Peugeot 306 Coupe I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Kiedy elegancja spotyka się z dynamiką, rodzi się klasyk, który nawet po latach nie traci na wartości. Peugeot 306 Coupe I, ikona lat 90., to więcej niż samochód – to kawał motoryzacyjnej historii. W naszym artykule przybliżymy Ci wszystko to, co powinieneś wiedzieć o tym modelu: od szczegółowych danych technicznych, przez wymiary i pojemność, aż po realne spalanie i aktualne ceny na rynku wtórnym. Zanurz się w opinie użytkowników i ekspertów, by odkryć, czy ten francuski klasyk jest tym, czego szukasz!

Dane techniczne i wymiary Peugeot 306 Coupe I

Peugeot 306 Coupe I jest prawdziwą perłą wśród samochodów sportowych końca XX wieku. Jego dane techniczne odzwierciedlają połączenie klasyki i nowoczesności. Ten model oferuje silniki o pojemnościach od 1,6 do 2,0 litra, które generują moc od 90 do nawet 135 koni mechanicznych. Zadbano również o dynamiczną jazdę, dzięki zastosowaniu przedniego zawieszenia typu McPherson i tylnej belki skrętnej.

Jeśli chodzi o wymiary, Peugeot 306 Coupe I prezentuje się równie imponująco. Długość samochodu wynosi 4030 mm, szerokość 1680 mm, a wysokość 1315 mm. Rozstaw osi to 2580 mm, co zapewnia stabilność na drodze i komfort jazdy. Mimo swojej sportowej natury, ten model nie zapomina o praktyczności, oferując bagażnik o pojemności 338 litrów.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Dla miłośników większej mocy, Peugeot 306 Coupe I oferuje silnik 2.0L o mocy 135 KM, który pozwoli Ci poczuć prawdziwą moc podczas jazdy. Ten silnik, oznaczony jako XU10J4R, jest jednostką czterocylindrową, 16-zaworową, która zapewnia doskonałe osiągi i płynną jazdę.

Mniejszy silnik 1.6L pozwala z kolei na osiągnięcie mocy 90 KM, co czyni go idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie efektywne spalanie i komfort jazdy. Ten silnik, oznaczony jako TU5JP, również posiada 4 cylindry i 16 zaworów, a jego konstrukcja gwarantuje niezawodność i trwałość.

Warto również wspomnieć o silniku 1.8L 16V, który generuje 112 KM. Ten silnik, oznaczony jako XU7JP4, jest bardzo dobrą alternatywą dla tych, którzy szukają równowagi między mocą a efektywnością paliwową. Jego konstrukcja oparta na 4 cylindrach i 16 zaworach pozwala na płynną jazdę i zadowalającą moc.

Ostatnim silnikiem dostępnym dla Peugeot 306 Coupe I jest 1.9L Diesel o mocy 90 KM. Pomimo mniejszej mocy, ten silnik, oznaczony jako XUD9A, zaskakuje swoją wytrzymałością i oszczędnością paliwa, co czyni go idealnym wyborem dla osób często podróżujących na długie dystanse.

Spalanie i pojemność bagażnika

Jeśli chodzi o zużycie paliwa, Peugeot 306 Coupe I zasługuje na uznanie. Model z silnikiem 1.6L wyróżnia się oszczędnym spalaniem, które w cyklu mieszanym wynosi średnio około 7,5 litra na 100 km. Natomiast dla bardziej wymagających, silnik 2.0L oferuje nieco większe spalanie, oscylujące w granicach 8,5 litra na 100 km.

Peugeot 306 Coupe I z silnikiem 1.8L 16V ma średnie spalanie na poziomie 7,8 litra na 100 km. Najbardziej ekonomiczny jest jednak model z silnikiem 1.9L Diesel, którego spalanie nie przekracza 6 litrów na 100 km. To idealne rozwiązanie dla kogoś, kto ceni sobie ekonomiczną jazdę.

Jeśli chodzi o pojemność bagażnika, Peugeot 306 Coupe I oferuje 338 litrów przestrzeni, co na tle konkurencji w segmencie coupe jest wynikiem godnym podziwu. Mimo sportowego charakteru, model ten nie zapomina o aspektach praktycznym użytkowania na co dzień.

Ceny na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym, Peugeot 306 Coupe I jest ceniony za swoją niezawodność i klasyczny design, co przekłada się na dość stabilne ceny. W zależności od stanu technicznego, rocznika oraz przebiegu, ceny tego modelu mogą się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Ceny dobrze zachowanych egzemplarzy Peugeot 306 Coupe I z niskim przebiegiem i w bogatszych wersjach wyposażenia mogą być znacząco wyższe. Wynika to z rosnącego zainteresowania klasykami i modelami, które mają potencjał stania się youngtimerami.

Modele wymagające większych napraw lub renowacji są dostępne na rynku wtórnym w znacznie niższych cenach. Dzięki temu, Peugeot 306 Coupe I jest dostępny dla szerokiej grupy miłośników motoryzacji. Jest to atrakcyjna opcja dla osób poszukujących projektu do własnej odbudowy lub tuningowania.

Podczas poszukiwania Peugeot 306 Coupe I na rynku wtórnym, warto zwrócić uwagę na historię pojazdu i regularność przeglądów. Te aspekty mogą być kluczowe dla przyszłej eksploatacji i utrzymania wartości samochodu. Dokładna weryfikacja stanu technicznego przed zakupem może zaoszczędzić wiele kosztów związanych z potencjalnymi naprawami.

Opinie użytkowników i ekspertów o Peugeot 306 Coupe I

Opinie użytkowników dotyczące Peugeot 306 Coupe I często podkreślają jego wyjątkowy styl i klasę, które nie blakną mimo upływu lat. Właściciele chwalą sobie także jego zwinność i przyjemność z jazdy, szczególnie na krętych drogach, gdzie samochód pokazuje swoje najlepsze cechy prowadzenia.

Ekspertyzy motoryzacyjne wskazują, że Peugeot 306 Coupe I to model wart uwagi ze względu na swoje zbalansowane właściwości jezdne. Zwracają one uwagę na dobrą jakość wykonania wnętrza i przemyślaną ergonomię, co jest doceniane przez kierowców ceniących sobie komfort i funkcjonalność.

Wielu posiadaczy podkreśla, że Peugeot 306 Coupe I to pojazd o relatywnie niskich kosztach utrzymania, szczególnie w przypadku podstawowych wersji silnikowych. Zauważają oni, że samochód ten jest odporny na korozję i mało awaryjny, co sprawia, że jest to ekonomiczny wybór na rynku wtórnym.

Pełne uznania są również głosy odnośnie wyglądu zewnętrznego Peugeot 306 Coupe I, który nawet po latach prezentuje się bardzo nowocześnie. Użytkownicy i miłośnicy samochodów klasycznych często zaznaczają, że linia nadwozia ma ponadczasowy charakter, co czyni ten model atrakcyjnym do dzisiejszego dnia.

Podsumowanie

Peugeot 306 Coupe I to bez wątpienia samochód z duszą, który łączy w sobie elegancję i dynamikę. Jeśli poszukujesz pojazdu, który wyróżni się na drodze i będzie wiernym towarzyszem podróży, ten francuski klasyk może okazać się idealnym wyborem. Zapraszamy do dalszego zgłębiania wiedzy na temat tego modelu, odkrywania opinii innych użytkowników i ekspertów, co może pomóc w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie. Nie zapominaj o sprawdzeniu historii pojazdu i jego stanu technicznego, aby cieszyć się jazdą bez nieprzewidzianych niespodzianek. Czy Peugeot 306 Coupe I stanie się Twoim nowym motoryzacyjnym zakochaniem? Tylko od Ciebie zależy, czy dołączysz do grona entuzjastów tego kultowego coupe.

foto: Peugeot