Ford KA I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Mały, zwinny i niezwykle charakterystyczny – Ford KA I to ikona miejskiej jazdy, która od lat przyciąga wzrok swoim unikatowym designem. Czy jednak jego wymiary i silniki stoją na równi z wyglądem? Zajrzyjmy w głąb technicznych detali tego miejskiego malucha, by ocenić jego spalanie, pojemność i nie tylko. Przyjrzymy się również aktualnym cenom na rynku wtórnym oraz temu, co użytkownicy mają do powiedzenia o tym modelu. Czy Ford KA I to nadal dobry wybór dla współczesnego kierowcy? Zapnijmy pasy i rozpocznijmy tę motoryzacyjną podróż!

Dane techniczne i wymiary Ford KA I

Jeżeli mówimy o danych technicznych, Ford KA I wyposażony jest w silnik benzynowy o pojemności 1.3 l, generujący moc 60 KM. Ten niewielki samochód waży zaledwie 930 kg, co przekłada się na zadowalające osiągi. Maksymalna prędkość wynosi 154 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje około 14 sekund. Dla wielu użytkowników te parametry są więcej niż wystarczające, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Ford KA I to przede wszystkim samochód miejski.

Jeśli chodzi o wymiary, Ford KA I ma 3620 mm długości, 1630 mm szerokości i 1410 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi 2450 mm. Mimo swoich kompaktowych rozmiarów, ten model oferuje zaskakująco dużo miejsca w środku, szczególnie dla pasażerów z przodu. Pojemność bagażnika wynosi 186 litrów, co jest wystarczające na codzienne zakupy czy weekendowy wyjazd. Wymiary Ford KA I czynią go idealnym samochodem do poruszania się po miejskiej dżungli.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Pod maską Ford KA I najczęściej spotkamy silnik benzynowy o pojemności 1.3 l, generujący moc 60 KM. Jest to jednostka napędowa oznaczona symbolem R4, która stała się słynna dzięki swojej niezawodności i niskim kosztom serwisowania. Właśnie dlatego, Ford KA I z tym silnikiem był i jest popularny wśród osób szukających ekonomicznego samochodu na co dzień.

Nieco rzadziej, ale nadal na rynku wtórnym, można spotkać modele Ford KA I z silnikiem o pojemności 1.6 l i mocy 95 KM. Ta jednostka napędowa, znana pod oznaczeniem SportKA, oferuje lepsze osiągi i nieco większą dynamikę jazdy. Warto jednak pamiętać, że jej eksploatacja wiąże się z nieco wyższym spalaniem.

W ofercie Ford KA I znalazła się również wersja z silnikiem diesla TDCi o pojemności 1.4 l i mocy 68 KM. Ten model, choć nieco rzadszy na rynku wtórnym, cieszył się dużą popularnością wśród osób często podróżujących na długie dystanse, dla których niskie spalanie było priorytetem. Silnik TDCi zasłynął jako jedna z najbardziej ekonomicznych jednostek napędowych w gamie Forda.

Spalanie i pojemność bagażnika

Jednym z istotnych aspektów przemawiających za wyborem Ford KA I jest jego spalanie. Model z silnikiem benzynowym 1.3 l charakteryzuje się średnim zużyciem paliwa na poziomie 6,4 l/100 km w cyklu mieszanym. Wersja z silnikiem 1.6 l SportKA ma nieco wyższe spalanie, oscylujące w granicach 7,5 l/100 km. Natomiast najbardziej ekonomiczna jest wersja diesla TDCi, która zużywa średnio około 4,5 l paliwa na 100 km.

Ford KA I, mimo swoich niewielkich rozmiarów zewnętrznych, oferuje praktyczny i dobrze zaprojektowany bagażnik. Standardowa pojemność bagażnika wynosi 186 litrów. W przypadku złożenia tylnych siedzeń, pojemność wzrasta do 724 litrów, co umożliwia przewożenie większych przedmiotów. Pokazuje to, że Ford KA I, mimo swojej kompaktowej budowy, jest bardziej praktyczny, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Ceny nowych i używanych modeli Ford KA I

Na rynku wtórnym, ceny Ford KA I są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak rocznik, stan techniczny czy przebieg pojazdu. Używany model tego kultowego samochodu miejskiego można nabyć już za kilka tysięcy złotych, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących ekonomicznego i niezawodnego auta na start.

Nowe modele Ford KA I, które opuściły salon w latach 90., były wyceniane znacznie wyżej, ale obecnie nie są już dostępne bezpośrednio z produkcji. Wycenienie takiego pojazdu na rynku wtórnym może być wyjątkowym wyzwaniem, jednak dobrze utrzymane egzemplarze z niskim przebiegiem i w pełni odrestaurowane mogą osiągać ceny znacznie przekraczające średnią wartość rynkową dla tego modelu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Ford KA I

Opinie użytkowników Ford KA I często podkreślają jego niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Wielu kierowców docenia ten samochód za ekonomiczne silniki i dobrą manewrowość, co sprawia, że jest on postrzegany jako idealny wybór do jazdy miejskiej.

Mimo swojego wieku, Ford KA I wciąż cieszy się pozytywnymi opiniami za sprawą charakterystycznego designu. Kierowcy zwracają uwagę na to, jak dobrze ten model wyróżnia się w krajobrazie miejskim, co dla wielu jest ważnym czynnikiem przy wyborze auta.

Ekspertyzy motoryzacyjne często wskazują Ford KA I jako przykład samochodu, który pomimo prostoty konstrukcji, oferuje zadowalający komfort jazdy. Recenzje podkreślają również, że mimo niewielkich wymiarów, wnętrze pojazdu jest zaskakująco przestronne, co jest dużym plusem.

Nie brakuje jednak głosów krytycznych, które zauważają, że Ford KA I może mieć problemy z korozją karoserii i niektórymi podzespołami. Użytkownicy radzą, by przed zakupem dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, szczególnie jeśli dotyczy to starszych roczników.

Podsumowanie

Ford KA I to pojazd z duszą, który pomimo upływu lat wciąż zachowuje swój urok i praktyczność w miejskim zgiełku. Jego kompaktowe wymiary, ekonomiczne silniki i przystępne ceny na rynku wtórnym sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu kierowców. Jeśli poszukujesz samochodu, który poradzi sobie w ciasnych uliczkach i nie obciąży zbytnio Twojego budżetu, Ford KA I może być odpowiednim wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu, porównywania opinii i testowania tego modelu, aby osobiście przekonać się o jego zaletach. Niech każda podróż z Fordem KA I stanie się przyjemnością i dowodem na to, że dobra konstrukcja samochodu nigdy nie wychodzi z mody.