Toyota Starlet IV — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w świat kompaktowych rozmiarów i niezawodnej japońskiej inżynierii z Toyota Starlet IV – samochód, który pomimo upływu lat, wciąż budzi zainteresowanie swoją funkcjonalnością i ekonomicznością. Odkryj, jak sprawdzone dane techniczne mieszczą się w niewielkich wymiarach tego modelu, jakie silniki napędzały tę ikonę miejskiej mobilności i jakie są realne wartości spalania, które mogą cię pozytywnie zaskoczyć. Czy pojemność bagażnika sprosta twoim oczekiwaniom? I co najważniejsze – czy cena za używaną Starletkę wciąż odpowiada jej wartościom użytkowym? Przygotuj się na rzetelną analizę, która pomoże ci ocenić, czy Toyota Starlet IV to wciąż atrakcyjny wybór na rynku wtórnym.

Dane techniczne i wymiary Toyota Starlet IV

Toyota Starlet IV, pomimo swojego kompaktowego rozmiaru, posiada imponujące dane techniczne, które nadal są godne uwagi. Z silnikami o pojemności od 1,3 do 1,5 litra, oferuje odpowiednią moc dla miejskiej jazdy. Ten samochód, mierzący zaledwie 3,7 metra długości i 1,6 metra szerokości, zaskakuje swoją przestronnością wewnętrzną, dzięki inteligentnemu rozmieszczeniu elementów wnętrza.

Wnętrze Toyota Starlet IV jest praktyczne i funkcjonalne, z wyraźnymi wskaźnikami i ergonomicznym układem kontrolek. Pomimo swojego kompaktowego rozmiaru, Starlet IV oferuje wygodne miejsce dla pięciu pasażerów. Co więcej, bagażnik o pojemności 251 litrów jest wystarczająco duży, aby pomieścić codzienne zakupy czy bagaż na weekendowy wyjazd.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Toyota Starlet IV była dostępna z kilkoma różnymi silnikami, które oferowały różne specyfikacje w zależności od wybranego modelu. Najpopularniejsza była wersja z silnikiem benzynowym 1.3 4E-FE, który dostarczał 75 KM mocy, co jest więcej niż wystarczające dla typowej miejskiej jazdy. Ten silnik jest znany ze swojej niezawodności i efektywności paliwowej.

Alternatywą dla standardowego silnika benzynowego była wersja z silnikiem Diesla o pojemności 1.4 litra. Chociaż ten silnik nie oferował takiej samej mocy, jak jego odpowiednik benzynowy, to jednak oferował lepszą ekonomię paliwa, co czyniło go atrakcyjnym wyborem dla osób, które często podróżowały na długie dystanse.

Na niektórych rynkach dostępna była również wersja Toyota Starlet IV z silnikiem turbo o pojemności 1.3 litra. Ta wersja, znana jako Starlet GT Turbo, oferowała aż 133 KM mocy, co czyniło ją jedną z najmocniejszych wersji tego modelu. Choć ta wersja była znacznie droższa w zakupie, to jednak oferowała znacznie większe emocje z jazdy.

Średnie spalanie i pojemność bagażnika

Pod względem ekonomiczności, Toyota Starlet IV również nie zawodzi. Średnie spalanie w cyklu mieszanym dla modelu z silnikiem benzynowym 1.3 4E-FE wynosi około 6,5 litra na 100 km, co czyni go bardzo oszczędnym samochodem. W przypadku modelu z silnikiem Diesla o pojemności 1.4 litra, średnie spalanie jest jeszcze niższe i wynosi około 5 litrów na 100 km, co czyni go idealnym wyborem dla osób, które dużo podróżują.

Jeśli chodzi o pojemność bagażnika, Toyota Starlet IV również zaskakuje. Pomimo swoich kompaktowych rozmiarów, ten model oferuje bagażnik o pojemności 251 litrów. To więcej niż wystarczająca przestrzeń na bagaż dla pięciu osób, co czyni go idealnym samochodem na weekendowe wypady czy dłuższe podróże.

W przypadku wersji Toyota Starlet IV GT Turbo, ze względu na zastosowanie dodatkowego sprzętu, spalanie jest nieco wyższe i wynosi około 7,5 litra na 100 km. Jednak dla wielu entuzjastów motoryzacji, dodatkowa moc i emocje z jazdy, które oferuje ta wersja, są warte nieco wyższych kosztów eksploatacji.

Orientacyjne ceny na rynku wtórnym

Orientacyjne ceny Toyota Starlet IV na rynku wtórnym mogą się różnić w zależności od stanu technicznego pojazdu, rocznika oraz przebiegu. Modele w dobrym stanie, z niskim przebiegiem i bogatym wyposażeniem, mogą osiągać ceny na poziomie kilku tysięcy złotych.

Samochody, które wymagają większych napraw lub posiadają wyższy przebieg, są często dostępne w znacznie niższej cenie. Jest to opcja atrakcyjna dla osób poszukujących ekonomicznego samochodu, który można tanio serwisować i eksploatować.

Wersje Starlet GT Turbo, z racji swojej wyjątkowej charakterystyki i większych możliwości tuningowych, cieszą się zainteresowaniem wśród miłośników sportowej jazdy, co może wpływać na ich wyższą cenę na rynku wtórnym w porównaniu do standardowych wariantów.

Warto zwrócić uwagę, że Toyota Starlet IV, mimo upływu lat, wciąż cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników. To sprawia, że utrzymuje ona relatywnie stabilną wartość na rynku wtórnym, co jest istotną informacją dla potencjalnych kupujących.

Opinie użytkowników i ekspertów o Toyota Starlet IV

Opinie użytkowników Toyota Starlet IV często podkreślają jej niezawodność i niskie koszty utrzymania. Wielu właścicieli chwali ten model za ekonomiczne spalanie i łatwość manewrowania, co sprawia, że Starlet IV jest idealnym wyborem do jazdy w mieście. Pomimo swojego wieku, wielu użytkowników nadal ceni ten model za jego trwałość i prostotę konstrukcji, co ułatwia samodzielne naprawy.

Eksperci motoryzacji również doceniają Toyota Starlet IV za jej praktyczność i niezawodność. Model ten jest często rekomendowany jako ekonomiczne i sensowne rozwiązanie dla osób szukających niedrogiego, ale solidnego samochodu. Wśród zalet, eksperci wyróżniają także niskie koszty części zamiennych oraz łatwość utrzymania, co sprawia, że Starlet IV jest często rekomendowanym wyborem na rynku wtórnym.

Podsumowanie

Toyota Starlet IV to samochód, który łączy kompaktowe rozmiary z niezawodnością japońskiej inżynierii, oferując przy tym ekonomiczne spalanie i zaskakująco dużą przestrzeń bagażową. Różnorodność dostępnych silników pozwala na dopasowanie modelu do indywidualnych preferencji, od oszczędnych wersji benzynowych po dynamiczne GT Turbo. Na rynku wtórnym Starlet IV wciąż prezentuje wartość, która może przekonać zarówno miłośników miejskiej jazdy, jak i entuzjastów sportowych emocji. Jeśli rozważasz zakup tego modelu, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i sprawdzenia, które z wariantów najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Odkryj opinie innych użytkowników i poznaj historie związane z tym niezwykłym autem, które wciąż ma wiele do zaoferowania.