Mitsubishi Lancer Evolution VIII – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przemierzając świat motoryzacji, niemożliwe jest przeoczenie ikony sportowych sedanów – Mitsubishi Lancer Evolution VIII. Ta maszyna, będąca synonimem osiągów i adrenaliny, to więcej niż samochód; to legenda, która łączy zaawansowaną technikę z dzikim duchem rywalizacji. Zanurzmy się w świat danych technicznych, wymiarów, silników i spalania, by odkryć, jak inżynierowie Mitsubishi ukształtowali tę motoryzacyjną ikonę. Rozpoczynając od surowych specyfikacji, poprzez subiektywne opinie, poznajmy, dlaczego Lancer Evolution VIII wciąż elektryzuje miłośników czterech kółek na całym świecie.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Lancer Evolution VIII

Mitsubishi Lancer Evolution VIII to samochód o imponujących wymiarach, które przekładają się na jego aerodynamikę i stabilność na drodze. Długość auta wynosi 4455 mm, szerokość 1770 mm, a wysokość 1450 mm. Rozstaw osi to 2625 mm, co zapewnia doskonałe prowadzenie i kontrolę nad pojazdem, nawet przy wyższych prędkościach.

Pod maską Mitsubishi Lancer Evolution VIII znajduje się rzędowy, czterocylindrowy silnik o pojemności 2.0 l, generujący moc do 280 KM. Ten potężny silnik, wyposażony w turbosprężarkę, pozwala samochodowi przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,3 sekundy, co świadczy o imponującej mocy tej japońskiej maszyny.

Jeśli chodzi o dane techniczne, Mitsubishi Lancer Evolution VIII oferuje system napędu na wszystkie koła (AWD), co dodatkowo zwiększa jego efektywność na drodze. Samochód jest wyposażony w 6-biegową skrzynię biegów, która zapewnia płynne i precyzyjne zmiany biegów, co jest niezwykle ważne podczas dynamicznej jazdy.

Rodzaje silników i ich specyfikacje

Mitsubishi Lancer Evolution VIII było dostępne z dwoma rodzajami silników: 4G63 oraz 4G64. Pierwszy z nich, 4G63, to turbodoładowany, czterocylindrowy silnik o pojemności 2.0 l, który generował moc do 280 KM. Znany z niezawodności i wydajności, 4G63 stanowi serce Lancer Evolution VIII, oferując doskonałe osiągi i emocje z jazdy.

Drugi silnik, którym wyposażono niektóre modele Mitsubishi Lancer Evolution VIII, to 4G64. Jest to czterocylindrowy silnik o pojemności 2.4 l, który oferuje bardziej liniowe dostarczanie mocy i jest idealny dla kierowców, którzy preferują spokojniejszą jazdę. Niewątpliwie, różnorodność dostępnych silników pozwoliła na dopasowanie Lancer Evolution VIII do indywidualnych preferencji każdego kierowcy.

Spalanie i pojemność Mitsubishi Lancer Evolution VIII

W kwestii spalania, Mitsubishi Lancer Evolution VIII nie jest typowym samochodem ekonomicznym. Średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi około 10,5 l/100 km. Warto jednak zaznaczyć, że jest to samochód sportowy, w którym priorytetem są osiągi, a nie ekonomia jazdy.

Pojemność bagażnika w Mitsubishi Lancer Evolution VIII wynosi 430 litrów, co jest imponującym wynikiem jak na samochód sportowy. Umożliwia to komfortowe przewożenie nie tylko pasażerów, ale także ich bagażu, co czyni Lancer Evolution VIII nie tylko samochodem sportowym, ale także praktycznym do codziennego użytku.

Co więcej, pojemność zbiornika paliwa w Mitsubishi Lancer Evolution VIII wynosi 55 litrów. To pozwala na długodystansowe podróże bez konieczności częstych postojów na stacjach benzynowych, co jest dodatkowym atutem tego modelu.

Ceny nowych i używanych modeli na rynku

Przez lata Mitsubishi Lancer Evolution VIII zdobył status kultowego samochodu, co nieuchronnie wpłynęło na jego cenę na rynku wtórnym. Ceny używanych modeli są zróżnicowane i mogą wahać się od kilkudziesięciu do nawet ponad stu tysięcy złotych, w zależności od stanu technicznego, rocznika oraz przebiegu pojazdu.

Zakup nowego egzemplarza Mitsubishi Lancer Evolution VIII nie jest już możliwy w oficjalnej dystrybucji, ponieważ produkcja modelu zakończyła się kilka lat temu. Niemniej jednak, na rynku kolekcjonerskim nowe lub prawie nowe egzemplarze mogą osiągać ceny znacznie przewyższające wartość samochodów używanych, co świadczy o ich wyjątkowości i cenionym statusie.

Podczas rozważania zakupu Mitsubishi Lancer Evolution VIII, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale również przyszłe koszty eksploatacji. Model ten, ze względu na swoje sportowe zacięcie i mocny silnik, może generować wyższe koszty serwisowania i utrzymania niż przeciętne samochody osobowe.

Opinie użytkowników i eksperckie recenzje Mitsubishi Lancer Evolution VIII

Entuzjaści motoryzacji oraz posiadacze Mitsubishi Lancer Evolution VIII często chwalą ten model za jego niezwykłe właściwości jezdne i sportowy charakter. Opinie użytkowników koncentrują się na doskonałych osiągach i niezawodności, jaką oferuje silnik 4G63. Ten silnik zapewnia adrenalinę płynącą z dynamicznej jazdy oraz możliwość personalizacji i tuningowania, co jest szczególnie cenione przez miłośników motoryzacji.

Eksperci motoryzacyjni podkreślają, że Mitsubishi Lancer Evolution VIII to ikona w swojej klasie, łącząca sportowe emocje z codzienną użytecznością. W recenzjach często wskazuje się na doskonałą równowagę między mocą a kontrolą, co w połączeniu z zaawansowanym systemem napędu na wszystkie koła (AWD) czyni z Lancer Evolution VIII pojazd wyjątkowo kompetentnym w różnych warunkach drogowych.

Podsumowanie

Mitsubishi Lancer Evolution VIII to niezwykły samochód, który nadal rozpala wyobraźnię i pasję miłośników motoryzacji. Jego imponujące osiągi, dopracowane silniki oraz praktyczne aspekty użytkowania sprawiają, że jest to pojazd wart uwagi zarówno dla entuzjastów szybkiej jazdy, jak i osób ceniących sobie samochody o sportowym charakterze z nutą praktyczności. Chociaż produkcja tego modelu dobiegła końca, jego legenda żyje i inspiruje kolejne pokolenia. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajemnic Lancer Evolution VIII, odkrywania opinii i doświadczeń innych użytkowników oraz, być może, do dołączenia do grona szczęśliwych posiadaczy tej motoryzacyjnej ikony.

foto: Mitsubishi