Ford Mondeo IV – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Wraz z premierą odnowionego Forda Mondeo w ofercie pojawiła się po raz pierwszy niezwykle dynamiczna 240-konna wersja 2,0-litrowego silnika benzynowego Ford EcoBoost z turbodoładowaniem. Obok niego, nabywca będzie miał do wyboru nieco słabszą, znaną już jednostkę EcoBoost o mocy 203 KM, która została wprowadzona na początku tego roku do oferty silników Forda Mondeo oraz Fordów S-MAX i Galaxy.

Kolejną istotną nowością jest wprowadzenie do oferty unowocześnionego silnika Diesla Ford Duratorq TDCi o pojemności 2,2 litra. Moc tej jednostki wzrosła o 12% i wynosi obecnie 200 KM, co czyni ją najmocniejszą jednostką rodziny Ford Duratorq, jaka do tej pory była oferowana na rynku. Oferta wersji Mondeo TDCi obejmuje także zmodyfikowaną jednostkę o pojemności 2,0 litrów, którą zaczęto oferować w Fordzie Mondeo na początku bieżącego roku. Jednostka ta jest dostępna w wersjach o mocy 115, 140 oraz 163 KM. Wszystkie te silniki legitymują się średnim wskaźnikiem emisji CO2 na poziomie zaledwie 139 g/km. Napęd jest przekazywany na koła za pośrednictwem 6-stopniowej manualnej skrzyni biegów, która jest oferowana we wszystkich wersjach nadwoziowych.

Nabywca ma nadal do wyboru dostępne już wcześniej silniki benzynowe Ford Duratec o pojemnościach 1,6 i 2,0 litrów, rozwijające moc odpowiednio 120 i 145 KM. Klienci preferujący paliwa alternatywne mogą wybrać wersję Flexi Fuel, która może być zasilana zwykłą benzyną bezołowiową lub bioetanolem E85, bądź dowolną mieszanką obu tych paliw. Silnik w wersji Flexi Fuel powstał na bazie 2,0 litrowej jednostki benzynowej

Modyfikacje w układzie napędowym dotyczą także skrzyń biegów. Najnowsza przekładnia automatyczna Ford PowerShift, współpracująca z dwoma sprzęgłami mokrymi, jest oferowana w standardzie w samochodach napędzanych benzynowymi silnikami Ford EcoBoost. Będzie ona także dostępna jako opcja w pojazdach napędzanych 2,0-litrowymi silnikami Diesel Duratorq TDCi o mocy 140 KM i 163 KM.

W wyposażeniu Forda Mondeo znajdzie się szeroka gama układów i rozwiązań ułatwiających bezpieczne prowadzenie samochodu i zwiększających komfort jazdy. Wśród nich są: układ sygnalizujący zjechanie z wybranego pasa ruchu (Lane Departure Warning), rozbudowany system ostrzeżeń kierowcy (Driver Alert) oraz automatyczne przełączanie świateł drogowych na mijania.

Wśród najważniejszych zmian stylistycznych należy wymienić śmielsze kontury kształtujące przód samochodu, z powiększonymi charakterystycznymi kratami wlotu powietrza. Dolna krata, w kształcie odwróconego trapezu, jest teraz jeszcze większa i wyraźniej zaznaczona. Mocniej kontrastuje przez to ze stylową, wąską kratką powyżej.

CZYTAJ DALEJ  Jeep Cherokee — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Oba wloty powietrza starannie wkomponowano w wyraźniej zaznaczony kontur maski silnika. Nowy kształt mają też przednie zderzaki, w które wbudowano światła do jazdy dziennej, wykorzystujące diody świetlne LED.

Smukłe linie nadwozia odnowionego Forda Mondeo subtelnie podkreślają pełne chromowane obramowania bocznych szyb, wyróżniające wersje wyższe. Również z tyłu, gdzie dominują i dynamiki dodają duże światła zespolone świecące diodami LED, widać wyraźny wpływ stylistyki Kinetic Design.

We wnętrzu uwagę zwraca nowy kształt centralnej konsoli, biegnącej między przednimi fotelami oraz zmienione wykończenia drzwi z integralnymi wewnętrznymi klamkami, całkowicie schowanymi w odpowiednich zagłębieniach. Bardzo przydatna jest także górna konsola nad przednią szybą, w której umieszczono punkty świetlne utworzone przez diody LED, dające delikatne i subtelne oświetlenie wnętrza. Całość uzupełnia podsufitka ze specjalnie plecionego materiału.

Nowe materiały obiciowe zostały starannie dobrane i godnie podkreślają klimat wysokiej klasy i starannego wykonania wnętrza odnowionego Forda Mondeo. Harmonizują z nimi  eleganckie inkrustowane wkładki ozdobne oraz specjalne akcenty przypominające „kryształowe oczka” umieszczone na satynowanych przełącznikach i dyszach nawiewu. Paletę kombinacji kolorystycznych poszerzono o dwie nowe, jasne tonacje wykończenia, dzięki którym wnętrze prezentuje się jeszcze atrakcyjniej.

Użytkownicy ceniący dobrej jakości muzykę z pewnością docenią wysokiej jakości system audio Ford Premium Sound System, dostępny na życzenie, w którym zastosowano 8-kanałowy wzmacniacz o mocy 265 W, zupełnie nowe, wysokiej klasy głośniki oraz duży, 17-litrowy subwoofer umieszczony w bagażniku pojazdu.

źródło: Ford / Mototarget