Mercedes Benz E W123 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Ikona stylu, symbol niezawodności i technologiczny majstersztyk swojej epoki – Mercedes Benz E W123 zdobył serca miłośników motoryzacji na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej specyfikacji, która definiuje ten klasyczny model: od imponujących danych technicznych, przez przestronne wymiary, wydajne silniki, aż po jego ekonomiczne spalanie. Poznajemy także współczesne opinie i ceny, które podkreślają ponadczasową wartość tego motoryzacyjnego dzieła sztuki. Czy Mercedes W123 to nadal klasa sama w sobie? Zapnij pasy, startujemy w podróż po świecie motoryzacyjnej legendy.

Dane techniczne i wymiary Mercedes Benz E W123

Pierwszym aspektem, który definiuje Mercedes Benz E W123, są jego imponujące dane techniczne. Ten model jest wyposażony w 6-cylindrowy silnik o pojemności 2,8 litra, który generuje aż 185 KM. Czyni to go jednym z najpotężniejszych samochodów swojej epoki. Skrzynia biegów jest automatyczna, co zapewnia płynne i efektywne przyspieszenie.

Kolejnym elementem, który przyciąga uwagę, są wymiary. Mercedes W123 jest niezwykle przestronny zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Długość auta wynosi 4,72 metra, szerokość 1,78 metra, a wysokość 1,43 metra. Te parametry przekładają się na duży komfort podróżowania. Pojazd oferuje również duży bagażnik o pojemności 520 litrów, co czyni go odpowiednim wyborem dla długich podróży.

Podsumowując, Mercedes Benz E W123 to pojazd, który nie tylko zachwyca wyglądem, ale również imponuje danymi technicznymi i przestronnością. Dzięki wydajnemu silnikowi i rozległemu wnętrzu, ten model jest prawdziwym symbolem luksusu i elegancji, potwierdzającym swoją ponadczasową wartość w świecie motoryzacji.

Rodzaje silników i ich specyfikacje

Mercedes Benz E W123 był dostępny z różnymi rodzajami silników, zaprojektowanymi tak, aby spełniały różne wymagania kierowców. W ofercie znajdowały się zarówno silniki benzynowe, jak i wysokoprężne. W zależności od modelu, auta były wyposażone w jednostki napędowe o 4, 5 lub 6 cylindrach, które oferowały mocy w zakresie od 65 KM do 185 KM.

Silniki benzynowe w modelu W123 wyróżniały się świetnymi osiągami i wydajnością. Najmocniejsza jednostka, 6-cylindrowy silnik M110 o pojemności 2.8 litra, generował imponujące 185 KM, co umożliwiało dynamiczne przyspieszenie i płynne prowadzenie. Z drugiej strony, 4-cylindrowy silnik M115 o pojemności 2.0 litra i mocy 94 KM, oferował bardziej ekonomiczne zużycie paliwa.

Mercedes W123 był również dostępny z silnikami wysokoprężnymi, które cieszyły się uznaniem za swoją niezawodność i długowieczność. Najpopularniejsza była 5-cylindrowa jednostka OM617 o pojemności 3.0 litra i mocy 80 KM. Ta jednostka była szczególnie doceniana za niskie spalanie i długą żywotność, co czyniło ją idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie ekonomię i długodystansowe podróże.

Spalanie i pojemność silnika

Spalanie Mercedesa W123 zależy od rodzaju silnika. Model z silnikiem benzynowym M110 o pojemności 2.8 litra i mocy 185 KM nie należy do najbardziej oszczędnych ze względu na swoje osiągi. Średnie spalanie tego modelu wynosi około 12 litrów na 100 km w cyklu miejskim. Z drugiej strony, model z 4-cylindrowym silnikiem M115 o pojemności 2.0 litra i mocy 94 KM oferuje bardziej ekonomiczne zużycie paliwa, oscylujące w granicach 9 litrów na 100 km.

