Rok sukcesów marki Alfa Romeo

Rok 2011 był bardzo pomyślny dla marki Alfa Romeo, której udział rynkowy w Europie, dzięki sukcesowi modelu Giulietta wzrósł z 0,8 do 1%. Giulietta osiągnęła odpowiednio: w Europie udział w rynku na poziomie 2,8% oraz we Włoszech aż 14,5% w segmencie hatchbacków i jest to najlepszy, jak dotąd, uzyskany wynik przez Alfę Romeo w tym segmencie rynkowym.

Konkrety są następujące: w roku 2011 zarejestrowano około 80.000 samochodów Giulietta w Europie, z czego 45% (ok. 35.000) w samych tylko Włoszech. Najwyższą liczbę rejestracji na rynkach zagranicznych Alfa Romeo Giulietta osiągnęła we Francji (ponad 9.200 szt.), Wielkiej Brytanii (ponad 7.000 szt.) oraz w Niemczech (ponad 6.300 szt.). W Polsce „Alfiści” zakupili 927 szt. tego modelu, a marka Alfa Romeo odnotowała wzrost sprzedaży o 38%.  Od czasu premiery, napływające z całego świata zamówienia opiewają już na niemal 140.000 pojazdów. Preferowane są wersje modelowe droższe, ale bardzo dobrze wyposażone: Distinctive i Exclusive, które wybiera około 90% Klientów.

Pod względem jednostek napędowych, powodzeniem cieszą się wersje o wyższej mocy.
I tak przykładowo, silnik 1.4 MutiAir o mocy 170 KM stanowi 15% zamówień, tj. 7 razy więcej, niż przeciętna dla segmentu w tej kategorii mocy. Najpopularniejszym silnikiem pozostaje wciąż 105-konny MulitiJet 1.6, montowany w 35% sprzedawanych samochodów.


Najczęściej wybieranym kolorem nadwozia jest biały Ghiaccio White, zapamiętany zapewne z reklam multimedialnych, który cieszy się popularnością 35% nabywców, podczas gdy kolor czerwony − tak „esencjonalny” dla gamy markowej Alfy, stanowi około 6% sprzedaży.  Mówiąc o kolorze czerwonym, należy podkreślić zainteresowanie pakietami sportowymi w gamie Giulietty, które zamawia prawie połowa spośród Klientów kupujących wersje modelowe Distinctive i  Exclusive.

Alfa Romeo Giulietta podbiła „z miejsca” serca szerokiej i zróżnicowanej Klienteli. Nabywca Giulietty ma przeciętnie 40 lat i wykształcenie średnie/wyższe, a jedna piąta kupujących stanowią kobiety (zgodnie z ogólnym trendem rynkowym). Osoby posiadające rodzinę stanowią nieco ponad połowę Użytkowników − w porównaniu ze średnią segmentu wynoszącą 20%. Ostatnie dwie wartości ilustrują swoistą inwersję trendu docelowego Alfy Romeo, co świadczy o wielkim uznaniu Klienteli dla elegancji i funkcjonalności tego samochodu.
Trzeba zaznaczyć, że Giulietta ceniona jest nie tylko przez Klientów, jako że już od chwili debiutu zyskała szereg nagród i wyróżnień od prasy krajowej i światowej.


Powody tego sukcesu są jasne i doprawdy nieskomplikowane. Giulietta dochowała bowiem obietnic złożonych w momencie swej premiery rynkowej:

 • doskonałe własności jezdne i przyjemność prowadzenia
 • wysoka jakość wykonania i ograniczone koszty eksploatacyjne
 • komfort jazdy i wygoda użytkowania
 • wysoki pozom bezpieczeństwa czynnego i biernego.

Giulietta wpisuje się w najlepsze tradycje marki Alfa Romeo, pielęgnując jej spuściznę w kategoriach dynamiki na drodze, bez kompromisów w dziedzinie oszczędnego zużycia paliwa i komfortu na co dzień.


Tajemnica nadzwyczajnych osiągów leży w nieustannym rozwoju technologicznym, czego najlepszą ekspresją jest nowa Alfa Romeo Giulietta:

 • kompaktowa budowa i zastosowanie materiałów o wysokiej wytrzymałości, pozwalających ograniczyć masę konstrukcji
 • układ kierowniczy Dual Pinion i wyrafinowany system zawieszenia kół jezdnych
 • selektor dynamiki jazdy Alfa D.N.A. i wielokrotnie nagradzane silniki MultiJet i MultiAir.

