Mercedes Benz M W163 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Kiedy mowa o ikonach motoryzacji, trudno pominąć Mercedes Benz M W163 – model, który zdefiniował segment luksusowych SUV-ów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jego imponującym danym technicznym, wymiarom, które sprawiają, że nawet dziś prezentuje się dumnie na drogach, oraz silnikom, które zapewniają równie imponujące osiągi, co komfort podróżowania. Zbadamy też, jak kwestie spalania wpływają na ekonomiczność tego modelu, przyjrzymy się jego pojemności, cenom oraz nie zabraknie opinii użytkowników, którzy najlepiej znają ten model od strony kierowcy. Czy Mercedes Benz M W163 wciąż stoi na podium wśród luksusowych SUV-ów? Zapraszamy do lektury!

Dane techniczne i wymiary Mercedes Benz M W163.

Mercedes Benz M W163 to model, który nie tylko zrewolucjonizował segment luksusowych SUV-ów, ale również ustanowił nowe standardy w dziedzinie technologii i wymiarów. Dane techniczne tego modelu są imponujące, nawet biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy. Napęd na wszystkie koła, system ABS, ESP, oraz system kontroli trakcji to tylko niektóre z cech, które wyróżniają ten model na tle konkurencji.

Wymiary Mercedesa Benz M W163 również robią wrażenie. Długość samochodu wynosi 4638 mm, szerokość 1840 mm, a wysokość – 1815 mm. Mimo swoich imponujących rozmiarów, model ten wciąż prezentuje się elegancko i stylowo, co tylko potwierdza jego pozycję w segmencie luksusowych SUV-ów.

Nie można pominąć również jednostki napędzającej ten potężny SUV. Mercedes Benz M W163 posiada silnik o pojemności 3199 cm³, który generuje aż 218 KM mocy. To właśnie ten silnik jest odpowiedzialny za niesamowite osiągi tego modelu, które zadowolą nawet najbardziej wymagających kierowców.

Podsumowując, Mercedes Benz M W163 jest prawdziwym pionierem w segmencie luksusowych SUV-ów. Jego imponujące dane techniczne i wymiary, a także mocny i wydajny silnik, sprawiają, że wciąż jest on uważany za jeden z najlepszych modeli w swojej klasie.

Dostępne silniki i ich specyfikacje.

Mercedes Benz M W163 dostępny był z różnymi jednostkami napędowymi. Jednym z najpopularniejszych silników był wcześniej wspomniany benzynowy o pojemności 3199 cm³, generujący 218 KM mocy. Jednakże, to nie jedyny silnik, jaki miał do zaoferowania ten model. Mercedes Benz M W163 dostępny był również z silnikiem o pojemności 3724 cm³, generującym aż 230 KM mocy, oraz z silnikiem o pojemności 4266 cm³, dostarczającym imponujące 272 KM mocy.

Ale to nie wszystko. Mercedes Benz M W163 dostępny był również z silnikami wysokoprężnymi. Należą do nich jednostki o pojemności 2688 cm³, generujące 163 KM mocy, jak również silniki o pojemności 2987 cm³, dostarczające 190 KM mocy. Wszystkie te silniki cechowały się wysoką wydajnością i jednocześnie niskim zużyciem paliwa, co przekładało się na ekonomiczność eksploatacji tego modelu.

Podsumowując, Mercedes Benz M W163 oferował szeroki wybór silników, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Każdy z nich charakteryzował się imponującymi osiągami, jednocześnie zapewniając komfort i ekonomiczność jazdy. Niezależnie od wyboru silnika, użytkownicy mogli liczyć na prawdziwe doznania za kierownicą tego luksusowego SUV-a.

Spalanie i pojemność modelu M W163.

Spalanie modelu Mercedes Benz M W163 jest zależne od wybranego silnika. Pomimo imponujących osiągów, ten model charakteryzuje się stosunkowo niskim zużyciem paliwa. Średnie spalanie silnika o pojemności 3199 cm³ wynosi około 12,5 l/100km w cyklu mieszanym. Natomiast, silnik o pojemności 4266 cm³ zużywa około 14,5 l/100km. W przypadku silników wysokoprężnych, średnie spalanie wynosi około 9,5 l/100km dla silnika o pojemności 2688 cm³ i około 10 l/100km dla silnika o pojemności 2987 cm³.

Pojemność bagażnika w modelu M W163 wynosi 633 litry, co daje mu przewagę nad wieloma konkurencyjnymi modelami SUV. Po złożeniu tylnych siedzeń, pojemność bagażnika wzrasta do imponujących 2000 litrów. To sprawia, że Mercedes Benz M W163 jest nie tylko luksusowym SUV-em, ale również praktycznym samochodem, gotowym na długie podróże z dużą ilością bagażu.

Ceny – porównanie różnych wersji i roczników.

Ceny Mercedes-Benz M W163 różnią się w zależności od rocznika i wersji modelu. Starsze roczniki, takie jak te z początku produkcji, czyli z końca lat 90., można znaleźć na rynku wtórnym w znacznie niższych cenach niż bardziej nowoczesne wersje z początku nowego tysiąclecia. Różnice w cenach odzwierciedlają zarówno wiek samochodu, jak i postęp technologiczny, który nastąpił na przestrzeni lat.

Porównując różne wersje Mercedes-Benz M W163, zauważalne są disproporcje cenowe wynikające z wyposażenia i stanu technicznego pojazdu. Wersje wyposażone w silniki o większej mocy i bogatsze w opcje dodatkowe, takie jak skórzana tapicerka czy zaawansowane systemy multimedialne, są wyceniane wyżej niż ich mniej wyposażone odpowiedniki.

Wartość rynkowa Mercedes-Benz M W163 może również wahać się w zależności od kraju, w którym jest oferowany. Różnice w podatku od pojazdów, dostępności części zamiennych oraz ogólnym popycie na rynku lokalnym, mają wpływ na końcową cenę, jaką potencjalni nabywcy są skłonni zapłacić.

Na cenę Mercedes-Benz M W163 wpływa także jego historia serwisowa i stan zachowania. Dobrze utrzymane egzemplarze z kompletną dokumentacją serwisową są często wyceniane wyżej, co świadczy o dbaniu o wartość pojazdu przez poprzednich właścicieli i może obniżyć koszty przyszłej eksploatacji dla nowego nabywcy.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mercedes Benz M W163.

Opinie użytkowników o Mercedes Benz M W163 często podkreślają jego niezawodność i komfort jazdy, co stawia ten model na czele luksusowych SUV-ów. Właściciele wyrażają uznanie dla wysokiej jakości wykonania oraz trwałości materiałów użytych do wykończenia wnętrza, co przekłada się na długotrwałe poczucie luksusu i wygody podczas podróży.

Z kolei eksperci motoryzacyjni zwracają uwagę na doskonałe właściwości jezdne Mercedesa M W163, które łączą dynamiczność z stabilnością na drodze, nawet w trudnych warunkach terenowych. Dopełnieniem pozytywnych recenzji jest wyróżnianie przez specjalistów branżowych bogatego wyposażenia standardowego, które już w momencie premiery modelu wyznaczało nowe standardy w segmencie SUV.

Podsumowanie

Mercedes Benz M W163 to ikona wśród luksusowych SUV-ów, która nadal cieszy się uznaniem dzięki swoim zaawansowanym danym technicznym, przestronności i komfortowi jazdy. Różnorodność silników zapewnia zarówno moc, jak i ekonomiczność, co w połączeniu z przemyślanym designem i funkcjonalnością sprawia, że jest to model godny uwagi. Jeśli zainteresował Cię ten klasyczny już samochód, zachęcamy do dalszego zgłębiania jego historii, porównywania wersji oraz sprawdzania aktualnych ofert na rynku wtórnym. Może właśnie Mercedes Benz M W163 okaże się Twoim przyszłym towarzyszem na drogach?

foto: Daimler