Jaguar XJ X350 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

W kręgach miłośników motoryzacji, Jaguar XJ X350 uosabia elegancję i moc, której szukają koneserzy luksusowych limuzyn. Ten model, będący kwintesencją brytyjskiego stylu, przyciąga wzrok swoją ponadczasową linią i zapiera dech w piersiach osiągami. Jeśli interesują Cię szczegółowe dane techniczne, wymiary, rodzaje silników, a także realne spalanie, pojemność bagażnika czy aktualne ceny na rynku wtórnym, to zapraszam do dalszej lektury. Dowiedz się, dlaczego Jaguar XJ X350 budzi tak pozytywne opinie wśród użytkowników i ekspertów branży motoryzacyjnej.

Dane techniczne i wymiary Jaguar XJ X350

Wśród danych technicznych Jaguar XJ X350, warto zwrócić uwagę na jego imponujące wymiary. Długość samochodu wynosi 5090 mm, co zdecydowanie wpływa na komfort jazdy i przestronność wnętrza. Szerokość auta to 1860 mm, co zapewnia stabilność podczas jazdy, natomiast wysokość 1448 mm dodaje mu eleganckiego wyglądu.

Silnik Jaguar XJ X350 jest równie imponujący jak jego rozmiary. Wyposażony jest w silnik V8 o pojemności 3.5 lub 4.2 litra, który generuje od 262 do 396 koni mechanicznych. Wersja z silnikiem 4.2 jest wyposażona w kompresor, co znacznie zwiększa jej osiągi.

Warto również wspomnieć o masywnych kołach Jaguar XJ X350. Standardowo, samochód wyposażony jest w 18-calowe felgi, ale dostępne są również wersje z 19- i 20-calowymi kołami. Dzięki temu, nawet na najbardziej wymagającym terenie, Jaguar XJ X350 gwarantuje pewną i stabilną jazdę.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Pod maską Jaguar XJ X350 może kryć się jeden z kilku dostępnych silników. Wszystkie charakteryzują się niezwykle mocnymi i dynamicznymi osiągami, które przekładają się na przyjemność z jazdy. Najpopularniejsze wersje to jednostki V8 o pojemności 3.5 i 4.2 litra.

Silnik V8 o pojemności 3.5 litra generuje moc 262 koni mechanicznych. Jest to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie równowagę między wysokimi osiągami a rozsądnym zużyciem paliwa. Natomiast Jaguar XJ X350 z silnikiem 4.2 litra to prawdziwa bestia, która dostarczy adrenaliny nawet najbardziej wymagającym kierowcom. Ta jednostka napędowa, wyposażona w kompresor, potrafi generować aż 396 koni mechanicznych.

Warto dodać, że Jaguar XJ X350 oferuje także wersje z silnikiem diesla. Jest to 2.7-litrowa jednostka V6, która dzięki doładowaniu turbosprężarką generuje moc 207 koni mechanicznych. Dla wielu użytkowników, ten silnik jest idealnym kompromisem między mocą a ekonomią eksploatacji.

Spalanie i pojemność baku

Spalanie Jaguar XJ X350 jest zróżnicowane i zależy przede wszystkim od typu silnika, z którym mamy do czynienia. Model z silnikiem V8 o pojemności 3.5 litra zużywa średnio około 11 litrów paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. W przypadku silnika 4.2 litra z kompresorem, spalanie wzrasta do około 14 litrów na 100 km. Wersja diesla jest najbardziej ekonomiczna – 2.7-litrowy silnik V6 zużywa średnio około 8 litrów oleju napędowego na 100 km.

Pojemność baku Jaguar XJ X350 wynosi 85 litrów, co pozwala na pokonanie długich tras bez konieczności częstego tankowania. Przy średnim zużyciu paliwa, na jednym pełnym baku można przejechać nawet do 750 km w przypadku modelu z silnikiem benzynowym i nawet do 1000 km w przypadku wersji diesla. To kolejny element, który podkreśla komfort i niezależność, jakie oferuje ten luksusowy samochód.

Warto jednak pamiętać, że podane wartości spalania i zasięgu są wartościami orientacyjnymi, a rzeczywiste zużycie paliwa może różnić się w zależności od stylu jazdy, warunków drogowych czy też stanu technicznego pojazdu. Dlatego też, wybierając Jaguar XJ X350, powinniśmy zwrócić uwagę na te aspekty, aby potem nie być zaskoczonymi nieco wyższymi kosztami eksploatacji.

Ceny nowych i używanych modeli Jaguar XJ X350

Ceny nowych modeli Jaguar XJ X350 w momencie premiery były adekwatne do oferowanego luksusu i zaawansowania technologicznego. Choć obecnie produkcja tego modelu jest już zakończona, wówczas nabywcy musieli liczyć się z wydatkiem przekraczającym 300 000 złotych za najbardziej wyposażone warianty.

Na rynku wtórnym ceny używanych egzemplarzy Jaguar XJ X350 są już znacznie bardziej przystępne, co czyni ten model atrakcyjnym dla szerszego grona odbiorców. Zależnie od stanu technicznego, rocznika oraz wyposażenia, ceny wahają się od około 20 000 do 50 000 złotych, co jest dla wielu kuszącą ofertą.

Wartość Jaguar XJ X350 na rynku wtórnym może być jednak zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak przebieg, historia serwisowa czy rzadkość wersji modelowej. Przy zakupie używanego egzemplarza niezbędne jest więc przeprowadzenie dokładnej weryfikacji stanu pojazdu, aby dokonać satysfakcjonującej transakcji.

Opinie użytkowników i ekspertów o Jaguar XJ X350

Użytkownicy Jaguar XJ X350 często podkreślają wyjątkowe połączenie komfortu oferowanego przez tę luksusową limuzynę z jej dynamicznymi osiągami. Właściciele cenią sobie przestronne wnętrze i klasyczną elegancję, która nie traci na wartości pomimo upływu lat. Zadowolenie z jakości jazdy i niezawodności to kolejne aspekty, które regularnie pojawiają się w recenzjach tego modelu.

Z kolei eksperci branży motoryzacyjnej wyróżniają zaawansowaną technologię i innowacyjność, jakie Jaguar XJ X350 wprowadził na rynek w momencie swojej premiery. Szczególnie doceniane są takie rozwiązania jak aluminiowa konstrukcja nadwozia, która redukuje masę pojazdu, co przekłada się na lepsze osiągi i niższe spalanie. Podziw budzi także precyzja wykonania, zarówno jeśli chodzi o wnętrze, jak i zewnętrzne linie samochodu.

Podsumowanie

Jaguar XJ X350 to synonim luksusu, mocy i elegancji, który zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników motoryzacji. Jego wyjątkowe parametry techniczne, bogata paleta silników oraz imponujące osiągi sprawiają, że jest to pojazd godny uwagi. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu, aby odkryć wszystkie niuanse związane z posiadaniem tego klasycznego brytyjskiego samochodu. Czy to będzie rozważanie zakupu na rynku wtórnym, czy też po prostu czerpanie przyjemności z poznawania motoryzacyjnych ikon – Jaguar XJ X350 z pewnością dostarczy wielu wrażeń. Zapraszamy do dalszego eksplorowania świata Jaguara i odkrywania, co jeszcze ma do zaoferowania ta legendarne marka.

https://www.youtube.com/watch?v=xf2Fh8gWcWA&ab_channel=Bassdriver

foto: Jaguar