Mazda MX-5 II – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przywołująca wspomnienia letnich wypadów i wiatr we włosach, Mazda MX-5 II nieprzerwanie kusi swoją sportową sylwetką i obietnicą radosnej jazdy. Czy jesteś ciekaw, jak prezentują się dane techniczne tego kultowego roadstera? W naszym artykule przyjrzymy się dokładnie wymiarom, rodzajom silników, spalaniu, a także pojemności, które składają się na fenomen tego modelu. Odkryjemy również, jakie opinie i ceny towarzyszą Mazdzie MX-5 II na rynku wtórnym, abyś mógł zdecydować, czy to właśnie ten samochód spełni Twoje motoryzacyjne marzenia.

Dane techniczne i wymiary Mazda MX-5 II

Niezwykłą popularność modelu Mazda MX-5 II zapewniają przede wszystkim imponujące dane techniczne. Silnik 1.8 DOHC o mocy 140 KM, umieszczony pod maską, umożliwia dynamiczną jazdę, jednocześnie gwarantując efektywne zarządzanie paliwem. Dzięki temu, Mazda MX-5 II jest nie tylko samochodem o sportowym charakterze, ale również ekonomicznym w eksploatacji.

Wymiary to kolejny aspekt, który przyczynia się do unikalności tego modelu. Mazda MX-5 II ma długość 3975 mm, szerokość 1680 mm i wysokość zaledwie 1235 mm, co czyni ją jednym z najbardziej kompaktowych roadsterów na rynku. Niewielka masa pojazdu, wynosząca tylko 1085 kg, wpływa na doskonałe właściwości jezdne.

Przemyślane proporcje Mazdy MX-5 II wpływają bezpośrednio na komfort jazdy. Mimo niewielkich rozmiarów, model ten oferuje wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób. Kabina jest ergonomicznie zaprojektowana, a fotele sportowe zapewniają doskonałe podparcie ciała podczas dynamicznej jazdy.

Podsumowując, Mazda MX-5 II, dzięki swoim danym technicznym i wymiarom, stanowi doskonałe połączenie sportowego charakteru z praktycznością. Jest to wspaniały wybór dla osób, które cenią sobie radość z jazdy bez kompromisów.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Mazda MX-5 II oferuje kilka opcji silnikowych, które zaspokoją nawet najbardziej wymagających miłośników motoryzacji. Najpopularniejszą i najbardziej dostępną jest wersja z silnikiem 1.8 DOHC, który generuje moc 140 KM. Ten czterocylindrowy, benzynowy silnik z wtryskiem paliwa zapewnia nie tylko dynamiczną, ale też efektywną jazdę.

Ten sam model jest również dostępny z silnikiem 1.6 DOHC, który osiąga moc 110 KM. To mniejsza jednostka napędowa, ale nadal oferuje odpowiednią dawkę emocji i satysfakcję z jazdy. Ten silnik to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie nieco łagodniejsze, ale nadal sportowe doznania za kierownicą.

W przypadku najbardziej wymagających kierowców, Mazda MX-5 II oferuje również wersję z silnikiem 2.0 DOHC, generującym 160 KM mocy. Ta jednostka napędowa gwarantuje najbardziej emocjonujące doświadczenia za kierownicą, umożliwiając przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,9 sekundy.

Wszystkie silniki używane w Mazda MX-5 II są znane z niezawodności i długiej żywotności, a także z efektywnego zarządzania paliwem. Wybór odpowiedniej jednostki napędowej zależy więc przede wszystkim od indywidualnych preferencji i oczekiwań kierowcy.

Spalanie i pojemność bagażnika

Jeśli chodzi o spalanie, Mazda MX-5 II jest zaskakująco ekonomiczna, biorąc pod uwagę jej sportowy charakter. Średnie zużycie paliwa wynosi około 8,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym, co jest wynikiem precyzyjnego zarządzania paliwem przez silniki DOHC. Pozwala to na pokonywanie dłuższych tras bez konieczności częstych tankowań, co jest kolejnym atutem tego modelu.

Przechodząc do pojemności bagażnika, Mazda MX-5 II nie jest typowym pojazdem, w którym można przewieźć dużą ilość bagażu. Bagażnik ma pojemność zaledwie 144 litrów, co jest wynikiem kompaktowych wymiarów roadstera. Jednak, mimo tego ograniczenia, przestrzeń jest dostatecznie duża, aby pomieścić dwie małe torby podróżne, co powinno być wystarczające dla typowego użytkowania tego modelu.

Podsumowując, Mazda MX-5 II oferuje dobre parametry spalania i wystarczającą pojemność bagażnika dla podróży we dwoje. Choć bagażnik nie jest duży, to jest praktyczny i dostosowany do sportowego charakteru samochodu. Z kolei ekonomiczne zużycie paliwa czyni z niej atrakcyjny wybór dla osób, które cenią sobie dynamiczną jazdę bez konieczności częstego tankowania.

Ceny nowych i używanych modeli Mazda MX-5 II na rynku

Ceny nowych egzemplarzy Mazda MX-5 II nie są już aktualne na rynku pierwotnym, ponieważ produkcja tego modelu została zakończona. Na rynku wtórnym cena używanego modelu zależy od wielu czynników, takich jak rocznik, stan techniczny i przebieg samochodu.

Na rynku wtórnym, Mazda MX-5 II cieszy się stabilnym zainteresowaniem, co powoduje, że jej wartość nie spada tak szybko jak w przypadku innych pojazdów. Atrakcyjne ceny używanych modeli zaczynają się już od około 15 000 zł, jednak za dobrze zachowane egzemplarze z niskim przebiegiem można zapłacić nawet ponad 30 000 zł.

Warto zauważyć, że Mazda MX-5 II jest często postrzegana jako inwestycja w klasykę motoryzacji, co wpływa na poziom cen, szczególnie przy modelach w wyjątkowym stanie konserwacji. Nabywcy, którzy poszukują oryginalnych, niemodyfikowanych egzemplarzy, mogą oczekiwać wyższych cen, ale jednocześnie zyskują pewność posiadania pojazdu, który może z czasem zyskiwać na wartości.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda MX-5 II

Opinie użytkowników na temat Mazda MX-5 II często podkreślają jej niezawodność i doskonałe właściwości jezdne. Entuzjaści motoryzacji zgodnie twierdzą, że ten model oferuje wyjątkowe doznania za kierownicą, które trudno porównać z innymi samochodami w podobnej kategorii cenowej. Kompaktowe wymiary i niska masa pojazdu przekładają się na zwinność i dynamikę, co jest szczególnie cenione wśród miłośników sportowej jazdy.

Ekspertyzy i testy przeprowadzane przez profesjonalistów branżowych wskazują, że Mazda MX-5 II to samochód o doskonałym stosunku ceny do jakości. Wskazują przy tym na atrakcyjny design, otwarty dach zapewniający niezapomniane wrażenia oraz niskie koszty eksploatacji. Model ten jest często rekomendowany jako idealny wybór dla osób poszukujących emocji związanych z jazdą kabrioletem, bez nadmiernego obciążania budżetu.

Użytkownicy i eksperci zwracają uwagę na ograniczoną przestrzeń bagażową w modelu Mazda MX-5 II, jednak jest to aspekt akceptowany w zamian za inne walory pojazdu. Podkreślają również, że mimo upływu lat, jakość wykonania wnętrza i trwałość mechanizmów dachowych pozostają na wysokim poziomie. Model ten jest często opisywany jako „mały samochód z dużym sercem”, co doskonale oddaje jego charakter.

Podsumowanie

Mazda MX-5 II to ikona motoryzacji, która łączy w sobie sportowy charakter z praktycznością i ekonomicznym spalaniem. Jej kompaktowe wymiary i dynamiczne silniki sprawiają, że każda podróż staje się niezapomnianym przeżyciem. Na rynku wtórnym można znaleźć modele w atrakcyjnych cenach, które mogą stanowić doskonałą inwestycję. Jeżeli pasjonujesz się motoryzacją i poszukujesz samochodu, który dostarczy Ci prawdziwych emocji, Mazda MX-5 II z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego eksplorowania tematu i odkrywania wszystkich atutów tego wyjątkowego roadstera.

źródło: Mazda