To właśnie tym innowacyjnym rozwiązaniom projekt Giulietta zawdzięcza swój sukces. Niezwykłą od strony technologicznej ofertę Giulietty uzupełnia skrzynia automatyczna dwusprzęgłowa Alfa TCT.

Mówiąc o perfekcyjnej konstrukcji samochodu, zarówno pod względem osiągów, jak i codziennej funkcjonalności, należy podkreślić, że bezpieczeństwo stanowiło zawsze priorytet dla projektantów Giulietty i dla jej Klientów. Obok własności dynamicznych, Giulietta oferuje unikalne wyposażenie montowane seryjnie w każdej wersji, wpływające na bezpieczeństwo jazdy,  m.in.:

 • system Alfa DNA wraz z samoblokującym elektronicznym mechanizmem różnicowym Q2 (powoduje transfer momentu obrotowego na koło zewnętrzne podczas pokonywania zakrętów, by uniknąć podsterowności i zwiększyć trakcję dla poprawy kierowalności)
 • system DST (podpowiadający kierowcy odpowiedni manewr w sytuacjach awaryjnych poprzez wyczuwalny impuls na kierownicy)
 • system PreFill (zapewniający przyspieszenie działania układu hamulcowego w sytuacjach awaryjnych)

oraz

 • system aktywnych zagłówków anti-whiplash
 • trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami wstępnymi (dla foteli przednich)
 • sześć poduszek powietrznych w standardzie wyposażenia
 • system stabilizacji toru jazdy VDC (ESP)

Tego rodzaju wyposażenie zapewnia rekordowy poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego, czego dowodem jest fakt uznania Giulietty za najbezpieczniejszy samochód kompaktowy hatchback w historii testów EuroNCAP. Jest to tym ważniejsze, że pomimo przyjęcia zaostrzonych standardów testowych przez EuroNCAP oraz pojawienia się na rynku szeregu nowych, konkurencyjnych modeli,  Giulietta pozostaje niekwestionowanym punktem odniesienia w zakresie bezpieczeństwa klasy hatchback. Doskonałość w spełnianiu wyśrubowanych standardów Giulietta zawdzięcza najwyższej jakości inżynierii we wszystkich dosłownie aspektach.

 

Dzięki, na przykład, znakomitej pracy zawieszenia w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej, komfort jazdy pasażerów Giulietty należy do najlepszych w tej klasie pojazdów. Podobnie rzecz się ma w przypadku izolacji akustycznej przedziału pasażerskiego, która za sprawą grubszych o 25% szyb oraz podwójnych uszczelek drzwi, w porównaniu do konkurencji wykazuje największą skuteczność w warunkach zróżnicowanych naprężeń szkieletu nadwozia oraz jazdy po „kocich łbach” z prędkością 50 km/h.

Przechodząc do wnętrza samochodu, Giulietta potrafi łączyć prawdziwie sportowe zacięcie i związany z tym wygląd oraz codzienną funkcjonalność. Do jej mocnych stron należy wysoka jakość materiałów deski rozdzielczej oraz ergonomia kabiny pasażerskiej, a więc elementy wpływające na wygodę i przyjemność użytkowania. Bezkompromisowo przemyślano także przestrzeń bagażową, nadając jej regularny kształt przy szerokości pomiędzy wnękami kół 1023 mm, co skutkuje maksymalną pojemnością ładunkową 350 litrów. I to właśnie na tego rodzaju elementach bazuje sukces Giulietty, która spodobała się szerokiej Klienteli, w tym także rodzinom.


Prowadząc Giuliettę, czuje się dynamikę ruchu w wymiarze dotąd niespotykanym. Tak, jak prawdziwa i rasowa Alfa Romeo, także Giulietta zachowuje najmniejszy w porównaniu z konkurencją stopień pochyleń nadwozia na łuku, a więc stabilność jazdy podczas pokonywania zakrętów.

Przechodzimy teraz do faktów, które ilustrują najwyższą jakość inżynieryjną i konstrukcyjną nowej Giulietty. Zacznijmy od przeglądów: w porównaniu z konkurencją  Giulietta musi „wykonać” ich najmniej w ciągu pierwszych 3 lat użytkowania lub 90.000 km przebiegu.

Jest to przyczynek do niskich kosztów eksploatacji, a więc uznania Giulietty za samochód „ekonomiczny”, nie tylko przez użytkowników indywidualnych, ale także operatorów flotowych (np. we Włoszech ) − z tendencją wyraźnie rosnącą w przypadku innych wiodących i znanych firm europejskich.


Kolejnym dowodem na wysoką jakość wykonania Giulietty jest jej wartość rezydualna, która według instytucji niezależnych (m.in. Eurotax) plasuje się najwyżej w porównaniu z innymi pojazdami tego segmentu. Po upływie 12 miesięcy wartość ta na rynku włoskim wynosi 68,5%, brytyjskim 77,5% a hiszpańskim 66,9%, choć także i w innych krajach Giulietta wyraźnie wyprzedza swych konkurentów pod tym względem.

Niezwykle korzystne są także opinie użytkowników: 98% wyraża zadowolenie z zakupu i eksploatacji i niemal wszyscy (90%) skłonni są polecić zakup Giulietty innym; to 15% powyżej statystycznej średniej dla nowych modeli wkrótce po wprowadzeniu ich na rynek.
Badania konsumenckie wykazują, że do najbardziej satysfakcjonujących cech Giulietty należy przyjemność prowadzenia, komfort jazdy i ograniczone zużycie paliwa oraz zjawisko, że zadowolenie użytkowników rośnie wraz z przebiegiem pojazdu. I to właśnie dane dotyczące zużycia paliwa odzwierciedlają bliskie ideału proporcje osiągów do kosztów eksploatacji, ulegające dalszej poprawie dzięki zastosowaniu automatycznej dwusprzęgłowej skrzyni biegów TCT.  

Alfa Romeo Giulietta skutecznie świadczy przeciw ogólnemu poglądowi, iż doskonałość osiągów przesłania ogólną sprawność i ekonomikę eksploatacji samochodu/zużycie paliwa. Nowa automatyczna skrzynia biegów Alfa TCT wykazuje swą wyższość nad jakże chwaloną, manualną skrzynią biegów w standardzie Giulietty. Jak można zauważyć, obie jednostki napędowe skojarzone ze skrzynią TCT, wykazują lepsze przyspieszenia od 0 do 100 km/h przy niższym poziomie zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery.


Jeżeli chodzi o stosunek emisji CO2 do oddawanej mocy, Giulietta jest liderem swej klasy, zarówno w sferze silników benzynowych, jak i wysokoprężnych. Wystarczy porównać Giuliettę 1.4 MultiAir o mocy 170 KM ze skrzynią TCT z VW Golfem napędzanym silnikiem 1.4 TSI o mocy 160 KM ze skrzynią DSG,  by stwierdzić, że Giulietta zużywa o 0,8 l paliwa na 100 km mniej przy niższej o 18 g/km emisji CO2. Aby dorównać Giuliettcie pod tym względem, VW Golf musiałby się „pozbyć” 65 KM mocy oraz automatycznej skrzyni przekładniowej.

Podsumowując: Alfa Romeo Giulietta, spadkobierczyni wspaniałych tradycji swej marki; to samochód łączący najwyższej klasy charakterystykę jezdną i osiągi z komfortem podróżowania oraz awangardowymi rozwiązaniami z każdego dosłownie punktu widzenia. Bogatą ofertę nowoczesnych technologii uzupełnia innowacyjna, zautomatyzowana dwusprzęgłowa skrzynia Alfa TCT (Twin Clutch Transmission).


Alfa Romeo Giulietta,  to także samochód , który w dodatku do swych wszystkich wymienionych tu walorów, poszczycić się może całościową troską o środowisko naturalne.
Pozwala to liczyć na podwyższenie udziału w europejskim rynku samochodów typu hatchback o około 10 %, a w Holandii − nawet o 30 %.


W skali światowej Alfa Romeo Giulietta ma szanse skutecznie konkurować na rynkach preferujących automatyczne skrzynie przekładniowe, takich jak Japonia, czy Australia.
Od momentu rozpoczęcia sprzedaży popyt na samochody wyposażone w skrzynie zautomatyzowane Alfa TCT wynosi 15% całości składanych zamówień. Jest to wynik przewyższający europejską przeciętną, który zwiastuje znaczny potencjał i szanse sukcesu w przyszłości.

Alfa TCT − prawdopodobnie najlepsza zautomatyzowana skrzynia biegów w swej klasie.
Wyposażona w dwa sprzęgła suche, skrzynia Alfa TCT (Twin Clutch Transmission) najnowszej generacji, stanowi punkt odniesienia w swej klasie pod względem sprawności pracy wobec poziomu zużycia paliwa oraz emisji spalin. W samochodzie Alfa Romeo Giulietta współpracuje ze 170-konnym silnikiem benzynowym 1.4 TB MultiAir oraz Dieslem 2.0 JTDM o identycznej mocy. W stosunku do  klasycznej skrzyni automatycznej z konwertorem hydrokinetycznym, TCT odznacza się wyższym komfortem prowadzenia i wyraźnym zacięciem sportowym, przy zauważalnie płynniejszej pracy i oszczędniejszym zużyciu paliwa. Warto podkreślić, iż Alfa TCT powoduje spadek zużycia paliwa także w porównaniu z analogicznymi wersjami samochodu wyposażonego w manualną skrzynię biegów. Jest to możliwe dzięki integracji „inteligentnych” sterowników silnika oraz skrzyni biegów TCT pod kątem optymalizacji osiągów całego zespołu napędowego.


Skrzynia biegów Alfa TCT może pracować w trybie automatycznym lub sekwencyjnym, zależnie od upodobań kierowcy. Manualna zmiana biegów odbywa się poprzez naciśnięcie ergonomicznej dźwigni „w górę” lub „w dół” i/lub przy pomocy opcjonalnych łopatek na kolumnie kierownicy. Dodatkowo istnieje możliwość indywidualizacji „osobowości” samochodu pod względem komfortu jazdy, osiągów, bezpieczeństwa oraz zapotrzebowania na paliwo przy pomocy selektora charakterystyki i stylu jazdy Alfa D.N.A.

Alfa Romeo Giulietta w wersji Alfa TCT napędzana jest 170-konnym silnikiem benzynowym 1.4 TB MultiAir („Najlepszy Nowy Silnik Roku 2010”). Prędkość maksymalna wynosi 218 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 7,7 sekundy. Pomimo tak znakomitych osiągów, Giulietta wyróżnia się wyjątkowo niskim poziomem zużycia paliwa − 5,2 l/100 km w cyklu mieszanym oraz emisji CO2  −121 g/km i jest najbardziej przyjaznym dla środowiska i paliwo-oszczędnym samochodem klasy kompaktowej z napędem benzynowym. W tym zakresie przewyższa pojazdy konkurencyjne o zdecydowanie niższej mocy i osiągach, w tym także wyposażone w manualne skrzynie przekładniowe.


Silnik wysokoprężny 2.0 JTDM o mocy 170 KM zapewnia nie mniej imponujące osiągi. W porównaniu z wersją „manualną” przyspieszenie od 0 do 100 km/h spada z 8 do 7,9 sekundy, zużycie paliwa (cykl mieszany) z 4,7 do 4,5 l/100 km, a emisja CO2 do rekordowej dla silnika o tej mocy wartości119 g/km (124 g/km dla wersji z przekładnią manualną). Z uwagi na niskie koszty eksploatacji i oszczędne zużycie paliwa Alfa Romeo Giulietta jest także idealnym pojazdem do użytku flotowego.

Od strony koncepcyjnej Alfa TCT składa się jakby z dwóch równoległych skrzyń biegów − dla przełożeń parzystych i nieparzystych − każda z oddzielnym sprzęgłem suchym, umożliwiającym załączenie kolejnego biegu, gdy poprzedni jest jeszcze zazębiony. Zmiana biegów następuje w sposób prosty i płynny drogą przemiennej aktywacji sprzęgieł (czyli obu przekładni), zapewniając ciągłość przekazywania mocy, a więc i trakcji kół. Porównując TCT z konwencjonalną skrzynią automatyczną (wyposażoną w konwertor hydrokinetyczny), dominuje poczucie większej dynamiki jazdy i komfortu prowadzenia ze względu na nieprzerwaną transmisję momentu obrotowego, możliwość szybszej zmiany przełożeń bez odczuwalnych strat mocy oraz swobodę wyboru sekwencyjnego lub automatycznego trybu pracy. TCT pozwala ponadto ograniczyć zużycie paliwa nawet o
10 %.

Zautomatyzowana przekładnia Alfa TCT wykorzystuje dwa sprzęgła suche, które obok innych zalet, umożliwiają naturalną integrację zespołu napędowego z systemem Start&Stop, który ogranicza zużycie paliwa (szczególnie w warunkach ruchu miejskiego), lecz nie zawsze jest  dostępny w zestawie z tradycyjnymi skrzyniami automatycznymi.   


