Honda Civic II — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapach nowości i dreszcz emocji przy przekręcaniu kluczyka w stacyjce – tak wielu z nas pamięta swoje pierwsze spotkanie z Hondą Civic II. Ten kultowy model, który zadebiutował na przełomie lat 70. i 80., wciąż budzi nostalgię i zachwyt swoją niezawodnością oraz klasycznym designem. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej jego technicznym aspektom – od wymiarów i pojemności silnika, przez spalanie, aż po aktualne ceny i opinie użytkowników. Sprawdźmy, dlaczego Honda Civic II do dziś pozostaje w sercach miłośników motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Honda Civic II

Wśród najważniejszych danych technicznych Honda Civic II, na pewno warto wymienić jej wymiary. Długość tego modelu wynosiła 3770 mm, szerokość – 1600 mm, a wysokość – 1335 mm. Takie proporcje sprawiały, że auto było kompaktowe i zwinne, idealne do poruszania się po miejskich ulicach.

Przestrzeń bagażowa w Hondzie Civic II również była godna uwagi. Mimo niewielkich zewnętrznych rozmiarów, pojemność bagażnika wynosiła 288 litrów, co na tamte czasy było wynikiem naprawdę imponującym. Po złożeniu tylnych siedzeń, pojemność wzrastała do 761 litrów, co znacznie zwiększało funkcjonalność auta.

Pod maską Hondy Civic II krył się silnik o pojemności od 1.2 do 1.5 litra, w zależności od wersji. Silniki te charakteryzowały się mocą od 55 do 70 KM, co w połączeniu z niską masą auta (około 800 kg), dawało bardzo zadowalające osiągi. Dzięki temu Honda Civic II była nie tylko praktyczna, ale również dynamiczna.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Honda Civic II była dostępna z różnymi opcjami silnikowymi, które zaspokajały zróżnicowane potrzeby kierowców. Podstawowy model był wyposażony w silnik o pojemności 1,2 litra generujący moc 55 KM. Był to silnik niezwykle oszczędny, a jednocześnie dostarczający wystarczającą moc do codziennego użytku.

Dla tych, którzy szukali większej mocy, Honda oferowała model Civic II z silnikiem o pojemności 1,5 litra. Ten silnik generował moc 70 KM, co w połączeniu z niewielką wagą auta, zapewniało bardzo dobre osiągi. Wersja ta była idealna dla osób ceniących dynamiczną jazdę.

Każdy z silników Honda Civic II był wyposażony w technologię CVCC (Compound Vortex Controlled Combustion), która pozwalała na efektywne i czyste spalanie paliwa. Przekładało się to na niskie zużycie paliwa i niską emisję spalin, co było jednym z głównych atutów tego modelu.

Podsumowując, Honda Civic II oferowała silniki o różnej pojemności i mocy, które spełniały oczekiwania różnych grup kierowców. Niezależnie od wyboru, każdy z silników charakteryzował się niezawodnością, oszczędnością i niską emisją spalin.

Spalanie i pojemność różnych modeli Honda Civic II

Modele Honda Civic II wyposażone w silnik o pojemności 1.2 litra były nie tylko dynamiczne, lecz także efektywne pod względem zużycia paliwa. Spalanie na poziomie około 6 litrów na 100 km w cyklu mieszanym to wynik, który w kontekście konkurencji z tamtego okresu wyglądał naprawdę dobrze. Oszczędność paliwa była zasługą zaawansowanej technologii CVCC, która umożliwiała czyste i efektywne spalanie.

W przypadku modeli z silnikiem o pojemności 1.5 litra, spalanie było nieco wyższe, ale nadal utrzymywało się na akceptowalnym poziomie. Średnie zużycie paliwa oscylowało w granicach 7 litrów na 100 km. Mimo większego zapotrzebowania na paliwo, te modele Honda Civic II były cenione za swoją dynamikę i moc silnika.

Co ciekawe, Honda Civic II była jednym z pierwszych modeli, które oferowały tak niskie spalanie przy jednocześnie zachowaniu dynamicznych osiągów. To właśnie połączenie oszczędności i dynamiki jazdy przyczyniło się do ogromnej popularności tego modelu na całym świecie.

Orientacyjne ceny na rynku wtórnym

Podczas poszukiwania Honda Civic II na rynku wtórnym, potencjalni nabywcy mogą natknąć się na szeroką gamę cenową. Orientacyjne ceny zależą od stanu zachowania pojazdu, roku produkcji oraz przebiegu. Kolekcjonerskie egzemplarze, które są w dobrym stanie technicznym i wizualnym, mogą osiągać wartości znacznie przewyższające średnią rynkową.

Średni koszt nabycia Honda Civic II na rynku wtórnym oscyluje wokół kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że auta wymagające większych napraw lub renowacji dostępne są w niższych cenach. To stanowi dobrą propozycję dla miłośników motoryzacji, którzy chcą własnoręcznie przywrócić pojazd do pełni świetności.

Podsumowując, orientacyjne ceny Honda Civic II na rynku wtórnym są zróżnicowane i mogą wahać się od symbolicznej złotówki za modele wymagające gruntownej renowacji, do kwot, które zadowolą wyłącznie najbardziej zapalonych kolekcjonerów. Ostateczna cena zakupu zawsze jest wynikiem negocjacji między sprzedającym a kupującym, biorąc pod uwagę indywidualne cechy pojazdu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Honda Civic II

Wśród miłośników motoryzacji, Honda Civic II jest często postrzegana jako ikona niezawodności. Użytkownicy chwalą ten model za trwałość mechaniczną i niskie koszty eksploatacji, co sprawia, że nawet po latach od zakończenia produkcji, nadal cieszy się on uznaniem na rynku wtórnym. Niewielkie problemy, które pojawiają się od czasu do czasu, z reguły są łatwe i tanie do naprawy.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga ponadczasowy design Honda Civic II oraz klasyczne rozwiązania techniczne, które dzisiaj mogą być trudne do znalezienia w nowoczesnych autach. Podkreślają oni, że Civic II to nie tylko auto z duszą, ale również wszechstronny pojazd, który dobrze spisuje się zarówno w ruchu miejskim, jak i na dłuższych trasach.

Opinie o Honda Civic II często skupiają się również na jej ekonomicznym spalaniu, co dla wielu użytkowników jest kluczowym aspektem przy wyborze samochodu. Zdolność do osiągnięcia niskiego zużycia paliwa przy jednoczesnej dynamicznej jeździe jest przez wielu kierowców uważana za jedną z głównych zalet tego modelu.

Podsumowanie

Honda Civic II to prawdziwa ikona motoryzacji, która nawet po latach wzbudza szacunek swoimi osiągami i niezawodnością. Jeśli pasjonujesz się klasycznymi modelami samochodów lub rozważasz zakup tego kultowego auta, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu. Odkryj więcej historii, opinii oraz porad dotyczących konserwacji i tuningowania Hondy Civic II. Przejrzyj fora i grupy miłośników, aby podzielić się swoimi doświadczeniami lub poszukać inspiracji. Niezależnie od tego, czy jesteś kolekcjonerem, czy pragniesz po prostu cieszyć się jazdą klasycznym modelem, Honda Civic II z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń.