Mazda RX-7 II – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przełomowa w swym designie i niezwykła pod każdym względem – Mazda RX-7 II to ikona motoryzacji, która nawet dzisiaj, po latach, wzbudza zachwyt miłośników czterech kółek. Odkryj z nami tajemnice jej legendarnego silnika Wankla, zanurz się w szczegółowe dane techniczne i dowiedz się, jak na przestrzeni lat kształtowały się opinie o tym japońskim klasyku. Czy jej spalanie nadal może konkurować z nowoczesnymi pojazdami? Jak prezentuje się na tle współczesnych wymagań? Zapnij pasy – przed nami pełna analiza Mazdy RX-7 II, która przekroczyła granice motoryzacyjnego świata.

Dane techniczne i wymiary Mazda RX-7 II

Pod względem wymiarów, Mazda RX-7 II prezentuje się imponująco. Jej długość wynosi 4285mm, szerokość 1760mm, a wysokość zaledwie 1260mm, co podkreśla sportowy charakter pojazdu. Rozstaw osi natomiast wynosi 2425mm, co zapewnia stabilność podczas dynamicznej jazdy.

Jeśli chodzi o dane techniczne, Mazda RX-7 II jest napędzana legendarnym, dwuśmigłowym silnikiem Wankla o pojemności 1308 cm³. Ten unikalny silnik generuje moc aż do 205 KM, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 235 km/h. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 6,3 sekundy, co świadczy o niesamowitej dynamice tego modelu.

Jeśli mówimy o masie, Mazda RX-7 II waży 1310 kg, co jest relatywnie niską wartością, biorąc pod uwagę standardy tego typu pojazdów z tamtego okresu. Lekka konstrukcja auta przekłada się na jego zwrotność i osiągi, ale także na wyższe zużycie paliwa, co jest jednym z aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas rozważania zakupu tego modelu.

Silniki i ich specyfikacje

Charakterystycznym elementem Mazdy RX-7 II jest jej unikalny silnik Wankla. Wykorzystując technologię dwuśmigłowych wirników, ten silnik jest w stanie generować niezwykle wysoką moc na poziomie 205 KM, przy relatywnie małej pojemności wynoszącej 1308 cm³. To właśnie dzięki niemu Mazda RX-7 II może pochwalić się tak imponującymi osiągami.

W kontekście specyfikacji silnika warto zwrócić uwagę na jego wyjątkową konstrukcję. Silnik Wankla, zamiast tradycyjnych tłoków, wykorzystuje wirniki, co przekłada się na mniejszą liczbę ruchomych części i w rezultacie na mniejsze zużycie paliwa. Dla potencjalnego nabywcy Mazdy RX-7 II, szczegółowe zrozumienie specyfiki i wymagań tego silnika może być kluczowe dla jego przyszłego użytkowania.

Spalanie i pojemność silnika

Jeśli chodzi o spalanie, Mazda RX-7 II z silnikiem Wankla nie jest najbardziej ekonomicznym wyborem. Ze względu na specyfikę swojego silnika, średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi około 10 litrów na 100 km. Jest to wartość dość wysoka, szczególnie w porównaniu z nowoczesnymi samochodami o podobnych osiągach.

Pojemność silnika Mazdy RX-7 II wynosi 1308 cm³, co na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielkie, szczególnie biorąc pod uwagę jego imponującą moc 205 KM. Jednak jest to efekt zastosowania rewolucyjnej technologii silnika Wankla, który charakteryzuje się wyjątkową efektywnością w generowaniu mocy przy relatywnie małej pojemności.

Ceny modelu Mazda RX-7 II na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym, Mazda RX-7 II charakteryzuje się zmiennymi cenami, które w dużej mierze zależą od stanu technicznego pojazdu oraz jego historii. Egzemplarze w dobrym stanie, zachowane z oryginalnymi częściami i niskim przebiegiem, mogą osiągać ceny znacznie przekraczające średnie wartości rynkowe dla pojazdów z tego okresu.

Cenę Mazdy RX-7 II na rynku wtórnym podnosi również fakt, że stała się ona samochodem kolekcjonerskim, a jej egzemplarze w dobrym stanie stają się coraz rzadsze. Miłośnicy klasyków są gotowi płacić wyższe sumy za możliwość posiadania tej ikony motoryzacji. To czyni ją inwestycją nie tylko dla pasjonatów, ale także dla osób szukających alternatywnych sposobów inwestowania kapitału.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda RX-7 II

Opinie użytkowników Mazdy RX-7 II często podkreślają unikalny charakter jazdy, jaki oferuje ten model. Miłośnicy szybkich samochodów doceniają emocje, które towarzyszą każdemu przyspieszeniu dzięki reaktywnemu silnikowi Wankla. Jednak niektórzy zwracają również uwagę na wyższe koszty eksploatacji, co jest wynikiem specyficznej konstrukcji tego silnika.

Ekspertyzy motoryzacyjne jednogłośnie plasują Mazdę RX-7 II wśród samochodów kultowych, zwracając uwagę na jej ponadczasowy design i osiągi. Eksperci podkreślają, że jest to model, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pojazdów z epoki lat 80. i 90. Zaznaczają jednak, że konieczne jest dokładne zapoznanie się z charakterystyką silnika Wankla przed podjęciem decyzji o zakupie.

Podsumowanie

Mazda RX-7 II to bez wątpienia klasyk, który nadal budzi podziw swoim wyjątkowym designem i osiągami. Jej legendarne cechy, takie jak silnik Wankla, dynamiczne przyspieszenie i sportowy charakter, sprawiają, że jest to pojazd wyjątkowy na tle współczesnych samochodów. Mimo że spalanie może nie dorównywać najnowszym modelom, to jej wartość kolekcjonerska i potencjał inwestycyjny ciągle rosną. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajników Mazdy RX-7 II, odkrywania jej historii i miejsca w motoryzacyjnym panteonie. To samochód, który nadal ma wiele do zaoferowania, zarówno na drodze, jak i dla entuzjastów motoryzacji.

źródło: Mazda