Citroën CX I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Witajcie miłośnicy czterech kółek, szczególnie tych o niebanalnej sylwetce i innowacyjnym duchu lat 70. i 80.! Czy jesteście gotowi zapoznać się z ikoną motoryzacji, która nawet dzisiaj potrafi zaskoczyć swoją awangardową konstrukcją? Mowa o Citroen CX I – samochodzie, który zdefiniował nowoczesność i komfort w swoich czasach. Zapraszamy do głębokiego nurkowania w dane techniczne, wymiary, rodzaje silników, spalanie, pojemność, ceny oraz opinie, które ukształtowały legendę tego modelu.

Dane techniczne i wymiary Citroen CX I

Zacznijmy od danych technicznych Citroen CX I. Ten samochód, produkowany w latach 1974-1991, zaskakuje swoją konstrukcją nawet dzisiaj. Jego awangardowy design jest jednym z najważniejszych aspektów, które przyczyniły się do jego popularności.

Kiedy mówimy o wymiarach Citroen CX I, mamy do czynienia z samochodem o długości 4,66 metra, szerokości 1,77 metra i wysokości 1,36 metra. Jego rozstaw osi wynosi 2,84 metra, co daje komfortową przestrzeń wewnątrz pojazdu, zarówno dla pasażerów, jak i kierowcy.

Jeśli chodzi o wagę, Citroen CX I waży od 1240 do 1380 kg, w zależności od wersji. Ta waga, w połączeniu z doskonale wyważonym zawieszeniem, zapewnia wyjątkowo płynną jazdę, która była jednym z największych atutów tego modelu.

Kolejnym aspektem są wymiary bagażnika. Citroen CX I oferuje bagażnik o pojemności 408 litrów, co jest wynikiem dobrze przemyślanej organizacji przestrzeni. Wersja z dłuższym nadwoziem, zwanym CX Prestige, oferuje nawet 487 litrów przestrzeni bagażowej.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Przejdźmy teraz do serca Citroen CX I – do jego silników. W zależności od wybranego modelu, auta te były wyposażone w różne jednostki napędowe, począwszy od 2.0-litrowego silnika o mocy 102 KM, a kończąc na 2.5-litrowym turbodoładowanym silniku Diesla o mocy 120 KM. Wszystkie silniki były znane ze swojej niezawodności i efektywności, co przyczyniło się do popularności tego samochodu.

Wszystkie silniki Citroen CX I były sprzężone z manualną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach, co zapewniało płynność i precyzję jazdy. Dodatkowo, niektóre wersje były dostępne z automatyczną skrzynią biegów, co zwiększało komfort jazdy, szczególnie w warunkach miejskich.

Spalanie i pojemność bagażnika w Citroen CX I

Porozmawiajmy teraz o spalaniu Citroen CX I. Dla silników benzynowych, spalanie w cyklu mieszanym wynosiło od około 7,5 do 9 litrów na 100 kilometrów, w zależności od konkretnej wersji modelu. W przypadku silników diesla, spalanie było nieco wyższe i wynosiło średnio od 9 do 10 litrów na 100 kilometrów. Warto jednak zaznaczyć, że dla auta o takiej wielkości i komforcie jazdy, te wartości były uważane za całkiem rozsądne w czasach, kiedy Citroen CX I był na szczycie popularności.

Jeśli chodzi o pojemność bagażnika, Citroen CX I oferował naprawdę dużo miejsca na bagaż. Standardowy model miał bagażnik o pojemności 408 litrów, co już w tamtych czasach było znaczącą wartością. Jednak to nie koniec, gdyż model CX Prestige, z dłuższym nadwoziem, mógł pochwalić się bagażnikiem o pojemności aż 487 litrów. Taka przestrzeń była więcej niż wystarczająca nawet na długie, rodzinne wakacje.

Aktualne ceny i wartość rynkowa Citroen CX I

Aktualne ceny Citroen CX I na rynku wtórnym mogą zaskoczyć wielu kolekcjonerów i miłośników motoryzacji. Ze względu na status kultowego klasyka, dobrze utrzymany model z niskim przebiegiem i w oryginalnym stanie może osiągnąć wartości rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wartość rynkowa takiego pojazdu jest więc stosunkowo wysoka i ciągle rośnie.

W przypadku egzemplarzy wymagających restauracji lub posiadających większe ślady użytkowania, ceny są znacznie niższe, co umożliwia wejście w posiadanie Citroen CX I szerokiemu gronu miłośników. Znalezienie takich aut w cenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych nie stanowi dużego problemu, jednak należy liczyć się z koniecznością dodatkowych inwestycji w przyszłości.

Zainteresowanie rynkowe klasykiem, jakim jest Citroen CX I, jest w Polsce ciągle żywe, co przekłada się na jego stabilną wartość rynkową. Samochody te często pojawiają się na aukcjach i zlotach pojazdów zabytkowych, gdzie ich ceny mogą być wyższe ze względu na emocjonalną wartość i unikalność oferowanych modeli.

Opinie użytkowników i ekspertów o Citroen CX I

Wśród użytkowników Citroen CX I, ten francuski klasyk cieszy się reputacją pojazdu o wyjątkowym komforcie i oryginalnym designie. Nostalgiczne wspomnienia i pozytywne oceny dotyczą głównie jego innowacyjnego zawieszenia hydropneumatycznego, które nawet dzisiaj robi wrażenie swoją zdolnością do pochłaniania nierówności na drodze.

Eksperci motoryzacji podkreślają, że Citroen CX I był samochodem wyprzedzającym swoje czasy zarówno pod względem technologicznym, jak i stylistycznym. Szczególną uwagę zwracają na aerodynamiczny kształt nadwozia oraz przestronne i futurystyczne wnętrze, które do dzisiaj może być inspiracją dla nowoczesnych projektantów samochodów.

Opinie o Citroen CX I często wspominają również o jego trwałości i niezawodności, szczególnie w przypadku modeli z silnikami Diesla. Użytkownicy doceniają także łatwość obsługi, pomimo niektórych nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych, które były charakterystyczne dla tego modelu i epoki, w której powstał.

Podsumowanie

Citroen CX I to bez wątpienia samochód, który nawet dzisiaj wzbudza podziw swoją unikalną konstrukcją i innowacyjnymi rozwiązaniami z przeszłości. Jeśli jesteś entuzjastą motoryzacji lub po prostu cenisz sobie klasyczne piękno i komfort jazdy, ten model z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i specyfikacji Citroen CX I, odkrywania opinii i doświadczeń innych miłośników tego kultowego auta. Może to właśnie czas, aby dołączyć do grona szczęśliwych posiadaczy tej motoryzacyjnej ikony? Zanurz się w świat klasyków i pozwól sobie na chwilę nostalgii z Citroenem CX I.