Audi 100 C2 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w świecie motoryzacyjnej klasyki i odkryj urok Audi 100 C2, ikony inżynierii, która po dziś dzień budzi zachwyt swoją niezawodnością i klasycznym designem. Zapraszamy do świata precyzyjnych danych technicznych, wymiarów, które definiują jego przestronność, i gamy silników, które tchną życie w każdą podróż. Zbadajmy razem, jak ekonomia spotyka się z dynamiką w kwestii spalania, przyjrzyjmy się pojemności, która czyni go praktycznym wyborem, a także ocenom i cenom, które świadczą o jego trwałej wartości na rynku motoryzacyjnym.

Dane techniczne i wymiary Audi 100 C2

Audi 100 C2, produkowane w latach 1976-1982, jest symbolem solidnej niemieckiej inżynierii, który swoją popularność zawdzięcza niezawodnym danym technicznym. Zbudowany na podwoziu typu sedan, oferował wyjątkową przestronność i komfort jazdy. Długość samochodu wynosiła 4690 mm, szerokość – 1760 mm, a wysokość – 1420 mm. To, w połączeniu z rozstawem osi o długości 2685 mm, tworzyło olbrzymią przestrzeń dla pasażerów i bagażu.

Pod maską Audi 100 C2 znajdowały się silniki benzynowe oraz Diesel. W ofercie były jednostki o pojemnościach od 1.6 do 2.2 litra, zarówno czterocylindrowe, jak i pięciocylindrowe. Najmocniejsza wersja, 2.2 turbo, osiągała moc 170 KM. To, w połączeniu z pięciobiegową skrzynią manualną lub trzybiegowym automatem, zapewniało imponujące osiągi i dynamiczną jazdę.

Ważną cechą Audi 100 C2 była jego masa własna. W zależności od wybranej specyfikacji, samochód ważył od 1140 do 1250 kg. Ta optymalna masa własna, w połączeniu z solidnymi silnikami, tworzyła doskonałe warunki do prowadzenia, zarówno na autostradzie, jak i w mieście.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Silniki benzynowe dostępne w Audi 100 C2 stanowiły symbol solidnej niemieckiej technologii. Najmniejsza jednostka, o pojemności 1.6 litra, oferowała stosunkowo skromne 75 KM, lecz jej zaletą była ekonomiczna eksploatacja. Dla tych, którzy poszukiwali większej mocy, dostępne były silniki o pojemności 1.9 i 2.0 litrów, oferujące od 100 do 115 KM.

Wśród silników benzynowych, wyróżniał się 2.2 turbo. Ta jednostka o mocy 170 KM była w stanie przyspieszyć samochód do 100 km/h w imponujących 8,2 sekundy. W połączeniu z pięciobiegową skrzynią manualną, zapewniała niezapomniane doznania z jazdy.

Jeżeli chodzi o silniki Diesla, Audi 100 C2 oferowało dwie jednostki. Bazową była jednostka o pojemności 2.0 litra i mocy 70 KM. Drugą opcją był silnik o pojemności 2.4 litra i mocy 80 KM. Oba charakteryzowały się niskim zużyciem paliwa i solidnością konstrukcji.

Wszystkie silniki w Audi 100 C2 były dostępne z pięciobiegową skrzynią manualną lub trzybiegowym automatem. To, w połączeniu z dobrze zestrojonym zawieszeniem, umożliwiało komfortową i dynamiczną jazdę, niezależnie od wybranej jednostki napędowej.

Spalanie i pojemność bagażnika

Spalanie Audi 100 C2 było jednym z aspektów, które przyczyniły się do jego popularności. W przypadku najmniejszego silnika benzynowego o pojemności 1.6 litra, średnie spalanie wynosiło około 8,5 litra na 100 kilometrów. Natomiast najbardziej ekonomiczne okazały się silniki Diesla, których spalanie w cyklu mieszanym nie przekraczało 7 litrów na 100 km.

Mimo iż Audi 100 C2 nie było typowym samochodem rodzinnym, jego praktyczność potwierdzała pojemność bagażnika. Standardowo wynosiła ona 510 litrów, co stanowiło imponującą wartość dla samochodu klasy średniej. Przestrzeń bagażowa mogła być dodatkowo zwiększana poprzez złożenie tylnych siedzeń, co czyniło Audi 100 C2 samochodem niezwykle uniwersalnym.

Jednak warto zauważyć, że wartości spalania mogą różnić się w zależności od stylu jazdy i warunków drogowych. Podobnie pojemność bagażnika Audi 100 C2 może być różnie wykorzystana, w zależności od potrzeb użytkownika. Niemniej jednak, zarówno spalanie, jak i pojemność bagażnika, to aspekty, które znacznie wpłynęły na popularność i funkcjonalność tego modelu.

Ceny na rynku wtórnym

Przepraszam, ale nie podałeś/aś żadnych fraz, które powinienem użyć w tekście. Proszę, podaj je, abym mógł kontynuować.

Opinie użytkowników i ekspertów o Audi 100 C2

Opinie użytkowników na temat Audi 100 C2 często podkreślają jego niezawodność i klasyczne linie nadwozia, które nawet po latach nie tracą swojej atrakcyjności. Właściciele chwalą również komfort jazdy, wynikający z przemyślanej konstrukcji zawieszenia i ergonomicznego wnętrza.

Entuzjaści motoryzacji i długoletni użytkownicy tego modelu szczególnie cenią sobie silniki pięciocylindrowe za ich charakterystyczne brzmienie i trwałość. Zdaniem ekspertów, te jednostki świetnie sprawdzają się zarówno w ruchu miejskim, jak i podczas długich tras na autostradzie.

Wśród opinii pojawiają się również wzmianki o praktyczności Audi 100 C2. Przestronny bagażnik dla wielu użytkowników jest kluczowym argumentem, który sprawia, że ten model jest postrzegany jako pojazd uniwersalny, nadający się zarówno do codziennych zadań, jak i na dłuższe wyjazdy.

Niemniej jednak, niektóre opinie zwracają uwagę na rosnące koszty utrzymania związane ze starszym wiekiem pojazdu, w tym na części zamienne, które mogą być trudniejsze do zdobycia. Mimo to, wielu miłośników klasyków uważa, że Audi 100 C2 wciąż stanowi wartościową inwestycję, ze względu na swoje kultowe cechy i potencjał kolekcjonerski.

Podsumowanie

Audi 100 C2 to bez wątpienia model, który zasługuje na uwagę miłośników motoryzacji. Jego niezawodne dane techniczne, przestronne wymiary, różnorodność silników oraz ekonomiczne spalanie sprawiają, że nawet dzisiaj, po latach od zakończenia produkcji, cieszy się on zainteresowaniem na rynku wtórnym. Jeżeli szukasz pojazdu z duszą i historią, który nadal oferuje praktyczność i komfort jazdy, Audi 100 C2 może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajników tego klasycznego modelu, sprawdzenia opinii innych użytkowników oraz, być może, do dołączenia do grona szczęśliwych posiadaczy tej motoryzacyjnej legendy.

źródło: Audi