Mitsubishi Galant III – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przemierzając drogę nostalgii technicznej, trafiamy na kultową maszynę, która w swoich czasach była ucieleśnieniem innowacji i japońskiej precyzji – Mitsubishi Galant III. To auto, które zaskakuje swoją wszechstronnością i niezawodnością, zyskało uznanie wielu miłośników motoryzacji. Zapraszamy do podróży po świecie danych technicznych, wymiarów, pojemności silników i spalania, które ujawnią, dlaczego nawet dzisiaj Mitsubishi Galant III wzbudza zainteresowanie. Spostrzeżenia użytkowników i aktualne ceny dopełnią obrazu tego wyjątkowego modelu z rodziny Mitsubishi.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Galant III

Mitsubishi Galant III to samochód, który swoimi danymi technicznymi i wymiarami przyciąga uwagę. Mimo że produkcja tego modelu zakończyła się w 1990 roku, jego specyfikacja techniczna wciąż robi wrażenie. Wymiary Mitsubishi Galant III wynoszą 4455 mm długości, 1690 mm szerokości oraz 1385 mm wysokości, co świadczy o sporej przestronności, jak na standardy tamtych czasów.

Jednym z najważniejszych aspektów, które wyróżniają Mitsubishi Galant III na tle innych pojazdów z tego okresu, jest jego masa własna. Samochód ten waży jedynie 1140 kg, co przekładało się na jego zwrotność i dynamikę jazdy. To jedno z najlżejszych aut w swojej klasie z tamtego okresu.

Pod maską Mitsubishi Galant III znajduje się silnik o pojemności 2.0 litra z technologią DOHC, generujący moc do 136 KM. To duża moc, jak na standardy tamtych czasów, a dodatkowo silnik ten cechuje się niezawodnością i długą żywotnością.

Jeżeli chodzi o zawieszenie, Mitsubishi Galant III zostało wyposażone w niezależne zawieszenie typu MacPherson na przedniej osi oraz wielowahaczowe na tylnej. To sprawia, że jazda jest komfortowa, a auto dobrze radzi sobie nawet na nierównościach.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Oferta Mitsubishi Galant III obejmuje różnorodne silniki, dostosowane do zróżnicowanych preferencji i potrzeb kierowców. Wśród dostępnych opcji znajdują się silniki benzynowe o pojemnościach 1.8, 2.0 i 2.4 litra, a także silnik Diesla o pojemności 2.0 litra. Każdy z nich wyróżnia się niezawodnością i efektywnością, co bezpośrednio przekłada się na osiągi samochodu.

Wersja z silnikiem 1.8 oferuje moc 90 KM, co zapewnia zadowalające osiągi, biorąc pod uwagę masę pojazdu. Mocniejsza wersja z silnikiem 2.0 generuje moc 136 KM, co zapewnia jeszcze lepszą dynamikę jazdy.

Wersja z silnikiem 2.4 to prawdziwa gratka dla miłośników mocnych jednostek. Ten silnik generuje moc 160 KM, co daje Mitsubishi Galant III bardzo dobre osiągi. Ponadto, charakteryzuje się on doskonałą trwałością i niezawodnością.

Wersja Diesla o pojemności 2.0 litra to opcja dla tych, którzy poszukują ekonomicznego i niezawodnego samochodu. Mimo że ten silnik generuje moc jedynie 68 KM, to jednak jego zaletą jest niskie spalanie i długa żywotność.

Spalanie i pojemność różnych wersji modelu

Wybór odpowiedniej wersji silnikowej Mitsubishi Galant III wiąże się z różnymi wskaźnikami spalania. Wersja 1.8, ze względu na swoją mniejszą moc, pozwala na bardziej ekonomiczne użytkowanie, z typowym spalaniem na poziomie 8 l/100km. Z kolei wersja 2.0 oferuje nieco wyższe spalanie, oscylujące wokół 10 l/100km. Jest to jednak rekompensowane lepszymi osiągami.

Model z silnikiem o pojemności 2.4 litra, mimo swojej mocy, nie charakteryzuje się wyjątkowo wysokim spalaniem. Średnie zużycie paliwa w tej wersji wynosi około 11 l/100km, co jest doskonałym wynikiem, biorąc pod uwagę osiągi tego auta. Bez wątpienia jest to gratka dla osób ceniących dynamiczną jazdę.

Wersja Diesla z silnikiem o pojemności 2.0 litra to najbardziej ekonomiczna opcja. Spalanie tego modelu wynosi średnio 6 l/100km. Mimo mniejszej mocy, długotrwałość i niskie koszty eksploatacji sprawiają, że jest to doskonały wybór dla osób szukających ekonomicznego samochodu.

Ceny nowych i używanych modeli Mitsubishi Galant III

Ceny Mitsubishi Galant III na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rocznik czy wyposażenie. Modele używane tego klasycznego samochodu można znaleźć w przedziale cenowym od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co czyni go dostępnym dla szerokiego grona miłośników motoryzacji szukających niezawodności w rozsądnej cenie.

Z kolei ceny nowych modeli Mitsubishi Galant III w momencie premiery były znacznie wyższe, ale obecnie, jako pojazdy zabytkowe, mogą osiągać wartość kolekcjonerską, szczególnie jeśli są w doskonałym stanie technicznym i mają niski przebieg. Warto pamiętać, że z biegiem czasu wartość samochodów klasycznych może znacząco wzrosnąć, czyniąc je nie tylko pojazdem, ale i inwestycją.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mitsubishi Galant III

Opinie posiadaczy Mitsubishi Galant III często podkreślają jego niezawodność i trwałość, będące wynikiem japońskiej jakości wykonania. Użytkownicy chwalą także komfort jazdy, który jest efektem dobrze zaprojektowanego zawieszenia i przestronnego wnętrza. Wielu z nich zwraca uwagę na fakt, że pomimo upływu lat, Galant III wciąż świetnie radzi sobie na drogach, co potwierdza jego status kultowego samochodu.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga w Mitsubishi Galant III przede wszystkim klasyczna linia nadwozia i historyczne znaczenie dla marki. Podziwiane są również silniki, które w tamtych czasach były uznawane za innowacyjne, a dziś zaskakują swoją długowiecznością. Choć Galant III to już klasyk, zdaniem specjalistów, nadal oferuje wartość, której nie można zignorować przy wyborze używanego auta.

Podsumowanie

Mitsubishi Galant III to prawdziwa ikona motoryzacji, która nadal przyciąga uwagę swoją niezawodnością i klasycznym designem. Jeśli jesteś miłośnikiem motoryzacji z lat 80. i 90., warto przyjrzeć się bliżej temu modelowi, który łączy w sobie zaawansowaną technologię tamtych czasów z wyjątkowym charakterem. Rozważając zakup klasycznego samochodu, Mitsubishi Galant III może być doskonałym wyborem, zarówno pod kątem użytkowym, jak i potencjalnej inwestycji. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i specyfikacji tego modelu, a także do wymiany opinii z innymi entuzjastami. Niech pasja do motoryzacji prowadzi Cię przez kolejne fascynujące odkrycia w świecie czterech kółek.

foto: Mitsubishi