Mitsubishi Lancer Evolution IV – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przejeżdżając obok, przyciąga wzrok dynamiczną sylwetką, a kiedy zagłębimy się w jego specyfikacje, serce miłośnika motoryzacji zaczyna bić szybciej. Mitsubishi Lancer Evolution IV to nie tylko kolejny model z długiej linii kultowych samochodów, ale ikona, której techniczne detale są równie imponujące jak jej legendarne osiągi. Odkryjmy razem, jakie tajemnice kryją się pod maską tego japońskiego wojownika, ile naprawdę pali i czy jego legendarna sława znajduje odzwierciedlenie w opinii kierowców. Wszystko to w kontekście danych technicznych, wymiarów, silników, spalania, pojemności, cen i oczywiście niezliczonych recenzji, które tworzą obraz tego wyjątkowego pojazdu.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Lancer Evolution IV

Mitsubishi Lancer Evolution IV, znane również jako EVO IV, cieszy się niesłabnącą popularnością dzięki imponującym danym technicznym. Samochód ten, który zadebiutował na rynku w 1996 roku, jest napędzany 2-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 276 KM, co czyni go jednym z najmocniejszych w swojej klasie.

Wymiary Mitsubishi Lancer Evolution IV również przyciągają uwagę. Jego długość wynosi 4350 mm, szerokość 1770 mm, a wysokość 1415 mm, co zapewnia komfort podróżowania nawet dla pięciu dorosłych pasażerów. Rozstaw osi jest równie imponujący – 2510 mm, co gwarantuje stabilność jazdy nawet przy wysokich prędkościach.

Z punktu widzenia technicznego, Mitsubishi Lancer Evolution IV jest prawdziwym majstersztykiem. Jest wyposażony w system AWD (All Wheel Drive), który zapewnia doskonałą trakcję i stabilność na każdym rodzaju nawierzchni. Dodatkowo, posiada 5-biegową skrzynię biegów, co daje kierowcy pełną kontrolę nad pojazdem.

Warto również wspomnieć o zawieszeniu, które jest jednym z kluczowych elementów wpływających na osiągi Mitsubishi Lancer Evolution IV. Posiada on system Multi-link, który zapewnia doskonałe prowadzenie pojazdu i komfort jazdy na każdym terenie. To wszystko sprawia, że Mitsubishi Lancer Evolution IV jest samochodem, który zasługuje na swoją legendarną reputację.

Silniki i pojemność Mitsubishi Lancer Evolution IV

Mitsubishi Lancer Evolution IV jest napędzane przez potężną jednostkę napędową – silnik 4G63. Jest to dwulitrowy, turbodoładowany silnik benzynowy, który generuje aż 276 koni mechanicznych. Tak duża moc pozwala na osiągnięcie imponujących prędkości, co czyni EVO IV jednym z najbardziej pożądanych samochodów sportowych swojego czasu.

Silnik 4G63 jest nie tylko mocny, ale również niezawodny. Wielu właścicieli Mitsubishi Lancer Evolution IV ceni ten model za wytrzymałość i długowieczność silnika. Większość egzemplarzy, mimo upływu lat, nadal działa bez większych problemów, co jest dowodem na wysoką jakość i solidność konstrukcji tego japońskiego samochodu.

Co więcej, pojemność skokowa silnika wynosi 1997 cm3, a maksymalny moment obrotowy wynosi 330 Nm. Wszystko to, w połączeniu z zaawansowanym systemem napędu na wszystkie koła i 5-biegową skrzynią manualną, sprawia, że Mitsubishi Lancer Evolution IV oferuje niezwykle dynamiczną i emocjonującą jazdę.

Podsumowując, silnik i pojemność Mitsubishi Lancer Evolution IV to połączenie mocy, wydajności i niezawodności. Bez wątpienia, te cechy przyczyniły się do stworzenia legendy, jaką jest EVO IV, i umocniły pozycję Mitsubishi jako producenta innowacyjnych i wysokiej jakości samochodów sportowych.

Spalanie i koszty eksploatacji Mitsubishi Lancer Evolution IV

Choć Mitsubishi Lancer Evolution IV jest niewątpliwie samochodem sportowym, jego spalanie jest dość umiarkowane, biorąc pod uwagę osiągi. W cyklu mieszanym, EVO IV zużywa średnio około 10 litrów paliwa na 100 kilometrów. W mieście wartość ta może wzrosnąć do ok. 13-15 litrów, natomiast na trasie spada do ok. 8 litrów. Należy jednak pamiętać, że są to wartości orientacyjne, a faktyczne spalanie zależy od stylu jazdy i warunków drogowych.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, Mitsubishi Lancer Evolution IV nie jest pojazdem szczególnie tanim w utrzymaniu. Ze względu na sportowy charakter, części zamienne mogą być droższe niż w przypadku typowych samochodów osobowych. Jednak wiele zależy od stanu technicznego pojazdu – dobrze utrzymany model może generować znacznie mniejsze koszty niż egzemplarz zaniedbany.

