Toyota 4Runner II — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Kiedy mowa o wytrzymałości i niezawodności w terenie, Toyota 4Runner II często pojawia się na językach entuzjastów off-roadu. Ten kultowy model, będący synonimem przygody, oferuje imponujące dane techniczne, które przekładają się na niezapomniane wrażenia za kierownicą. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej wymiarom, gamie silników, spalaniu i pojemności, które to czynniki definiują 4Runnera jako SUV-a gotowego na każde wyzwanie. Dodatkowo, przekonamy się, jak te cechy przekładają się na opinie użytkowników i rynkowe ceny tego niezłomnego pojazdu.

Dane techniczne i wymiary Toyota 4runner II

Toyota 4Runner II, wyprodukowana w latach 1989-1995, wyróżnia się imponującymi danymi technicznymi, które przekładają się na jej wydajność w każdych warunkach. Model ten jest wyposażony w silnik V6 o pojemności 3,0 l, który generuje moc 150 KM. Dzięki temu, Toyota 4Runner II jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w ciągu 11,5 sekundy, co jest imponującym wynikiem jak na pojazd typu off-road.

Wymiary Toyota 4Runner II również przyczyniają się do jej niezawodności w terenie. Długość pojazdu wynosi 4,690 m, szerokość 1,830 m, a wysokość 1,830 m, co umożliwia mu pokonywanie trudnych przeszkód terenowych. Rozstaw osi, wynoszący 2,690 m, zapewnia stabilność pojazdu na nierównym terenie.

Warto również zwrócić uwagę na masę własną Toyota 4Runner II, która wynosi 1670 kg. Oznacza to, że jej stosunek mocy do masy wynosi 0,09 KM/kg, co jest wynikiem porównywalnym z niektórymi samochodami sportowymi. Takie parametry gwarantują doskonałą dynamikę pojazdu, zarówno na drogach asfaltowych, jak i w trudnym terenie.

Podsumowując, Toyota 4Runner II to pojazd o doskonałych parametrach technicznych i imponujących wymiarach, które czynią go jednym z najbardziej wytrzymałych i niezawodnych modeli w swojej klasie. Niezależnie od warunków, 4Runner II jest zawsze gotowy do działania, co potwierdzają również zadowoleni użytkownicy tego modelu.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Toyota 4Runner II jest wyposażona w dwa typy silników, które podkreślają jej terenowe osiągi. Pierwszy z nich to 2.4-litrowy silnik R4 (22R-E), generujący moc 116 KM. Jest on bardziej ekonomiczny i doskonały do codziennego użytku. Drugi to potężny 3.0-litrowy V6 (3VZ-E), który dysponuje mocą aż 150 KM i jest idealnym wyborem dla tych, którzy oczekują od 4Runnera maksymalnej wydajności.

Wszystkie silniki Toyota 4Runner II są zasilane paliwem benzynowym. Zastosowanie wtrysku wielopunktowego w modelu z silnikiem V6 zapewnia lepszą wydajność paliwową i płynniejszą pracę silnika. Wersje z silnikiem R4 są wyposażone w wtrysk jednopunktowy, który mimo mniejszej wydajności, gwarantuje niezawodność i łatwość w utrzymaniu.

Spalanie i pojemność baku

Spalanie Toyota 4Runner II jest w pełni zgodne z oczekiwaniami, jakie można mieć wobec samochodu terenowego z silnikami o dużej pojemności. Wersja z 2,4-litrowym silnikiem R4 zużywa średnio około 9,7 litra paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Model z mocniejszym, 3,0-litrowym silnikiem V6, charakteryzuje się nieco wyższym spalaniem, które wynosi średnio około 12,5 litra na 100 km.

Pojemność baku w Toyota 4Runner II wynosi 65 litrów, co zapewnia doskonały zasięg, niezbędny podczas długich wypraw poza cywilizację. Dzięki dużej pojemności zbiornika, 4Runner II jest w stanie przejechać na jednym tankowaniu od 520 do 670 km, w zależności od silnika i stylu jazdy.

