Chrysler Stratus I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do podróży w czasie, która przywoła ducha lat 90-tych i pierwsze kroki Chrysler Stratus I na rynku motoryzacyjnym. Ten ikoniczny model, który zdefiniował amerykańską wizję komfortowej jazdy, kryje w sobie znacznie więcej niż tylko nostalgię. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej jego technicznej stronie – od wymiarów i silników, po spalanie i pojemność, aż po aktualne ceny oraz opinie użytkowników. Czy Stratus I wciąż jest w stanie konkurować z nowoczesnymi pojazdami? Przekonajmy się razem.

Dane techniczne i wymiary Chryslera Stratus I

Chrysler Stratus I, który zdobył sławę jako symbol amerykańskiej wygody, mógł pochwalić się imponującymi danymi technicznymi, które nawet dzisiaj mogą zaskakiwać. Jego długość wynosiła 4876 mm, a szerokość 1811 mm, co czyniło go jednym z największych sedanów na rynku. Wysokość 1397 mm i rozstaw osi wynoszący 2733 mm zapewniały niezwykły komfort jazdy, zarówno kierowcy, jak i pasażerom.

Silnik 2.5L V6 zasilany benzyną, który był sercem Chryslera Stratus I, dostarczał imponującą moc 163 KM, co zapewniało dynamiczną jazdę. Pojemność bagażnika wynosiła aż 442 litry, oferując użytkownikom więcej niż wystarczająco miejsca na bagaż. Ze względu na swoje rozmiary i moc, Stratus I był prawdziwym królem amerykańskich autostrad.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Pod maską Chryslera Stratus I kryły się różne opcje silnikowe, które do dnia dzisiejszego budzą podziw miłośników motoryzacji. Najpopularniejszą jednostką napędową był już wspomniany 2.5L V6, dostarczający 163 KM mocy. Ten silnik, zasilany benzyną, zapewniał nie tylko dynamiczną jazdę, ale także imponujące przyspieszenie, umożliwiające osiągnięcie prędkości 100 km/h w zaledwie 11 sekund.

W ofercie Stratus I znalazł się również silnik 2.0L 16V o mocy 131 KM. Ta jednostka, zasilana benzyną, była idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukali mniejszej mocy, ale cenią sobie niższe spalanie. Dzięki temu silnikowi, Stratus I mógł pochwalić się spalaniem na poziomie 8,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym.

Nie można zapomnieć o dieslowskim silniku 2.5L TD, który dostarczał 115 KM mocy. Ta jednostka napędowa była bardzo ceniona za swoją wydajność i ekonomiczność. 2.5L TD był silnikiem o dużej wytrzymałości, umożliwiającym przejechanie znacznie większej liczby kilometrów na jednym zbiorniku paliwa, co czyniło go idealnym rozwiązaniem dla osób często podróżujących na długie dystanse.

Spalanie i pojemność Chryslera Stratus I

Zarówno spalanie, jak i pojemność Chryslera Stratus I, odgrywają kluczowe role w jego funkcjonowaniu. Silnik 2.5L V6, najpopularniejsza jednostka napędowa tego modelu, charakteryzuje się spalaniem na poziomie 10,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Jest to wartość, która, biorąc pod uwagę moc i rozmiar pojazdu, może być uważana za dość optymalną.

Jeśli chodzi o pojemność, Chrysler Stratus I oferuje pojemność bagażnika na poziomie 442 litrów. Taki bagażnik umożliwia komfortowe przechowywanie dużej ilości bagażu, co czyni ten model idealnym dla osób często podróżujących na długie dystanse. Dodatkowo, pojemność skokowa silnika 2.5L V6 wynosi 2497 cm³, co przekłada się na jego wysoką wydajność.

Podsumowując, Chrysler Stratus I, pomimo swojego wieku, nadal jest pojazdem godnym uwagi. Jego spalanie i pojemność są na tyle konkurencyjne, że mogą przekonać do siebie nie tylko nostalgików, ale także tych, którzy cenią sobie praktyczność i wydajność. Warto jednak pamiętać, że jak każdy starszy model, Stratus I może wymagać więcej uwagi i inwestycji w utrzymanie.

Ceny nowych i używanych modeli Chryslera Stratus I na rynku

Obecnie ceny Chryslera Stratus I na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od stanu technicznego pojazdu, rocznika oraz przebiegu. Modele w dobrym stanie technicznym i z niskim przebiegiem mogą osiągać ceny rzędu kilku tysięcy złotych, co czyni je atrakcyjną propozycją dla osób poszukujących solidnego auta w przystępnej cenie.

Chrysler Stratus I, jako pojazd używany, często występuje w ofertach komisów samochodowych oraz na portalach ogłoszeniowych. Ceny używanych egzemplarzy mogą być naprawdę konkurencyjne, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę komfort i wyposażenie, jakie oferuje ten amerykański sedan.

Zakup nowego modelu Chryslera Stratus I jest obecnie niemożliwy, ponieważ produkcja tego modelu została zakończona. Jednakże w latach 90., kiedy Stratus I debiutował na rynku, był on uznawany za pojazd ze średniej półki cenowej, oferujący dobre wyposażenie w stosunku do ceny.

Podsumowując, ceny Chryslera Stratus I na rynku wtórnym mogą być atrakcyjne dla różnych grup kierowców. Należy jednak pamiętać, że utrzymanie starszego pojazdu może wiązać się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z serwisowaniem i ewentualnymi naprawami.

Opinie użytkowników i ekspertów o Chryslerze Stratus I

Opinie użytkowników o Chryslerze Stratus I często podkreślają jego amerykański charakter oraz komfort jazdy. Właściciele doceniają przestronne wnętrze i dużą pojemność bagażnika, co czyni auto funkcjonalnym zarówno podczas codziennych dojazdów, jak i dłuższych podróży. Mimo upływu lat, wielu z nich nadal ceni Stratusa I za jego niezawodność i charakterystyczny design.

Eksperci motoryzacyjni zwracają uwagę na to, jak dobrze Chrysler Stratus I wpisuje się w klasę średnich sedanów. Wskazują na jego silne strony, takie jak wygodne zawieszenie i adekwatność mocy silników do masy pojazdu. Jednakże, niektóre opinie eksperckie wskazują również na wyższe koszty eksploatacji, które są związane z wiekiem pojazdu i dostępnością części zamiennych.

Podsumowanie

Chrysler Stratus I to pojazd, który z powodzeniem łączy w sobie klasyczny design lat 90-tych z solidnymi osiągami i komfortem jazdy. Jeśli szukasz samochodu z duszą, który wciąż potrafi dostarczyć wiele radości z jazdy, Stratus I może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do głębszego zanurzenia się w tematykę tego niezwykłego modelu i zapraszamy do dalszego eksplorowania jego historii, danych technicznych oraz opinii użytkowników. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem motoryzacji, czy po prostu szukasz wiarygodnych informacji o używanym samochodzie, Chrysler Stratus I z pewnością zasługuje na uwagę. Odkryj, co jeszcze ma do zaoferowania ten amerykański klasyk!

foto: Chrysler