Ford Galaxy I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Witajcie, miłośnicy czterech kółek! W dzisiejszym artykule zabierzemy Was w podróż sentymentalną do lat 90., gdzie na motoryzacyjnym firmamencie jaśniał Ford Galaxy I – gigant rodzinnych wypraw i król przestronności. Zanurzymy się w techniczne detale tego modelu, rozmiary, które definiowały pojęcie przestrzeni, oraz silniki, które nadawały mu życie. Przeanalizujemy także, jak w praktyce prezentowało się spalanie, pojemność i, co nie mniej ważne, jakie opinie zbierał ten model wśród użytkowników i jak kształtowały się jego ceny. Czy był to kosmiczny sukces Forda? Zapnijcie pasy, zaczynamy!

Dane techniczne i wymiary Forda Galaxy I

Wprowadzony do produkcji w 1995 roku, Ford Galaxy I zaskakiwał swoją nowoczesnością techniczną. Był to jeden z pierwszych minivanów oferujących napęd na przednie koła, co stanowiło znaczący przełom w segmencie. Wyróżniał się również unikalną konstrukcją zawieszenia, która zapewniała najwyższy komfort jazdy.

Jeżeli chodzi o wymiary, Ford Galaxy I mierzył 4620 mm długości, 1810 mm szerokości i 1740 mm wysokości, co czyniło go jednym z większych pojazdów w swojej klasie. Przestronne wnętrze i duży rozstaw osi wynoszący 2830 mm gwarantowały komfortowe warunki dla wszystkich pasażerów, nawet podczas długich podróży.

Silniki i ich specyfikacje

W zakresie silników, Ford Galaxy I oferował szeroki wachlarz jednostek napędowych. Wśród tych benzynowych znajdziemy m.in. 2.0 8V o mocy 115 KM oraz 2.3 16V osiągający 146 KM. Najmocniejszą wersją był silnik 2.8 V6 o mocy 174 KM, który zapewniał dynamiczne przyspieszenie i doskonałą reakcję na pedał gazu, niezależnie od obciążenia pojazdu.

Jeżeli chodzi o jednostki wysokoprężne, Ford Galaxy I był wyposażony w silnik 1.9 TDI dostępny w trzech wariantach mocy: 90 KM, 110 KM oraz 115 KM. Mimo swojego wieku, te silniki są cenione za niezawodność, ekonomiczność oraz dostateczną moc, szczególnie w przypadku wersji 115 KM. Warto podkreślić, że wszystkie silniki były skonfigurowane z 5-biegową manualną skrzynią biegów, co gwarantowało płynną i komfortową jazdę.

Spalanie i pojemność zbiornika paliwa

Spalanie Forda Galaxy I zależało od typu silnika, jednak ogólnie rzecz biorąc, odznaczało się dość dużą ekonomicznością. Silniki benzynowe zużywały średnio od 8 do 10 litrów paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Natomiast silniki diesla były bardziej ekonomiczne – ich średnie spalanie wynosiło od 6 do 7,5 litra na 100 km, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę rozmiar pojazdu.

Pojemność zbiornika paliwa w Fordzie Galaxy I wynosiła 70 litrów. Dzięki temu, nawet przy większym spalaniu silników benzynowych, samochód mógł pokonywać bez tankowania znaczne odległości. W przypadku ekonomiczniejszych silników diesla, pełny zbiornik pozwalał na przejechanie nawet do 1000 km.

Podsumowując, Ford Galaxy I był samochodem, który pomimo swojej wielkości i masy, oferował rozsądne spalanie i dużą pojemność zbiornika paliwa. Te czynniki przekładały się na ekonomię jazdy, szczególnie na długich trasach, co czyniło go doskonałym wyborem dla dużych rodzin i osób często podróżujących samochodem.

Ceny i dostępne wersje wyposażenia

Jeżeli chodzi o ceny, Ford Galaxy I w momencie debiutu na rynku był jednym z bardziej przystępnych finansowo minivanów. Jednakże z biegiem lat i wzrostem popularności, ceny mogły ulec zmianie. W zależności od stanu technicznego, rocznika oraz wersji wyposażenia, ceny używanych egzemplarzy na rynku wtórnym mogą obecnie wahać się w szerokim zakresie, dając możliwość wyboru odpowiedniej opcji zarówno dla mniej, jak i bardziej wymagających klientów.

Dostępne wersje wyposażenia Forda Galaxy I były różnorodne, począwszy od podstawowej wersji GL, przez bardziej komfortową Ghia, aż po topowe warianty z pakietem wyposażenia LX, które oferowały m.in. klimatyzację, skórzane fotele oraz elektrycznie sterowane szyby. Wybór odpowiedniej konfiguracji zależał od indywidualnych potrzeb i preferencji klientów, co dawało szerokie możliwości personalizacji pojazdu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Fordzie Galaxy I

Opinie na temat Forda Galaxy I są wśród użytkowników zazwyczaj pozytywne, szczególnie jeśli chodzi o przestronność i funkcjonalność wnętrza. Wielu kierowców chwali też wysoki poziom komfortu podróżowania, podkreślając wygodę, jaką oferują szerokie i dobrze wyprofilowane siedzenia, a także łatwość przekształcenia konfiguracji miejsc w zależności od potrzeb.

Ekspertów branży motoryzacyjnej często przekonuje solidność konstrukcji i niezawodność Forda Galaxy I. Podkreślają oni, że pomimo upływu lat, wiele egzemplarzy wciąż służy swoim właścicielom bez poważnych awarii, co świadczy o jakości użytych materiałów i przemyślanej konstrukcji.

Niemniej jednak, nie brakuje również głosów krytycznych, które zwracają uwagę na wyższe spalanie w porównaniu do nowocześniejszych modeli minivanów. Użytkownicy zwracają też uwagę na fakt, że niektóre części eksploatacyjne mogą być trudniejsze do zdobycia, co może generować dodatkowe koszty i wydłużać czas napraw.

Podsumowanie

Ford Galaxy I to bez wątpienia ikona lat 90., która do dziś przyciąga uwagę swoją przestronnością i solidnością wykonania. Jeśli szukasz niezawodnego towarzysza na rodzinne wyprawy lub cenisz sobie komfort i ekonomię jazdy, ten model może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania wiedzy na temat Galaxy I – być może to właśnie ten minivan spełni wszystkie Wasze oczekiwania. Przejrzyjcie dostępne oferty, porównajcie opinie innych użytkowników i sprawdźcie, jak Ford Galaxy I sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Odkryjcie sami, dlaczego ten samochód zdobył taką popularność i zyskał miano motoryzacyjnego giganta swoich czasów.