Wysokie spalanie Toyota 4Runner II jest wynikiem jej terenowego charakteru i masywnej budowy. Przecież to samochód stworzony do pokonywania najtrudniejszych tras, a nie do oszczędnej jazdy po mieście. Niemniej jednak, użytkownicy zwracają uwagę, że przy odpowiedniej, umiejętnej jeździe można osiągnąć niższe wartości spalania.

Podsumowując, Toyota 4Runner II oferuje solidne osiągi, które idą w parze z wyższym spalaniem. Jednak duży zbiornik paliwa rekompensuje tę kwestię, zapewniając dobre zasięgi. Te cechy czynią 4Runnera II idealnym pojazdem dla osób ceniących sobie niezawodność i zdolność do pokonywania trudnego terenu, niezależnie od dystansu.

Ceny i wersje wyposażeniowe

Ceny Toyota 4Runner II na rynku wtórnym mogą znacznie się wahać, w zależności od stanu technicznego, rocznika oraz wersji wyposażeniowej. Wersje bazowe można znaleźć w atrakcyjnych cenach, już od kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast dobrze zachowane egzemplarze z bogatym wyposażeniem i niskim przebiegiem mogą osiągać znacznie wyższe kwoty.

W ofercie Toyota 4Runner II dostępne były różne wersje wyposażeniowe, które wpływały na komfort i funkcjonalność pojazdu. Podstawowe modele były wyposażone w niezbędne elementy, takie jak wspomaganie kierownicy czy podstawowy system audio, podczas gdy warianty bardziej luksusowe oferowały klimatyzację, elektryczne szyby i lusterka, czy zaawansowany system napędowy 4WD.

Kupując Toyota 4Runner II, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę zakupu, ale również na potencjalne koszty utrzymania i eksploatacji. Wersje wyposażone w silnik V6, choć oferują lepsze osiągi, mogą generować wyższe koszty związane ze spalaniem i serwisowaniem, w porównaniu do bardziej ekonomicznych wariantów z silnikiem R4.

Opinie użytkowników i ekspertów o Toyota 4runner II

Wielu użytkowników Toyota 4Runner II podkreśla jej niezawodność, nawet po latach użytkowania. Według opinii właścicieli, ten SUV sprawdza się zarówno w trudnych warunkach terenowych, jak i podczas codziennej jazdy, co potwierdza jego uniwersalność.

Ekspertów motoryzacyjnych przede wszystkim zachwyca solidna konstrukcja i trwałość Toyota 4Runner II. Chwalą również łatwość w utrzymaniu i niskie koszty serwisowe, co czyni ten model atrakcyjnym wyborem na rynku wtórnym.

Opinie na temat komfortu jazdy są nieco mieszane. Niektórzy użytkownicy wskazują na twardość zawieszenia i mniej komfortowe podróżowanie na dłuższych dystansach, podczas gdy inni cenią sobie właśnie ten aspekt, który przekłada się na lepsze właściwości terenowe pojazdu.

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem, który często pojawia się w recenzjach, jest klasyczny i nieprzemijający design Toyota 4Runner II. Wielu posiadaczy uważa, że to właśnie wygląd zewnętrzny i charakterystyczna sylwetka wyróżniają ten model na tle nowoczesnych SUV-ów.

Podsumowanie

Toyota 4Runner II to bez wątpienia ikona wśród pojazdów terenowych, która z powodzeniem łączy w sobie wytrzymałość, niezawodność i komfort użytkowania. Jej różnorodność silników, imponujące wymiary i zdolności off-roadowe sprawiają, że jest to model godny uwagi dla każdego miłośnika przygód. Zachęcamy do bliższego przyjrzenia się temu niezłomnemu SUV-owi, zarówno na rynku wtórnym, jak i w literaturze fachowej. Odkryj więcej o tej legendarnej Toyocie, jej historii i miejscu w kulturze motoryzacyjnej. Niezależnie od tego, czy poszukujesz wiarygodnego partnera na bezdroża, czy po prostu jesteś fanem motoryzacji, Toyota 4Runner II z pewnością zasługuje na Twoją uwagę.

foto: Toyota