Toyota Starlet I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do podróży w czasie, która przeniesie nas do lat 70. i 80., kiedy to na ulicach królowała skromna, lecz niezawodna Toyota Starlet I. To właśnie wtedy ta kompaktowa ikona zyskała uznanie dzięki swoim kompaktowym wymiarom, oszczędnym silnikom i niezaprzeczalnej trwałości. Odkryjmy razem, jak wyglądały dane techniczne tego kultowego pojazdu, przeanalizujmy jego spalanie i pojemność, a także zerknijmy na ceny i opinie użytkowników, które przetrwały próbę czasu.

Dane techniczne i wymiary Toyota Starlet I

Toyota Starlet I, wprowadzona na rynek w 1973 roku, zaskoczyła swoimi danymi technicznymi. Była wyposażona w silnik o pojemności od 1.0 do 1.2 litra, generując moc od 45 do 54 KM. Dzięki niewielkim wymiarom: długości 3.4 metra, szerokości niespełna 1.6 metra i wysokości 1.4 metra, zyskała miano kompaktowego samochodu miejskiego.

Podwozie Toyota Starlet I zostało zaprojektowane z myślą o stabilności i komforcie kierowcy. Pojazd wyposażono w niezależne zawieszenie przednie oraz sztywną oś tylną, co skutkowało pewnym prowadzeniem na drodze. Jego masa własna wynosiła od 650 do 680 kg, co przekładało się na oszczędne zużycie paliwa.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Toyota Starlet I była dostępna z dwoma wariantami silników benzynowych: 1,0-litrowym (KP30) i 1,2-litrowym (KP36, KP37). Ten pierwszy, oznaczony symbolem 2K, był jednostką czterocylindrową, która generowała 45 KM mocy. Był to silnik niezwykle wytrzymały i niezawodny, szczególnie ceniony za niskie zużycie paliwa.

Drugi dostępny silnik, o pojemności 1,2 litra, nosił oznaczenie 3K. Generował on moc 54 KM, co dla samochodu o masie własnej nie przekraczającej 700 kg, oznaczało całkiem zadowalające osiągi. Toyota Starlet I z tym silnikiem była w stanie rozpędzić się do prędkości 140 km/h.

Oba silniki były dostępne z czterobiegową manualną skrzynią biegów. Wyróżniały się one prostotą konstrukcji i niezawodnością, co przekładało się na niskie koszty utrzymania. Te cechy, w połączeniu z oszczędnym zużyciem paliwa, przyczyniły się do popularności Toyota Starlet I na całym świecie.

Spalanie i pojemność bagażnika w modelu Starlet I

Model Toyota Starlet I wyróżniał się niskim spalaniem, oscylującym w granicach 6 do 8 litrów na 100 km, w zależności od warunków jazdy i stylu prowadzenia pojazdu. Oszczędność ta była możliwa dzięki lekkiej konstrukcji samochodu oraz efektywnym silnikom 1.0 i 1.2 litra. Warto podkreślić, że tak niskie zużycie paliwa było jednym z kluczowych czynników, które przyczyniły się do popularności tego modelu.

Pojemność bagażnika w modelu Toyota Starlet I była adekwatna do kompaktowych wymiarów pojazdu i wynosiła około 200 litrów. Mimo skromnej wielkości, bagażnik był dobrze zaprojektowany i pozwalał na praktyczne ułożenie bagażu. To czyniło z Toyoty Starlet I idealny samochód do codziennych zadań i zakupów.

Kiedy mówimy o pojemności, warto także wspomnieć o zbiorniku paliwa. Toyota Starlet I posiadała zbiornik o pojemności około 35 litrów, co przy niskim zużyciu paliwa zapewniało zadowalający zasięg. Dzięki temu, mimo niewielkich rozmiarów, Starlet I była w stanie sprostać również dłuższym trasom.

Orientacyjne ceny na rynku wtórnym

Chociaż Toyota Starlet I jest już klasykiem, nadal można znaleźć oferty sprzedaży na rynku wtórnym. Orientacyjne ceny tego modelu zaczynają się od około 5 000 zł, ale mogą znacznie wzrosnąć w przypadku egzemplarzy zadbanych, po renowacji lub o niskim przebiegu.

Ze względu na rosnące zainteresowanie pojazdami zabytkowymi, wartość dobrze utrzymanej Toyota Starlet I może być zaskakująco wysoka dla kolekcjonerów. Jednak dla większości egzemplarzy na rynku wtórnym ceny wahają się w przyzwoitym przedziale, co czyni ten model atrakcyjnym zarówno dla miłośników klasyków, jak i osób szukających ekonomicznego środka transportu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Toyota Starlet I

Opinie użytkowników na temat Toyota Starlet I często podkreślają jej niezawodność i ekonomiczność. Posiadacze tego modelu zwracają uwagę, że mimo upływu lat, te pojazdy wciąż doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Szczególnie doceniane jest niskie spalanie i niedrogie części zamienne, co czyni z Toyoty Starlet I samochód o niskich kosztach eksploatacji.

Z kolei eksperci motoryzacyjni uznają Toyota Starlet I za przykład udanej konstrukcji samochodu miejskiego z lat 70. i 80. Ich zdaniem, fakt, iż wiele egzemplarzy nadal jest w użyciu, świadczy o wysokiej jakości wykonania i trwałości tych pojazdów. Zwracają uwagę, że Starlet I, pomimo swoich skromnych rozmiarów, oferował zaskakująco dużo przestrzeni wewnątrz, co było jednym z czynników decydujących o jego popularności.

Podsumowanie

Toyota Starlet I to niewątpliwie pojazd, który pomimo upływu lat nadal cieszy się uznaniem miłośników motoryzacji. Jej kompaktowe wymiary, ekonomiczne silniki i niezawodność sprawiają, że jest to atrakcyjna propozycja zarówno dla kolekcjonerów, jak i osób poszukujących praktycznego samochodu do miasta. Jeśli więc fascynuje Cię motoryzacja lat 70. i 80., a klasyka gatunku wciąż budzi Twoje zainteresowanie, zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i charakterystyki Toyoty Starlet I. Odkryj więcej historii, które skrywają się za tym kultowym modelem, i dołącz do grona pasjonatów, którzy doceniają jej wartość i unikalność.