Dodge Durango I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Jeśli marzysz o amerykańskiej sile i przestronności na czterech kołach, Dodge Durango I może być odpowiedzią na Twoje motoryzacyjne pragnienia. Ten klasyczny SUV to połączenie mocy, funkcjonalności i stylu, które przyciąga uwagę na drodze. Zanurz się w świecie technicznych detali, które definiują jego charakter – od imponujących jednostek napędowych, przez przemyślane wymiary, aż po ekonomię spalania. Zdobądź komplet informacji, które pomogą ci zrozumieć, dlaczego Dodge Durango I cieszy się niezmiennym zainteresowaniem wśród miłośników amerykańskiej motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Dodge Durango I

Dane techniczne Dodge Durango I są imponujące. Model ten, dostępny w latach 1997-2003, oferował kilka różnych jednostek napędowych. Wśród nich znalazły się m.in. silniki V6 o pojemności 3,9 litra i mocy 175 KM, a także mocniejsze jednostki V8 o pojemności 4,7 lub 5,2 litra, generujące odpowiednio 235 i 250 KM.

Wymiary Dodge Durango I również są godne uwagi. Jego długość wynosiła 4915 mm, szerokość 1956 mm, a wysokość 1819 mm. Tak duże gabaryty zapewniały przestronne wnętrze, mogące pomieścić nawet 7 osób. Rozstaw osi wynoszący 2946 mm gwarantował komfort jazdy oraz stabilność na drodze.

Model ten był dostępny zarówno w wersji z napędem na tylną oś, jak i w wersji z napędem na wszystkie koła. Niezależnie od wybranej opcji, Dodge Durango I oferował skrzynię biegów o pięciu przełożeniach. Przemyślana konstrukcja i wysoka jakość wykonania sprawiały, że model ten był niezawodnym towarzyszem podróży, niezależnie od warunków na drodze.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Poszczególne jednostki napędowe Dodge Durango I charakteryzowały się różnymi parametrami, które wpływały na ich osiągi i styl jazdy. Silnik V6 o pojemności 3,9 litra i mocy 175 KM zapewniał wyważoną dynamikę, stając się doskonałą propozycją dla tych, którzy szukali połączenia komfortu jazdy z rozsądnym zużyciem paliwa. Ten silnik radził sobie dobrze zarówno w ruchu miejskim, jak i na długich trasach, zawsze oferując solidne osiągi.

Jeśli natomiast marzyła Ci się większa moc, Dodge Durango I oferował również jednostki V8 o pojemności 4,7 lub 5,2 litra. Silnik 4,7 litra generował 235 KM, zapewniając jeszcze szybszą i bardziej emocjonującą jazdę, podczas gdy najmocniejsza opcja — 5,2 litra i 250 KM — gwarantowała prawdziwie amerykańskie wrażenia za kierownicą. Ta jednostka była idealna dla tych, którzy chcieli w pełni wykorzystać potencjał tego klasycznego SUV-a.

Spalanie i pojemność – analiza wydajności

Analizując wydajność Dodge Durango I, nie można pominąć kwestii spalania. W przypadku jednostki V6 o pojemności 3,9 litra, spalanie mieściło się w granicach 12-14 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Te wartości, choć wyższe niż w przypadku typowych samochodów osobowych, były akceptowalne, biorąc pod uwagę rozmiary i masę pojazdu.

W przypadku silników V8, wartości te były oczywiście wyższe. Wersja 4,7 litra zużywała średnio około 15-17 litrów paliwa na 100 km, natomiast najmocniejszy silnik 5,2 litra mógł zużywać nawet do 20 litrów na 100 km. Warto jednak pamiętać, że wyższe spalanie było związane z większą mocą i lepszymi osiągami.

