Toyota 4Runner I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odkryj legendę japońskiej motoryzacji z pierwszą generacją Toyota 4Runner I – SUV’a, który zdefiniował pojęcie trwałości i wszechstronności. Od szczegółowych danych technicznych, poprzez wymiary i pojemność, aż po realne spalanie i aktualne ceny – każdy aspekt tego klasycznego modelu kryje historie niezawodności i przygód. Czy opinie użytkowników potwierdzają status ikony? Zanurz się w świecie 4Runnera i odkryj, co sprawia, że po latach nadal budzi podziw i pożądanie wśród miłośników czterech kółek.

Dane techniczne i wymiary Toyota 4Runner I

Główne dane techniczne Toyota 4Runner I są niezwykle solidne, co świadczy o niezłomnej konstrukcji tego modelu. SUV ten jest wyposażony w silnik o pojemności 2,4 litra i mocy 116 KM, gwarantując doskonałe osiągi na każdym terenie. Wspomniane parametry silnikowe łączą się z manualną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach, co zapewnia płynną i dynamiczną jazdę.

Wymiary Toyota 4Runner I również nie pozostawiają miejsca na wątpliwości co do jego potencjału na drodze. Długość wynosi 4520 mm, szerokość 1690 mm, a wysokość 1750 mm, zapewniając optymalne warunki zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Rozstaw osi wynosi 2620 mm, co gwarantuje stabilność na drodze i przekłada się na komfort jazdy.

Impresyjne są także inne dane techniczne Toyota 4Runner I. Maksymalna prędkość wynosi 165 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu zaledwie 17 sekund. Przy tak solidnych parametrach, 4Runner I nie traci na ekonomii – średnie spalanie wynosi około 12 l/100 km w cyklu mieszanym. To sprawia, że jest to pojazd nie tylko niezawodny, ale i ekonomiczny w eksploatacji.

Rodzaje silników i ich specyfikacje

Toyota 4Runner I oferuje dwa typy silników: benzynowy i Diesla. Silnik benzynowy o pojemności 2,4 litra i mocy 116 KM jest wyposażony w układ wtrysku paliwa, co przekłada się na płynną i dynamiczną jazdę. Z kolei silnik Diesla, o tej samej pojemności, oferuje jednak nieco mniejszą moc, około 97 KM, ale zyskuje na ekonomii paliwa.

Silnik benzynowy 4Runnera I, ze względu na swoją moc, sprawdza się świetnie podczas jazdy w trudnych warunkach terenowych. Jego specyfikacja pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości 165 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu zaledwie 17 sekund. Dzięki skrzyni biegów o pięciu przełożeniach, jazda tym modelem jest niezwykle komfortowa.

W przypadku silnika Diesla jego główną zaletą jest ekonomia. Średnie spalanie tego silnika wynosi około 10 l/100 km w cyklu mieszanym, co czyni go bardziej ekonomicznym w eksploatacji w porównaniu do wersji benzynowej. Mimo nieco mniejszej mocy, model z tym silnikiem nadal oferuje solidne osiągi i niezawodność, które są znakiem rozpoznawczym Toyoty 4Runner I.

Spalanie i pojemność silnika

Spalanie Toyoty 4Runner I jest jednym z aspektów, które zasługują na uwagę. Zarówno silnik benzynowy, jak i diesel, zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować zużycie paliwa bez wpływu na osiągi. Wersja benzynowa charakteryzuje się średnim spalaniem na poziomie 12 l/100 km, natomiast wersja diesel zadowala się około 10 l/100 km, co czyni ją bardziej ekonomiczną w eksploatacji.

Co więcej, pojemność silnika Toyoty 4Runner I wynosi 2,4 litra zarówno w przypadku wersji benzynowej, jak i diesel. Jest to optymalny rozmiar, który gwarantuje solidne osiągi bez narażania na nadmierne zużycie paliwa. Bez względu na rodzaj silnika, 4Runner I oferuje równowagę między mocą a efektywnością, co przekłada się na wyjątkową dynamikę jazdy i ekonomiczność.

Ceny na rynku wtórnym i nowym

Ceny na rynku wtórnym Toyoty 4Runner I są bardzo zróżnicowane i zależą od stanu technicznego, rocznika oraz przebiegu pojazdu. Warto jednak zauważyć, że solidna konstrukcja i niezawodność tego modelu utrzymują jego wartość na stosunkowo wysokim poziomie, co przyciąga wielu miłośników marki Toyota.

Z kolei ceny na rynku nowym dla pierwszej generacji Toyoty 4Runner są obecnie jedynie hipotetyczne, gdyż model ten nie jest już produkowany od dłuższego czasu. Wartość nowych egzemplarzy z lat 80-tych można jedynie oszacować na podstawie ich historycznych cen oraz inflacji. Niemniej jednak, istnieje niewielka grupa kolekcjonerów gotowych płacić wyższe sumy za doskonale zachowane egzemplarze.

Podsumowując, zarówno na rynku wtórnym jak i nowym, Toyota 4Runner I cieszy się uznaniem dzięki swojej trwałości i klasycznemu designowi. Ceny potrafią zaskakiwać, zwłaszcza gdy natrafimy na egzemplarz w bardzo dobrym stanie, co świadczy o tym, że nawet po latach model ten wciąż może być uznawany za wartościową inwestycję.

Opinie użytkowników i ekspertów

Opinie użytkowników Toyoty 4Runner I często podkreślają jej niezawodność oraz trwałość, które są nieodłącznymi atrybutami tego modelu. Właściciele chwalą ten SUV za zdolność do pokonywania trudnych terenów i małą awaryjność, co potwierdza jego reputację jako pojazdu gotowego na każdą przygodę.

Ekspertyzy motoryzacyjne zwracają uwagę na charakterystyczną konstrukcję i klasyczny design pierwszej generacji 4Runnera. Pomimo upływu lat, wciąż prezentuje się on atrakcyjnie na tle nowszych modeli. Ten fakt wpływa na pozytywną ocenę pojazdu i jego uznane miejsce w historii marki Toyota.

Mimo że niektóre opinie zwracają uwagę na wyższe spalanie w porównaniu do nowoczesnych pojazdów, użytkownicy i eksperci są zgodni co do ekonomiczności eksploatacji. Koszty utrzymania Toyoty 4Runner I są często wskazywane jako przystępne, a dostępność części zamiennych dodatkowo podnosi komfort użytkowania.

Podsumowanie

Toyota 4Runner I to prawdziwy klasyk, który z powodzeniem łączy w sobie niezawodność, wytrzymałość i ekonomiczność. To pojazd, który przez lata zdobył uznanie wśród miłośników motoryzacji i do dziś jest symbolem przygody i solidności. Jeśli cenisz sobie pojazdy z duszą i historią, które potrafią sprostać wyzwaniom zarówno w mieście, jak i w terenie, 4Runner I z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Odkrywaj dalej fascynujący świat Toyoty 4Runner I i poznaj opinie innych użytkowników, aby przekonać się, dlaczego ten model wciąż budzi podziw i pożądanie. Niech każdy kilometr przejechany tym legendarnym SUV’em stanie się nowym rozdziałem Twojej motoryzacyjnej pasji.

foto: Toyota