Jeśli chodzi o wersje z silnikami wysokoprężnymi, to są one zdecydowanie bardziej oszczędne. Przykładowo, popularna 5-cylindrowa jednostka OM617 o pojemności 3.0 litra i mocy 80 KM charakteryzuje się średnim spalaniem na poziomie około 7 litrów na 100 km. Dzięki temu, Mercedes W123 z tym silnikiem jest doskonałym wyborem dla osób, które często podróżują na długie dystanse.

Podsumowując, spalanie i pojemność silnika Mercedesa Benz E W123 zależą od rodzaju jednostki napędowej. Najbardziej oszczędna jest wersja z silnikiem wysokoprężnym OM617, która oferuje średnie spalanie na poziomie około 7 litrów na 100 km. Z kolei najmocniejsza benzynowa jednostka M110, generująca 185 KM, spala średnio około 12 litrów na 100 km. Wybór odpowiedniej wersji zależy więc od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Ceny nowych i używanych modeli Mercedes Benz E W123

Ceny Mercedes-Benz E W123 na rynku wtórnym różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak stan zachowania pojazdu, rok produkcji, wyposażenie oraz historię serwisową. Model ten, ze względu na swój kultowy status, może osiągać wyższe ceny niż inne samochody z tego okresu, szczególnie jeśli jest w idealnym stanie kolekcjonerskim lub po pełnej renowacji.

Zainteresowanie klasykami motoryzacji, a szczególnie modelami takimi jak Mercedes-Benz E W123, sprawia, że ceny tych pojazdów utrzymują tendencję wzrostową. Dobrej jakości egzemplarze mogą być wyceniane nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, co potwierdza ich status jako inwestycji motoryzacyjnej.

Jeżeli szukasz modelu Mercedes W123 w niższej cenie, warto zwrócić uwagę na egzemplarze wymagające większych lub mniejszych prac renowacyjnych. Takie pojazdy są dostępne na rynku za znacznie niższe kwoty, co daje szansę na własnoręczne przywrócenie ich do dawnej świetności przy jednoczesnym obniżeniu początkowego wydatku.

Natomiast ceny nowych modeli Mercedes-Benz E W123 w czasie ich produkcji były adekwatne do oferowanego luksusu, jakości wykonania i zaawansowania technologicznego. Obecnie nowe egzemplarze nie są już dostępne, ale ich pierwotne ceny stanowiły wyraz wysokiej pozycji rynkowej i prestiżu, który jest do dziś odczuwalny wśród miłośników marki.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mercedes Benz E W123

Opinie użytkowników na temat Mercedes Benz E W123 są niezwykle pozytywne. Często podkreślają niezawodność tego modelu. Właściciele chwalą klasyczną linię nadwozia, ponadprzeciętną trwałość oraz komfort jazdy, który nie ustępuje współczesnym standardom. Zdaniem wielu, Mercedes W123 to pojazd, który pomimo upływu lat, wciąż pozostaje niezmiennie synonimem solidności i elegancji.

Eksperci z branży motoryzacyjnej również wyrażają uznanie dla Mercedes Benz E W123. Szczególnie pod kątem jakości wykonania i trwałości mechanizmów. W123 jest często wskazywany jako jeden z najlepiej skonstruowanych modeli w historii marki. Jego wytrzymałość i możliwość pokonywania ogromnych dystansów bez awarii to elementy, które wzbudzają szacunek nawet u najbardziej wymagających miłośników czterech kółek.

Podsumowanie

Mercedes Benz E W123 to bez wątpienia ikona motoryzacji, która łączy w sobie elegancję, luksus oraz niezawodność. Jego imponujące dane techniczne, przestronność i różnorodność silników sprawiają, że nawet dzisiaj cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i miłośników klasycznych samochodów. Jeśli jesteś pasjonatem motoryzacji lub rozważasz zakup tego kultowego modelu, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu. Odkryj więcej o historii, osiągach i dziedzictwie, które Mercedes W123 wnosi do świata samochodów zabytkowych. Warto również śledzić rynek, aby znaleźć swój wymarzony egzemplarz, który nie tylko urozmaici Twoją kolekcję, ale może również okazać się wartościową inwestycją na przyszłość.

foto: Daimler