Pod względem pojemności, Dodge Durango I również robił wrażenie. Jego bagażnik miał pojemność 490 litrów. Po złożeniu tylnych siedzeń, dostępna przestrzeń zwiększała się do imponujących 1841 litrów, co czyniło go jednym z najbardziej przestronnych SUV-ów na rynku. Ta pojemność, w połączeniu z mocnymi silnikami, sprawiała, że był to idealny samochód dla osób ceniących sobie komfort i przestronność podczas podróży.

Cennik – koszty zakupu i utrzymania Dodge Durango I

Koszty zakupu Dodge Durango I na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od stanu technicznego, rocznika oraz wyposażenia pojazdu. Cena za używany model z początku produkcji oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Natomiast za dobrze utrzymane egzemplarze z końca okresu produkcji można zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Utrzymanie Dodge Durango I wiąże się z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do europejskich SUV-ów. Przeglądy techniczne, wymiana części eksploatacyjnych czy naprawy mogą być droższe ze względu na mniejszą dostępność części i konieczność ich importu.

Zakup części zamiennych do Dodge Durango I może generować dodatkowe koszty, szczególnie jeśli poszukujemy komponentów do rzadziej spotykanych wersji silnikowych lub specjalistycznego wyposażenia. Warto jednak zaznaczyć, że wiele części mechanicznych jest stosunkowo łatwo dostępnych, co wynika z popularności marki Dodge na amerykańskim rynku.

Polisa ubezpieczeniowa dla Dodge Durango I także może być wyższa niż dla standardowych pojazdów osobowych, co wynika z większych gabarytów samochodu i potencjalnie wyższej szkodowości. Pomimo tego, dla wielu entuzjastów amerykańskich SUV-ów, unikalny charakter i przyjemność z jazdy Dodge Durango I wynagradzają te wyższe koszty utrzymania.

Opinie użytkowników i ekspertów o Dodge Durango I

Opinie użytkowników Dodge Durango I często podkreślają jego niezawodność i solidność konstrukcji. Wielu właścicieli zauważa, że mimo upływu lat, pojazd ten nadal prezentuje się imponująco i radzi sobie świetnie zarówno w miejskim zgiełku, jak i na bezdrożach, co potwierdza jego wszechstronność.

Eksperci rynkowi zwracają uwagę na fakt, że Dodge Durango I to pojazd o dużej mocy i doskonałej trakcji, co sprawia, że nawet dzisiaj może konkurować z nowszymi modelami SUV-ów. Niemniej jednak, podkreślają, że jego eksploatacja wiąże się z wyższymi kosztami, co jest istotnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Wśród opinii pojawia się również temat komfortu jazdy. Użytkownicy chwalą Dodge Durango I za przestronne wnętrze i wygodne fotele, które sprawiają, że nawet długie podróże nie są męczące. Dodatkowo, pozytywne komentarze często dotyczą łatwości w prowadzeniu tak dużego pojazdu.

Nie brakuje również uwag dotyczących wyglądu Dodge Durango I. Miłośnicy klasycznej amerykańskiej motoryzacji doceniają jego muskularną sylwetkę i charakterystyczny design, który wyróżnia go na tle innych pojazdów i nadal przyciąga spojrzenia na ulicach.

Podsumowanie

Dodge Durango I to bez wątpienia ikona amerykańskiej motoryzacji, która oferuje nie tylko imponujące osiągi i przestronność, ale i niezapomniane wrażenia z jazdy. Jeśli cenisz sobie mocne silniki, komfortowe podróże i nie boisz się większego apetytu na paliwo, ten klasyczny SUV może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania wszystkich zalet, jakie niesie ze sobą posiadanie Dodge Durango I. Zajrzyj na fora miłośników marki, porozmawiaj z właścicielami tych pojazdów i dowiedz się więcej o możliwościach personalizacji i tuningu, aby Twój Durango stał się prawdziwie unikatowy. Niech Twoja motoryzacyjna pasja prowadzi Cię przez kolejne mile przygody za kierownicą tego amerykańskiego giganta.