Mitsubishi Lancer Evolution III – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odważne linie, agresywna stylistyka i osiągi, które przyspieszają bicie serca – Mitsubishi Lancer Evolution III to nie tylko samochód, to ikona motoryzacyjnego świata. W tym artykule zagłębimy się w świat technicznych niuansów tej maszyny: od precyzyjnie zaprojektowanych wymiarów, przez potężne silniki, aż po realia spalania i praktyczną pojemność. Czy warto zainwestować w ten model? Poznaj opinie ekspertów i użytkowników, które pomogą Ci w podjęciu decyzji. Chwyć kluczyki do wiedzy i przekonaj się, czy Mitsubishi Lancer Evolution III spełni Twoje motoryzacyjne marzenia.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Lancer Evolution III

Mitsubishi Lancer Evolution III, znane również jako EVO III, to samochód o imponujących wymiarach. Jego długość wynosi 4350 mm, szerokość 1690 mm, a wysokość 1415 mm. Dzięki tym wymiarom, EVO III oferuje przestronne wnętrze, które komfortowo pomieści do pięciu pasażerów. Istotnym elementem jest także rozstaw osi, wynoszący 2510 mm, co przekłada się na stabilność i pewność prowadzenia na drodze.

Oparty na platformie CE9A, Mitsubishi Lancer Evolution III napędza silnik 4G63 o pojemności 2.0 litra. Ten turbodoładowany silnik czterocylindrowy generuje moc 270 KM przy 6250 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 309 Nm przy 3000 obr./min. To właśnie sprawia, że EVO III jest jednym z najszybszych samochodów swojego pokolenia.

Samochód jest wyposażony w pięciostopniową manualną skrzynię biegów, która przekazuje moc na wszystkie cztery koła. Dzięki temu, Mitsubishi Lancer Evolution III potrafi przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,3 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 240 km/h. To właśnie sprawia, że EVO III jest nie tylko praktyczny, ale również ekscytujący w prowadzeniu.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Mitsubishi Lancer Evolution III jest dostępne z jednym typem silnika. Jest to turbodoładowany, czterocylindrowy silnik 4G63 o pojemności 2.0 litra. Ta jednostka napędowa stała się ikoną wśród miłośników marki Mitsubishi, zapewniając im niezapomniane wrażenia za kierownicą.

Silnik 4G63, który znajduje się w modelu Evolution III, cechuje się niezwykle wysoką wydajnością. Generuje on moc 270 KM przy 6250 obr./min, a maksymalny moment obrotowy wynosi 309 Nm przy 3000 obr./min. Taka charakterystyka pozwala na osiągnięcie prędkości 0-100 km/h w zaledwie 5,3 sekundy, co czyni EVO III jednym z najszybszych samochodów swojego pokolenia.

Wspomniany silnik, oprócz imponującej mocy i momentu obrotowego, charakteryzuje się również niezawodnością i trwałością. Mitsubishi Lancer Evolution III jest znanym i cenionym samochodem wśród entuzjastów motoryzacji, często uczestniczącym w motorsporcie, gdzie jego solidna konstrukcja i wytrzymałość są szczególnie doceniane.

Spalanie i pojemność baku

Mówiąc o spalaniu, Mitsubishi Lancer Evolution III nie jest samochodem dla osób szukających najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Średnie spalanie tej bestii wynosi około 10 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Warto jednak pamiętać, że jest to auto sportowe, a więc takie wartości są w pełni zrozumiałe i akceptowalne dla entuzjastów marki.

Pojemność baku w Mitsubishi Lancer Evolution III wynosi 55 litrów. Pozwala to na pokonanie, przy średnim spalaniu, około 550 km bez konieczności tankowania. To zapewnia odpowiednią autonomię jazdy, szczególnie na długich trasach, kiedy to EVO III może pokazać swoje prawdziwe oblicze.

Podsumowując, choć spalanie Mitsubishi Lancer Evolution III może wydawać się niektórym dość wysokie, jest to typowy wskaźnik dla samochodów sportowych z mocnymi silnikami. Pojemność baku pozwala na komfortowe pokonywanie długich dystansów, co w połączeniu z niezwykłymi osiągami i dynamiką jazdy, sprawia, że Mitsubishi Lancer Evolution III to samochód w pełni godny uwagi każdego miłośnika motoryzacji.

Ceny nowych i używanych modeli na rynku

Kiedy mowa o cenie Mitsubishi Lancer Evolution III, należy wziąć pod uwagę, że jest to pojazd o kultowym statusie. Ceny używanych modeli na rynku wtórnym mogą być bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od stanu technicznego, przebiegu oraz historii konkretnego egzemplarza. Często wartość ta przekracza ceny współczesnych samochodów ze średniej półki, co świadczy o niegasnącej popularności tego modelu wśród kolekcjonerów i entuzjastów sportowej jazdy.

Nowe egzemplarze Mitsubishi Lancer Evolution III są obecnie praktycznie niedostępne, ponieważ produkcja tego modelu została zakończona w roku 1996. Ceny nowych modeli w okresie ich premierowej sprzedaży były konkurencyjne w stosunku do innych samochodów sportowych tej klasy. Jednak obecnie nabycie nieużywanego EVO III graniczy z cudem i wiąże się z wysokimi cenami na aukcjach kolekcjonerskich, gdzie wartość samochodu może znacząco przewyższyć cenę nowych modeli sportowych.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mitsubishi Lancer Evolution III

Entuzjaści motoryzacji i posiadacze Mitsubishi Lancer Evolution III jednogłośnie chwalą jego sportowy charakter i doskonałe osiągi. Niezawodność i trwałość turbodoładowanego silnika 4G63 oraz jego dynamiczne przyspieszenie sprawiają, że EVO III zyskało status legendy rajdów i jest ulubieńcem tuningu.

Wielu użytkowników podkreśla także, że mimo upływu lat, Mitsubishi Lancer Evolution III nadal oferuje więcej emocji za kierownicą niż wiele nowszych modeli sportowych. Przywiązanie do klasycznej stylistyki i prawdziwie sportowego ducha tego auta sprawia, że jest cenione nie tylko za parametry techniczne, ale również za unikalne wrażenia z jazdy.

Ekspertyzy motoryzacyjne często zwracają uwagę na fakt, że Lancer Evolution III to samochód o wysokim potencjale tuningowym, co otwiera przed właścicielami szerokie możliwości personalizacji. Nieustające zainteresowanie rynku wtórnego tym modelem potwierdza, że jest on postrzegany jako inwestycja, która z czasem może jedynie zyskiwać na wartości.

Podsumowanie

Mitsubishi Lancer Evolution III to bez wątpienia ikona motoryzacji, która nadal elektryzuje swoją legendą. Jeśli pasjonujesz się samochodami z duszą i niebanalnymi osiągami, EVO III może okazać się spełnieniem Twoich marzeń. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje przybliżyły Ci ten kultowy model i zachęciły do dalszych poszukiwań. Czy to na drodze, czy w rozmowach z innymi miłośnikami motoryzacji, Mitsubishi Lancer Evolution III zawsze będzie tematem, który rozpala emocje. Odkryj więcej historii, opinii i doświadczeń związanych z tym wyjątkowym samochodem – Twoja motoryzacyjna przygoda dopiero się zaczyna!

foto: Mitsubishi