Honda Legend I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odkryj ponadczasowy klasyk motoryzacji, który do dziś wzbudza podziw – Honda Legend I. Ten artykuł zabierze Cię w podróż po technicznych detalach, które zdefiniowały jej legendarne dziedzictwo. Zanurz się w fascynujących danych, od wymiarów po pojemność, i odkryj, jak Honda Legend I zrewolucjonizowała rynek swoimi innowacyjnymi silnikami i osiągami. Poznaj, dlaczego nawet po latach model ten cieszy się niezmiennym uznaniem wśród entuzjastów motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Honda Legend I.

Pod maską Honda Legend I ukrywa się prawdziwa techniczna rewolucja. Ten model, wprowadzony na rynek w 1985 roku, zaskoczył standard rynkowy silnikami V6 o pojemności 2.0 i 2.5 litra. Ich moc dochodziła do imponujących 151 KM, co dla samochodu klasy średniej-wyższej w tamtym okresie było wynikiem godnym podziwu. Wszystko to sprawiło, że Honda Legend I stała się nie tylko luksusową limuzyną, ale również pojazdem o zaskakujących osiągach.

Wymiary Honda Legend I również wyróżniały ją na tle konkurencji. Oferowała przestronne wnętrze, które zapewniało komfort jazdy nawet na dłuższych trasach. Długość pojazdu wynosiła 4,69 metra, szerokość 1,72 metra, a wysokość 1,43 metra. Rozstaw osi wynosił 2,67 metra, co przekładało się na dużą stabilność nawet przy wyższych prędkościach.

Co ważne, Honda Legend I zachowała swoje kompaktowe wymiary pomimo dużej pojemności silnika i bogatego wyposażenia. Ważąc 1450 kg, była jednym z lżejszych samochodów w swojej klasie. Nie tylko zapewniała zwinność na drodze, ale również miała pozytywny wpływ na zużycie paliwa, które w cyklu mieszanym wynosiło średnio 9,5 litra na 100 km.

Dostępne silniki i ich specyfikacja.

Jeśli chodzi o dostępne silniki, Honda Legend I oferowała dwa wyjątkowe modele. Pierwszy to silnik V6 o pojemności 2.0 litra, generujący moc 122 KM. Uzyskiwał maksymalny moment obrotowy wynoszący 175 Nm przy prędkości obrotowej 4500 obr./min, co przekładało się na płynną i dynamiczną jazdę.

Drugim dostępnym silnikiem była jednostka V6 o pojemności 2.5 litra. Posiadała ona moc 151 KM i moment obrotowy 206 Nm przy 4500 obr./min. Co ważne, pomimo zwiększonej mocy i pojemności, Honda Legend I utrzymywała przyzwoite zużycie paliwa, co sprawiało, że była ekonomicznym wyborem dla kierowców ceniących sobie zarówno wydajność, jak i oszczędność.

W przypadku obu jednostek napędowych, Honda Legend I standardowo oferowała 4-biegową skrzynię automatyczną. Opcjonalnie dostępna była również 5-biegowa skrzynia manualna, która dawała kierowcom większą kontrolę nad pojazdem i umożliwiała pełne wykorzystanie potencjału silników.

Spalanie i pojemność skokowa silników.

Mimo że Honda Legend I była wyposażona w silniki o dużej pojemności skokowej, jej spalanie utrzymywało się na przyzwoitym poziomie. Średnie zużycie paliwa dla silnika o pojemności 2.0 litra wynosiło około 8,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Natomiast większa jednostka napędowa o pojemności 2.5 litra zużywała średnio około 9,5 litra na 100 km, co biorąc pod uwagę jej moc i wydajność, było bardzo dobrym wynikiem.

Pojemność skokowa silników oferowanych w Honda Legend I to kolejny aspekt, który zasługuje na uwagę. Silnik 2.0 V6 miał pojemność skokową 1997 cm³, natomiast większy silnik 2.5 V6 – 2494 cm³. Te duże pojemności skokowe przekładały się na doskonałą dynamikę jazdy i imponujące osiągi samochodu.

Orientacyjne ceny na rynku wtórnym.

Na rynku wtórnym, Honda Legend I cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników marki, co wpływa na jej cenę. Orientacyjne ceny za dobrze zachowane egzemplarze tego modelu mogą wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od stanu technicznego, przebiegu oraz historii serwisowej pojazdu.

Warto zaznaczyć, że na wartość Honda Legend I na rynku wtórnym wpływa również oryginalność pojazdu oraz kompletność wyposażenia. Rzadkie wersje, z dodatkowymi opcjami lub w limitowanych edycjach, mogą być wyceniane znacznie wyżej, co czyni je atrakcyjnymi dla kolekcjonerów szukających unikatowych egzemplarzy.

Opinie użytkowników i ekspertów na temat Honda Legend I.

Wśród użytkowników, Honda Legend I zdobyła miano klasyka, łączącego niezawodność z elegancją. Wielu z nich podkreśla jej doskonałe właściwości jezdne i komfort podróżowania, nawet po wielu latach eksploatacji. Opinie często wskazują na wysoki poziom satysfakcji z jazdy i przywiązanie do charakterystycznego stylu, który wyróżnia Legendę na tle innych pojazdów z tamtego okresu.

Eksperci motoryzacyjni przyznają, że Honda Legend I była swoistym przełomem w technologii i designie, co do dziś jest doceniane przez koneserów. Analizy techniczne i testy czasowe wskazują, że ten model był wyprzedzający swoją epokę zarówno pod względem innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, jak i trwałości zastosowanych materiałów. Dzięki tym cechom, Legend I utrzymuje silną pozycję wśród klasyków motoryzacji.

Podsumowanie

Honda Legend I to nie tylko kawał historii motoryzacji, ale też przykład inżynieryjnego majstersztyku, który przetrwał próbę czasu. Z jej imponującymi osiągami, ekonomicznym spalaniem i wyjątkowymi wymiarami, stanowi obiekt pożądania dla kolekcjonerów i pasjonatów motoryzacji. Jeśli poszukujesz samochodu z duszą i niepowtarzalnym charakterem, Honda Legend I może być idealnym wyborem. Zapraszamy do dalszego odkrywania tajemnic tego modelu, jego historii i miejsca w motoryzacyjnym panteonie. Niech fascynacja tym klasycznym pojazdem stanie się początkiem Twojej własnej legendy na czterech kołach.

foto: Honda