picanto I oferuje pojemność 35 litrów. Oznacza to, że nawet przy najwyższym zużyciu paliwa, jedno tankowanie wystarczy na pokonanie ponad 500 km. Dla wielu kierowców, taka pojemność zbiornika to idealne rozwiązanie, umożliwiające długie trasy bez konieczności częstego zatrzymywania się na stacjach benzynowych.

Aktualne ceny i koszty utrzymania

Aktualne ceny używanych egzemplarzy KIA Picanto I są atrakcyjne dla osób poszukujących niezawodnego i ekonomicznego auta miejskiego. Na rynku wtórnym można znaleźć oferty już od kilku tysięcy złotych, co czyni ten model dostępnym dla szerokiego grona kierowców.

Koszty utrzymania KIA Picanto I są jednym z najważniejszych atutów tego modelu. Niskie spalanie, przystępne ceny części zamiennych i ogólna niezawodność pojazdu sprawiają, że jest to ekonomiczny wybór na długie lata.

Ubezpieczenie KIA Picanto I, dzięki przynależności do niskiej grupy ryzyka, może być kolejnym czynnikiem obniżającym koszty eksploatacji. Właściciele tego modelu mogą liczyć na korzystne stawki zarówno w przypadku polisy OC, jak i ewentualnego AC.

Regularne serwisy i przeglądy techniczne KIA Picanto I nie powinny nadwyrężać domowego budżetu. Prosta konstrukcja i dostępność mechaników znających ten model sprawiają, że nawet potencjalne naprawy nie są zbyt kosztowne.

Opinie użytkowników i ekspertów o KIA Picanto I

Opinie użytkowników o KIA Picanto I często podkreślają jego niezawodność i ekonomiczność w codziennym użytkowaniu. Wielu z nich docenia niskie spalanie oraz zwinność w ruchu miejskim, co sprawia, że Picanto jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort jazdy i oszczędność.

KIA Picanto I zbiera pozytywne oceny również za przestronność wnętrza i bagażnika, co jest szczególnie ważne dla rodzin oraz osób, które potrzebują przewozić większe ładunki. Użytkownicy chwalą inteligentne wykorzystanie przestrzeni, które przekłada się na funkcjonalność w codziennym użytkowaniu.

Ekspertyzy i recenzje podkreślają także, że KIA Picanto I wyróżnia się na tle konkurencji nie tylko ceną, ale również niskimi kosztami utrzymania. To model chętnie polecany przez ekspertów jako wybór dla osób szukających pierwszego auta, jak i dla doświadczonych kierowców, którzy oczekują taniej i bezproblemowej jazdy.

Zdaniem wielu kierowców, KIA Picanto I jest samochodem, który świetnie radzi sobie zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach. Szczególnie wysoko oceniany jest komfort jazdy oraz łatwość manewrowania, co jest kluczowe w gęstym miejskim ruchu.

Podsumowanie

KIA Picanto I to wyjątkowy przykład miejskiego samochodu, który łączy w sobie kompaktowe wymiary, ekonomiczne spalanie i przemyślane rozwiązania przestrzenne. Jeśli szukasz niezawodnego auta, które sprawdzi się w codziennej eksploatacji i nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu, to Picanto może być idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i sprawdzenia, jak KIA Picanto I sprawdzi się w Twoich indywidualnych warunkach. Odkryj opinie zadowolonych użytkowników i pozwól sobie na komfort jazdy, który oferuje ten niepozorny, ale pełen zalet model. Nie zapomnij też śledzić aktualnych ofert na rynku wtórnym, aby znaleźć najlepszą okazję dla siebie!

źródło: Kia Motors