Honda CRX II — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przemierzając ulice miasta czy zakręty górskich dróg, Honda CRX II zawsze przyciąga spojrzenia swoim sportowym charakterem. To ikona motoryzacji, która łączy w sobie dynamikę, kompaktowe wymiary i ekonomiczne spalanie. Jeżeli myślisz o zakupie tego kultowego coupé, zapraszamy do zgłębienia jego tajników – od szczegółowych danych technicznych, przez różnorodność silników, aż po rzeczywiste opinie użytkowników i orientacyjne ceny. Czy Honda CRX II to samochód, który spełni Twoje motoryzacyjne marzenia? Przekonajmy się razem!

Dane techniczne i wymiary Hondy CRX II

Honda CRX II jest kompaktowym samochodem sportowym charakteryzującym się niewielkimi wymiarami. Jego długość wynosi 3,77 m, szerokość 1,68 m, a wysokość zaledwie 1,25 m. Niewielka masa własna, wynosząca około 950 kg, wpływa na doskonałe osiągi i dynamikę jazdy.

Pod względem technicznym, Honda CRX II była dostępna w kilku wersjach silnikowych. Do wyboru były jednostki benzynowe o pojemnościach od 1,5 do 1,6 litra, generujące moc od 90 do 150 KM. Wszystkie silniki były sprzężone z manualną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach.

Warto odnotować, że mimo kompaktowych wymiarów, Honda CRX II oferuje zaskakująco dużo miejsca wewnątrz. Kabina jest przestronna i komfortowa, nawet dla osób wyższych. Z tyłu natomiast znajduje się niewielki, ale praktyczny bagażnik o pojemności 184 litrów.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Honda CRX II była dostępna z różnymi silnikami, które znacznie różniły się swoimi specyfikacjami, zapewniając kierowcom zróżnicowane doświadczenia za kierownicą. Najpopularniejszą jednostką napędową był silnik 1.6 DOHC VTEC o mocy 150 KM, cechujący się doskonałymi osiągami i dynamiką, a jednocześnie umiarkowanym zużyciem paliwa.

Wersja z silnikiem 1.5 SOHC generowała moc 90 KM, oferując solidne osiągi przy niższych kosztach utrzymania. Każdy z silników Honda CRX II był połączony z manualną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach, co dodatkowo podkreślało sportowy charakter tego modelu.

Spalanie i pojemność baku Hondy CRX II

Honda CRX II, mimo swojego sportowego charakteru, prezentuje się zaskakująco ekonomicznie jeżeli chodzi o zużycie paliwa. Średnie spalanie w cyklu miejskim dla wersji z silnikiem 1.6 VTEC wynosi około 8,5 litra na 100 km, natomiast w cyklu pozamiejskim spada do około 6 litrów.

Wersja z silnikiem 1.5 SOHC charakteryzuje się jeszcze niższym spalaniem. W mieście zużywa średnio około 7,5 litra na 100 km, a w cyklu pozamiejskim spada to do około 5 litrów. To sprawia, że Honda CRX II jest nie tylko ekscytującym sportowym coupé, ale także wydajnym samochodem na co dzień.

Pojemność baku w Hondzie CRX II wynosi 45 litrów. Dzięki temu, przy umiarkowanym zużyciu paliwa, zasięg na jednym tankowaniu może wynosić nawet 750 km w cyklu pozamiejskim dla wersji z silnikiem 1.6 VTEC, oraz nawet 900 km dla wersji z silnikiem 1.5 SOHC.

Zarówno niskie spalanie, jak i duży zasięg na jednym tankowaniu, czynią Hondę CRX II atrakcyjnym wyborem nie tylko dla entuzjastów jazdy sportowej, ale także dla osób szukających ekonomicznego i niezawodnego samochodu na co dzień.

Ceny nowych i używanych modeli na rynku

Ceny nowych modeli Hondy CRX II są obecnie kwestią historyczną, gdyż produkcję tego modelu zakończono na początku lat 90. Niemniej jednak, na rynku wtórnym, zarówno w Polsce jak i za granicą, ceny używanych egzemplarzy mogą znacząco się różnić. Zależą one od stanu technicznego, rocznika, przebiegu oraz posiadanych udogodnień i modyfikacji.

Na rynku wtórnym ceny używanych Hond CRX II zaczynają się od kilku tysięcy złotych za modele wymagające większych napraw lub renowacji. Dobrze utrzymane, niewymagające dodatkowych inwestycji egzemplarze, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, zwłaszcza jeśli są to rzadziej spotykane wersje z silnikami VTEC.

Wartość rynkowa Hondy CRX II może być również wyższa w przypadku modeli z oryginalnymi częściami i niskim przebiegiem. Kolekcjonerskie egzemplarze, w szczególnie dobrym stanie, z oryginalnym lakierem lub w limitowanych edycjach, osiągają ceny znacznie odbiegające od przeciętnych wartości rynkowych, co czyni je atrakcyjnymi dla pasjonatów marki.

Opinie użytkowników i ekspertów o Hondzie CRX II

Opinie użytkowników Hondy CRX II są zazwyczaj bardzo pozytywne, szczególnie odnoszące się do niezawodności i przyjemności z jazdy. Wielu z nich podkreśla, że mimo upływu lat, ten samochód ciągle oferuje świetne osiągi i jest stosunkowo tani w utrzymaniu, co czyni go doskonałym wyborem dla miłośników klasycznych aut sportowych.

Eksperci motoryzacyjni często wskazują na Hondę CRX II jako ikonę designu lat 80. i 90., która z powodzeniem łączy aerodynamiczną sylwetkę z ekonomicznym zużyciem paliwa. Zwracają również uwagę na kultowy charakter tego modelu, który jest ceniony wśród kolekcjonerów i entuzjastów motoryzacji do dzisiaj.

Podsumowanie

Honda CRX II to bez wątpienia samochód z duszą, który nawet po latach wciąż budzi emocje i zainteresowanie zarówno wśród miłośników starych konstrukcji, jak i tych poszukujących niezawodnego i ekonomicznego auta sportowego. Jej sportowy charakter, połączony z praktycznością i ekonomicznym spalaniem, sprawiają, że CRX II pozostaje atrakcyjnym wyborem na rynku wtórnym. Jeśli rozważasz zakup tego kultowego modelu lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o jego historii i osiągach, zachęcamy do dalszych poszukiwań i odkrywania fascynującej historii Hondy CRX II. Niech Twoja motoryzacyjna pasja prowadzi Cię do wyjątkowych odkryć i niezapomnianych przeżyć za kierownicą!