Wysoka moc właściwa układów elektrohydraulicznej aktywacji sprzęgieł i przekładni zapewnia wysoką sprawność ich działania. Niezauważalny praktycznie czas zmiany biegów można jeszcze skrócić w zależności od pozycji sektora Alfa D.N.A. Elektrohydraulika układów aktywacji TCT działa tylko w miarę potrzeby celem ograniczenia strat energii.

Obecność przekładni Alfa TCT pozwala także na głęboką integrację innych systemów samochodu w najbardziej optymalny sposób. Aby zapewnić najlepszą charakterystykę i osiągi jezdne na drodze, zgodnie z preferencjami kierowcy, skrzynia TCT współpracuje z systemem Alfa D.N.A., układem hamulcowym i sterowania silnika oraz systemem stabilizacji toru jazdy (VDC). Umożliwia to automatyczną identyfikację warunków drogowych, stopnia nachylenia podłoża i ostrości zakrętów pod kątem optymalizowania własności trakcyjnych pojazdu.

 

Dzięki szybkości przetwarzania danych wybór odpowiedniego przełożenia, kontrola oddawanego momentu obrotowego oraz modulacja działania hamulców odbywa się w czasie rzeczywistym. I tak przykładowo, na zakrętach zmiana biegu zależeć może od bieżącej prędkości i ustawienia selektora D.N.A. W trybie Normal zmiana biegów podporządkowana jest komfortowi prowadzenia, w trybie Dynamic priorytetem jest dynamika jazdy. W trybie All Weather i po aktywacji systemów ASR/VDC moc oraz wydajność silnika ze skrzynią biegów TCT zostaje podporządkowana zapewnieniu maksimum stabilności na drodze. W trakcie ruszania pod górę, Alfa TCT koordynuje działanie systemu Start&Stop i hamulców przy pomocy funkcji Hill Holder zapobiegając stoczeniu się pojazdu w sposób niekontrolowany.

Codzienne życie kierowcy ułatwić może także funkcja „pełzania” (’creeping’) − umożliwiające płynne ruszanie z miejsca przy parkowaniu, w korkach ulicznych, czy spod świateł kierujących ruchem drogowym tylko po zwolnieniu pedału hamulca (bez przyspieszania).


Do istotnych zalet skrzyni biegów Alfa TCT należy także elastyczność zastosowań, zwarta i kompaktowa konstrukcja oraz zastosowanie dwóch sprzęgieł suchych, umożliwiających najwyższy wśród przekładni automatycznych wpływ na oszczędność zużycia paliwa. Jest to pierwsza w świecie skrzynia biegów zdolna do przenoszenia maksymalnego momentu obrotowego 350 Nm, co oznacza, że przy zachowaniu poprzednio zaprezentowanych zalet, może bezproblemowo współpracować z potężnym Dieslem 2.0 JTDM o mocy 170 KM bez konieczności ograniczania jego pełnego potencjału. Sprzęgła cierne skonstruowano z myślą o nieograniczonej trwałości, bez potrzeby ich wymiany, w przeciwieństwie do sprzęgieł tradycyjnych.

 

Porównując sprzęgła suche z mokrymi, można śmiało stwierdzić, że w pierwszym przypadku strata energii następuje tylko w fazie krótkiego poślizgu podczas zmiany biegu i przyspieszania. Sprzęgła mokre natomiast −  pracują ciągle w kąpieli olejowej, stąd też straty energii wynikające z tarcia wiskotycznego (lepkościowego), tak charakterystyczne dla konwencjonalnych skrzyń automatycznych nawet w trakcie postoju. Skrzynie te wymagają ponadto wymuszonego chłodzenia olejem, a więc stałego wydatku energii do napędu pompy olejowej − całkowicie niepotrzebnej w przypadku sprzęgieł suchych. Z tego też względu do działania „mokrych” skrzyń automatycznych niezbędna jest również zwiększona o 4,8 litra (w stosunku do skrzyń ze sprzęgłami suchymi) ilość oleju przekładniowego, powodująca przecież wzrost masy i kolejne straty powodowane rozpryskiem przez pracujące koła zębate.


Analiza wszystkich przedstawionych zjawisk daje podstawy do konkluzji, że automatyczna skrzynia biegów ze sprzęgłami suchymi − taka jak Alfa TCT − pozwala w porównaniu z przekładniami o sprzęgłach typu „mokrego” zmniejszyć zużycie paliwa w granicach 6 %.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *