Honda CRX III — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Poznaj legendę motoryzacji, która nawet dzisiaj, po latach, przyciąga wzrok swoją charakterystyczną sylwetką i zapewnia emocje za kierownicą – Honda CRX III. Chcesz dowiedzieć się, jakie są jej dokładne dane techniczne, jak prezentują się wymiary i pojemność, a także co użytkownicy myślą o jej spalaniu i ogólnej eksploatacji? Jesteś we właściwym miejscu, by zgłębić tajniki jednego z najbardziej kultowych modeli Hondy, który nadal budzi podziw na ulicach miast całego świata. Odkryj, co sprawia, że Honda CRX III to nie tylko samochód, ale także kawał historii motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Honda CRX III

Przejdźmy teraz do konkretnych danych technicznych Honda CRX III. Jest to dwumiejscowe coupe, które pod maską kryje silnik o pojemności 1.6 litra generujący 125 KM mocy. Charakteryzuje go również niewielki moment obrotowy wynoszący 144 Nm. Taka konfiguracja pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 200 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje około 9 sekund.

Jeżeli chodzi o wymiary, Honda CRX III jest niewielkim samochodem, co czyni go idealnym do poruszania się po zatłoczonych ulicach miast. Długość całkowita wynosi 3,995 metra, szerokość 1,695 metra, a wysokość 1,24 metra. Rozstaw osi to 2,3 metra, co zapewnia stabilność i dobrą manewrowość na drodze.

Waga własna pojazdu to około 1050 kg, co jest niewielką wartością jak na samochód sportowy, a co za tym idzie, pozwala na lepszą dynamikę jazdy. Pojemność bagażnika w Hondzie CRX III wynosi 184 litry. Może to nie jest imponująca wartość, ale pamiętajmy, że mówimy o samochodzie sportowym, a nie rodzinnej kombi.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Pod maską Honda CRX III znajdują się dwa typy silników benzynowych. Pierwszy z nich, oznaczony jako D16A9, ma pojemność 1.6 litra i moc 125 KM. Charakteryzuje go wytrzymałość i niezawodność. Drugi dostępny silnik, o oznaczeniu B16A2, jest bardziej sportową wersją generującą 160 KM mocy.

Silnik B16A2 jest jednostką o pojemności 1.6 litra, z czterema cylindrami w układzie rzędowym. Osiąga maksymalną moc przy 7600 obr/min, co nadaje mu charakterystykę silnika o wysokich obrotach. Jego moment obrotowy wynosi 150 Nm i jest dostępny przy 7000 obr/min. Oznacza to, że aby w pełni wykorzystać możliwości tego silnika, należy go „”kręcić””.

Spalanie i pojemność zbiornika paliwa

Spalanie Honda CRX III zależy w dużej mierze od wybranego silnika oraz stylu jazdy. W przypadku silnika D16A9 o mocy 125 KM, średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi około 7,2 litra na 100 km. Natomiast dla bardziej sportowej jednostki B16A2 generującej 160 KM, wartość ta wzrasta do około 8 litrów na 100 km. Warto jednak pamiętać, że jest to wartość teoretyczna, a rzeczywiste spalanie może być wyższe, szczególnie przy dynamicznym stylu jazdy.

Pojemność zbiornika paliwa w Hondzie CRX III wynosi 45 litrów. Daje to możliwość przejechania na jednym tankowaniu teoretycznie od 560 do 625 km, w zależności od spalania. Jest to wartość satysfakcjonująca, biorąc pod uwagę sportowy charakter tego modelu. Jednakże, należy pamiętać, że w praktyce zasięg może być krótszy, zwłaszcza podczas agresywnej jazdy.

Ceny nowych i używanych modeli Honda CRX III na rynku

Ceny Honda CRX III na rynku wtórnym są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od stanu technicznego, roku produkcji oraz przebiegu pojazdu. Modele w dobrym stanie, z niskim przebiegiem i bogatym wyposażeniem, mogą osiągać ceny znacznie wyższe od średniej rynkowej, co podkreśla ich kolekcjonerską wartość.

Natomiast nowe egzemplarze Honda CRX III są już od dawna niedostępne w salonach, co czyni rynek wtórny jedynym miejscem, gdzie można nabyć ten kultowy model. Wartość rynkowa używanych CRX-ów III może być atrakcyjna dla fanów marki, ale należy być przygotowanym na potencjalne wydatki związane z konserwacją i ewentualnymi naprawami tego klasycznego auta sportowego.

Opinie użytkowników i ekspertów o Honda CRX III

Opinie użytkowników na temat Honda CRX III często podkreślają jej niezawodność oraz wyjątkowe właściwości jezdne, które wyróżniają ten model na tle innych samochodów sportowych swojego czasu. Wiele osób z sentymentem wspomina również charakterystyczny design i emocje, które towarzyszą prowadzeniu CRX-a, nawet pomimo upływu lat od zakończenia jego produkcji.

Ekspertów motoryzacyjnych fascynuje technologiczny progres, jaki Honda CRX III wniosła na rynek w latach swojej świetności. Wysoko oceniają oni stosunek mocy do masy pojazdu, co przekłada się na doskonałe osiągi, a także innowacyjne rozwiązania zastosowane w silnikach, które do dzisiaj inspirują inżynierów i miłośników motoryzacji.

Podsumowanie

Honda CRX III to ikona motoryzacji, która nadal budzi emocje i zainteresowanie wśród miłośników samochodów sportowych. Jej charakterystyczne linie, kompaktowe wymiary i dynamiczne silniki sprawiają, że jest to model warty uwagi, zarówno dla kolekcjonerów, jak i dla tych, którzy szukają niebanalnego auta do codziennego użytku. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego kultowego coupe, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu, porównywania opinii i testowania samochodu na własną rękę. Odkryj sam, co sprawia, że Honda CRX III wciąż pozostaje w sercach wielu kierowców i nie pozwól, by legenda odeszła w zapomnienie.