Ford Orion II — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Jeżeli szukasz kompaktowego samochodu, który łączy w sobie styl lat 90. z niezawodną mechaniką, Ford Orion II może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zanurzmy się w techniczne detale tej motoryzacyjnej ikony – od wymiarów, przez gamę silników, aż po realne dane dotyczące spalania. Odkryjmy razem, co sprawia, że ten model nadal cieszy się zainteresowaniem, oraz jak prezentuje się na tle współczesnych wymagań rynkowych. Czy opinie użytkowników potwierdzą, że Ford Orion II to pojazd wart swojej ceny? Przekonajmy się!

Dane techniczne i wymiary Ford Orion II

Wielu entuzjastów motoryzacji docenia Ford Orion II za jego kompaktowe wymiary. Długość pojazdu wynosi 4384 mm, szerokość – 1692 mm, a wysokość – 1372 mm. Mimo upływu lat, Ford Orion II bezbłędnie wpisuje się w miejski krajobraz.

Pojemność bagażnika w Fordzie Orion II to kolejny aspekt, który zasługuje na uwagę. Ten kompaktowy sedan oferuje 421 litrów przestrzeni bagażowej – więcej niż niektóre nowoczesne samochody z tej samej klasy. Potwierdza to praktyczność i funkcjonalność tego modelu.

Samochód ten jest napędzany różnymi silnikami, w zależności od wersji. W ofercie znalazły się zarówno jednostki benzynowe, jak i wysokoprężne. Najpopularniejszym wyborem okazał się jednak silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra o mocy 105 KM.

Jeśli chodzi o dane techniczne dotyczące zawieszenia, Ford Orion II jest wyposażony w niezależne zawieszenie przednie oraz belkę skrętną na tylnej osi. Mimo upływu lat, jazda tym samochodem nadal jest komfortowa i stabilna.

Opis dostępnych silników i ich specyfikacje

Pod maską Ford Orion II mogliśmy znaleźć różne jednostki napędowe. Wśród silników benzynowych najpopularniejszy okazał się 1,6-litrowy motor o mocy 105 KM. Ten wydajny silnik charakteryzował się nie tylko dobrymi osiągami, ale także zaskakująco niskim zużyciem paliwa, co czyniło z niego idealny wybór zarówno do codziennego użytku, jak i dłuższych podróży.

Oprócz silnika 1,6, w ofercie znalazł się również mniejszy, 1,3-litrowy benzynowy silnik. Mimo niższej mocy, wynoszącej 60 KM, pozwalał on na dynamiczną jazdę w mieście. Dzięki niewielkiemu zużyciu paliwa, był on wybierany przez osoby ceniące ekonomiczność.

Wersja wysokoprężna Ford Orion II była wyposażona w silnik 1,8 D o mocy 60 KM. Ta jednostka cieszyła się uznaniem wśród osób potrzebujących oszczędnej i wytrzymałej jednostki napędowej. Mimo niższych osiągów, diesel oferował doskonałą ekonomię eksploatacji.

Wszystkie silniki w Fordzie Orion II były sprzężone z manualną skrzynią biegów. Dostępna była również opcja automatycznej skrzyni biegów, jednak ze względu na wyższe zużycie paliwa i niższą dynamikę jazdy, była ona rzadziej wybierana przez użytkowników.

Spalanie i pojemność bagażnika Ford Orion II

Spalanie Forda Orion II prezentuje się na tyle korzystnie, że nawet dzisiejsze standardy ekologiczne nie powinny stanowić dla niego problemu. W zależności od silnika i stylu jazdy, średnie spalanie w cyklu mieszanym oscyluje w okolicach 6-8 litrów na 100 km, co jest wynikiem doskonale wyważonej konstrukcji i efektywnego zarządzania paliwem.

W przypadku silników benzynowych, 1.6-litrowy motor potrafi zużywać średnio około 7.5 litra benzyny na 100 km, a 1.3-litrowa jednostka napędowa – około 6.5 litra. Natomiast silnik wysokoprężny 1.8 D charakteryzuje się jeszcze niższym zużyciem paliwa, wynoszącym średnio około 5.5 litra na 100 km.

Pojemność bagażnika w Fordzie Orion II jest kolejnym atutem tego modelu. Z 421 litrami przestrzeni bagażowej, Orion II oferuje więcej miejsca niż wiele nowoczesnych samochodów tej samej klasy. Jest to dowód na to, że praktyczność i funkcjonalność tego modelu nie zostały zapomniane pomimo upływu lat.

W praktyce pojemność bagażnika Forda Orion II pozwala na bezproblemowe zapakowanie większych przedmiotów, jak na przykład wózek dziecięcy czy duży kufer. Zdecydowanie ułatwia to codzienną eksploatację samochodu, zarówno podczas codziennych zakupów, jak i podczas długich podróży.

Ceny nowych i używanych modeli Ford Orion II na rynku

Ceny Forda Orion II na rynku wtórnym mogą znacznie się różnić, zależnie od stanu technicznego pojazdu, rocznika oraz wyposażenia. Używane modele tego klasycznego sedana zwykle oscylują w przedziale od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób szukających ekonomicznego i niezawodnego samochodu.

Warto zaznaczyć, że cena nowego Forda Orion II w momencie premiery była znacznie wyższa niż obecna wartość rynkowa używanych egzemplarzy. Współczesne ceny używanych modeli są dostosowane do ich wieku i kondycji, co sprawia, że są one dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Zakup dobrze zachowanego egzemplarza Forda Orion II może być uważany za interesującą inwestycję dla miłośników motoryzacji, zwłaszcza że ceny klasycznych modeli mogą z czasem wzrastać. Szczególnie poszukiwane są wersje w bogatych wariantach wyposażenia lub te, które przeszły kompleksowe renowacje.

Niemniej jednak, nabywcy powinni być świadomi potencjalnych kosztów dodatkowych związanych z utrzymaniem starszego samochodu, takiego jak Ford Orion II. Koszty napraw i konserwacji mogą wpłynąć na ostateczną cenę zakupu, szczególnie jeśli auto wymaga większych inwestycji w celu przywrócenia pełnej sprawności.

Opinie użytkowników i ekspertów o Ford Orion II.

Opinie użytkowników na temat Ford Orion II często podkreślają jego niezawodność i ekonomiczne utrzymanie. Wiele osób wskazuje, że mimo upływu lat, ten samochód wciąż doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu, oferując komfortową i stabilną jazdę. Zadowolenie z niskich kosztów eksploatacji to jeden z kluczowych aspektów, który przewija się wśród pozytywnych recenzji.

Z kolei eksperci motoryzacyjni często zwracają uwagę na klasyczny design Forda Orion II, który harmonijnie wpisuje się w dzisiejsze standardy estetyczne. Chwalą oni również dobrą konstrukcję i proporcje auta, co w połączeniu z praktycznymi wymiarami i pojemnym bagażnikiem, sprawia, że Orion II jest polecany jako używane auto, które nadal ma wiele do zaoferowania.

Podsumowanie

Ford Orion II to pojazd, który z powodzeniem łączy w sobie charakterystyczny styl z lat 90. z praktycznością i niezawodnością. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom, różnorodności silników, ekonomicznemu spalaniu oraz przestronnemu bagażnikowi, model ten nadal znajduje swoich zwolenników. Jeśli cenisz sobie klasykę motoryzacji w połączeniu z funkcjonalnością, Ford Orion II może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania wszystkich zalet tego kultowego modelu, który mimo upływu lat wciąż potrafi zaskoczyć. Czy zdecydujesz się dołączyć do grona miłośników Forda Orion II?