W przypadku ubezpieczenia, jak dla większości sportowych samochodów, premia AC i OC dla Mitsubishi Lancer Evolution IV może być wyższa niż dla zwykłych aut. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania czy historia pojazdu. Zawsze warto jednak porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, aby znaleźć najkorzystniejszą.

Podsumowując, mimo że Mitsubishi Lancer Evolution IV to samochód sportowy, jego spalanie może być relatywnie umiarkowane. Natomiast koszty eksploatacji i ubezpieczenia mogą być wyższe niż w przypadku standardowych samochodów osobowych. Warto jednak pamiętać, że jest to samochód o niezwykłych osiągach i niezrównanej reputacji, co dla wielu miłośników motoryzacji jest bezcenne.

Ceny Mitsubishi Lancer Evolution IV na rynku wtórnym

Ceny Mitsubishi Lancer Evolution IV na rynku wtórnym mogą być różne, ale zazwyczaj oscylują wokół wysokich kwot, co odzwierciedla kultowy status tego modelu. Samochody w dobrym stanie technicznym i z niskim przebiegiem są szczególnie cenione przez kolekcjonerów i entuzjastów motoryzacji, co przekłada się na ich relatywnie wysoką wartość rynkową.

Wartość Mitsubishi Lancer Evolution IV na rynku wtórnym jest również uzależniona od historii pojazdu oraz jego oryginalności. Egzemplarze z udokumentowaną historią, niezmodyfikowane i zadbane, osiągają ceny znacznie wyższe niż te, które były przedmiotem intensywnych modyfikacji lub nie posiadają pełnej historii serwisowej.

Z biegiem lat Mitsubishi Lancer Evolution IV staje się coraz bardziej pożądane przez miłośników aut sportowych, co prowadzi do stopniowego wzrostu cen. Należy jednak pamiętać, że jako samochód używany, może wymagać dodatkowych inwestycji w konserwację lub naprawy, co również wpływa na końcową cenę zakupu.

Ostateczna cena zakupu Mitsubishi Lancer Evolution IV na rynku wtórnym może być negocjowana w zależności od chęci sprzedającego i stanu pojazdu. Zakup takiego samochodu często wiąże się z pasją i chęcią posiadania fragmentu historii motoryzacji, co dla wielu jest warte swojej ceny.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mitsubishi Lancer Evolution IV.

Opinie użytkowników dotyczące Mitsubishi Lancer Evolution IV często podkreślają niezawodność i wyjątkowe właściwości jezdne tego modelu. Entuzjaści motoryzacji zachwycają się jego sportowym charakterem, który łączy w sobie dynamikę jazdy z praktycznością na co dzień. Właściciele cenią sobie także kultowy wygląd i emocje, które towarzyszą podczas prowadzenia tego japońskiego klasyka.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga w Mitsubishi Lancer Evolution IV przede wszystkim zaawansowana technologia i inżynieria. Podkreślają oni, że ten model to wyznacznik możliwości inżynierów Mitsubishi, łącząc w sobie wysoką moc silnika z doskonałym systemem napędu na wszystkie koła, co zapewnia imponujące osiągi i stabilność na drodze.

Oprócz pozytywnych aspektów, niektóre opinie użytkowników zwracają uwagę na wyższe niż przeciętne koszty utrzymania Mitsubishi Lancer Evolution IV. Wymiana części i regularny serwis mogą generować znaczne wydatki, jednak dla wielu miłośników tych samochodów jest to akceptowalny kompromis za możliwość posiadania ikony sportowych sedanów.

W środowisku miłośników motoryzacji, Mitsubishi Lancer Evolution IV jest uważany za ikonę i często pojawia się w dyskusjach jako punkt odniesienia dla nowoczesnych samochodów sportowych. Jego legendarny status wynika nie tylko z osiągów, ale również z emocji, które towarzyszą każdemu przejechanemu kilometrowi, co jest nieocenione dla prawdziwych pasjonatów.

Podsumowanie

Mitsubishi Lancer Evolution IV to pojazd, który zdecydowanie zasługuje na uwagę każdego entuzjasty motoryzacji. Jego imponujące dane techniczne, wyjątkowe osiągi i niezawodność sprawiają, że nawet po latach wciąż budzi podziw i pożądanie. Jeśli pasjonujesz się samochodami o sportowym charakterze, EVO IV z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy do dalszego odkrywania świata Mitsubishi Lancer Evolution IV, by samemu przekonać się o jego legendarnym statusie i zrozumieć, dlaczego pozostaje ikoną wśród samochodów sportowych. Odkryj recenzje, historie właścicieli i zanurz się głębiej w techniczne detale, które czynią ten model tak wyjątkowym. Twoja motoryzacyjna przygoda dopiero się zaczyna!

foto: Mitsubishi