Renault 4 obchodzi swoje 50-lecie

W lipcu model ten będzie gościem honorowym trzeciej edycji międzynarodowego zlotu 4L International, który odbędzie się w regionie zamków nad Loarą. Renault 4 to kultowy samochód, trzeci  w historii motoryzacji pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy i najlepiej sprzedający się na świecie francuski samochód (ponad osiem milionów sztuk) dostępny w ponad 100 krajach.

W roku 1956 Pierre Dreyfus, prezes Renault Régie Nationale des Usines Renault (Państwowego Zarządu Fabryk Renault), rzucił pomysł „blue jeans car” („samochodu jak dżinsy”). Biorąc za wzór tę część garderoby, która zyskała niezwykłą popularność, chciał stworzyć uniwersalny, oszczędny samochód przeznaczony na wszystkie kontynenty, dopasowany do społecznych zmian, jakie zarysowały się na początku lat 60.

 

Po pięciu latach prac Renault 4, pierwszy samochód osobowy firmy Renault z napędem na przednią oś, pokazany został prasie, a następnie zaprezentowany na Salonie Samochodowym w 1961 roku. W momencie wprowadzenia na rynek pokazano wersję dostawczą i trzy wersje osobowe: R3, która zniknęła z katalogów w następnym roku, R4 i R4L (L oznaczało wersję luksusową). Ta ostatnia bardzo szybko stała się przydomkiem całej gamy i znalazła swoje miejsce w sercach Francuzów.


Samochód zwracał uwagę niezwykłym wnętrzem, poza tym atutem były niskie koszty utrzymania auta. Już sześć lat po rozpoczęciu produkcji z taśmy produkcyjnej zjechał milionowy egzemplarz Renault 4. Padały kolejne rekordy i tak miało być aż do końca 31-letniej produkcji i wyprodukowania 8 135 424 egzemplarzy. Renault 4 odniosło również sukces na arenie międzynarodowej.

Był produkowany lub składany w 27 krajach (nie wliczając Francji), tak dalekich jak Australia, Afryka Południowa, Chile czy też Filipiny. 60% samochodów tego modelu zostało sprzedanych poza granicami Francji.
Przez cały okres sprzedaży Renault 4 było także produkowane w wersji dostawczej z napędem na 4 koła oraz w wersji kabriolet. Sprzedawane były jego różne warianty (wersja Rodeo) i liczne serie specjalne, z których najbardziej znane we Francji były „Parisienne” (1963), „Safari” (1975), „Jogging” (1981) i „Sixties” (1985).


Renault 4 miało własne mistrzostwa w rajdach samochodowych, model ten stał się środkiem transportu dla młodych ludzi wyruszających poznać świat, brał udział w tak kultowych zawodach, jak Rajd Monte Carlo oraz Rajd Paryż-Dakar, gdzie zajął trzecie miejsce.


Ten niewiarygodny sukces zakończyła w 1992 roku seria Bye-Bye. Aż do 1994 roku Renault 4 było jeszcze produkowane w niewielkich ilościach w Słowenii i Maroku.
Dla uczczenia 50 lat kariery tego modelu, Renault weźmie udział w wielu dużych imprezach zaplanowanych na rok 2011, m.in.:


Wystawa Modulo 4
Ruchoma wystawa, która będzie towarzyszyć w roku 2011 różnym imprezom samochodowym, takim jak Retromobile, World Series by Renault, wystawa w muzeum Autoworld w Brukseli, Państwowym Muzeum Motoryzacji w Miluzie, itd. Wystawa ta, stworzona przez Dyrekcję Histoire & Collection, pokaże historię i wszystkie atuty Renault 4 na przykładzie jego 13 modeli.


Trzy samochody Renault 4 w Rajdzie Monte Carlo zabytkowych samochodów 2011
Nawiązaniem do startu załóg fabrycznych w samochodach Renault 4 w kultowym Rajdzie Monte Carlo w latach 1962 i 1963 będzie przygotowanie przez Dyrekcję Histoire & Collection trzech Renault 4 do Rajdu Monte Carlo Historique 2011, który odbędzie się 27 stycznia. Te trzy samochody zostały rozłożone i ponownie złożone zgodnie z zasadami sztuki, aby tak przygotowane mogły wytrzymać trasę 2500 km, którą przejadą załogi Jeana Ragnottiego, „Manu” Guigou i Michela Duvernaya.


Renault na salonie Retromobile

50-lecie Renault 4 jest dla Renault doskonałą okazją, żeby znowu zaprezentować się na Salonie Retromobile, który będzie odbywał się od 2 do 7 lutego 2011 roku przy Porte de Versailles w Paryżu. Na 700 m² stoiska zwiedzający będą mogli odkryć na nowo 12 modeli Renault 4 w ramach wystawy Modulo 4.

Przy tej okazji zostanie wystawiony egzemplarz Renault 4 Miss Sixty.


Zlot 4L International
Po raz trzeci raz zlot 4L International zgromadzi w dniach od 15 do 17 lipca 2011 r. we Francji w Thenay (departament Loir-et-Cher) fanów z całej Europy, a nawet spoza jej granic. Impreza ta od samego jej stworzenia przez pismo 4L Magazine była wspierana przez Dyrekcję Histoire & Collection Renault, a jej tegoroczna edycja będzie miała wymiar wyjątkowy. Oprócz zaplanowanych licznych konkursów i atrakcji odbędzie się losowanie, w którym główną nagrodą jest samochód Renault 4, w którym Jean Ragnotti wystartuje w Rajdzie Monte Carlo zabytkowych samochodów 2011.


Renault 4 Miss Sixty
Nawiązujące do nazwy producenta markowej odzieży Miss Sixty i do jeansów, tak bliskich Pierre Dreyfusowi, Renault 4 Miss Sixty jest ukłonem w kierunku serii specjalnej Renault Twingo Miss Sixty, pokazanej na Salonie Samochodowym w Paryżu w 2010 roku. Renault 4 Miss Sixty jest pojedynczym egzemplarzem, stworzonym przez Dyrekcję Wzornictwa Renault we współpracy z Miss Sixty i wykonanym przez Dyrekcję Histoire & Collection z okazji 50-lecia modelu. Oparty na Renault 4L z roku 1965, model ten różni się od wersji oryginalnej charakterystycznym kolorem, naklejkami na masce silnika, tylnym lewym błotniku i dwóch kołach, jak również specyficznymi kloszami tylnych lamp oraz wnętrzem całkowicie pokrytym szarym jeansem z różowymi przeszyciami i haftami.
 
Renault 4 – najważniejsze fakty modelu

Wdrożenie projektu:

  • Rok 1956

Nazwa projektu:

  • Projekt 112
  • Wśród pracowników projekt ten został nazwany „350” w nawiązaniu do ceny modelu narzuconej w założeniach projektu (350 tys. franków)

Pierwsza publiczna prezentacja:

  • Prasa: sierpień 1961 w regionie Camargue
  • Publiczność: Salon samochodowy w Paryżu w październiku 1961 r.

Ilość krajów produkcji / montażu:

  • 28 (w tym Francja)

Ilość krajów sprzedaży:

  • Ponad 100

Koniec produkcji:

  • 3 grudnia 1992 r. firma Renault ogłosiła w prasie zakończenie produkcji modelu Renault 4; do 1994 roku produkowały go jeszcze tylko 2 zakłady: w Maroku i Słowenii.

Łączna ilość wyprodukowanych egzemplarzy:

  • według oficjalnych danych: 8 135 424 Renault 4 jest trzecim najlepiej sprzedającym się na świecie samochodem  zaraz po Volkswagenie Garbusie i Fordzie T.


Własny puchar: Puchar Francji Renault Cross Elf w latach 1974 – 1984.


Podstawowe zespoły napędowe to silniki 603 cm3, 747 cm3, 782 cm3, 845 cm3, 956 cm3 i 1108 cm3.

 

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *