Opel Monza Concept – system multimedialny

Wydajność i łączność to dwa główne czynniki definiujące rozwój następnej generacji pojazdów. Opel Monza Concept, który miał światową premierę podczas ostatniej wystawy motoryzacyjnej IAA we Frankfurcie, to projekt wizjonerski i nowatorski w obu tych obszarach, który oferuje fascynujący wgląd w przyszłość rozwoju pojazdów. Dzięki przyciągającej wzrok stylizacji karoserii i nowatorskiej, modułowej konstrukcji układu napędowego, Monza Concept jest ucieleśnieniem stylu i ultranowoczesnej technologii na czterech kołach. Wrażenie to dodatkowo pogłębia niezwykłe wnętrze, najnowszy samochód koncepcyjny Opla imponuje bowiem unikalną technologią projekcyjną i możliwościami wszechstronnej łączności. Wszystko to dzisiejszym kierowcom może wydawać się technologią przyszłości, ale wkrótce stanie są częścią codziennego życia.

„Opel Monza Concept łamie konwencje związane z konstrukcją pojazdów, w szczególności z wyposażeniem wewnętrznym” — mówi Dyrektor Generalny firmy Opel, dr Karl-Thomas Neumann. „Dzięki pomysłowej technologii projekcji LED tworzymy całkiem nowy system multimedialny z wyjątkowym poczuciem przestrzeni. Zapewnia to niewyobrażalne dotąd możliwości łączności między kierowcami a ich rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi, a nawet całą społecznością internetową”.

Informacje w 3D: Projektory LED tworzą obraz multimedialny. Kiedy usiądziesz za kierownicą, Monza Concept zabierze Cię w zupełnie nowy i niespotykany dotąd świat systemu multimedialnego oraz obsługi wskaźników i przełączników na desce rozdzielczej z wykorzystaniem ultranowoczesnej technologii projektorów LED.   

Kierowcy nie mają już do czynienia z konwencjonalnymi, oddzielnymi monitorami wyświetlającymi różne informacje, a ze starannie wyprofilowanym panelem wielofunkcyjnym, który rozciąga się od drzwi do drzwi i służy jako jedna powierzchnia wyświetlacza. Wszelkie informacje i elementy dekoracyjne są wyświetlane na powierzchni, którą kierowca może dostosowywać do swoich potrzeb, gustu lub nastroju.

Projektory LED tworzą jeden ciągły, adaptowalny panel wielofunkcyjny — jest to światowa premiera tego rozwiązania w motoryzacji. Doświadczeni na arenie wydarzeń projektanci z firmy Opel jako pierwsi opracowali ideę wdrożenia tej technologii w samochodzie osobowym. Grafika 3D robi duże wrażenie i odzwierciedla wszystkie istotne funkcje: od zapewniania precyzyjnych informacji o pojeździe i kierowcy po internet, opcje łączności i elementy dekoracyjne. Monza Concept oferuje zatem ustanawiającą trend wielofunkcyjną stylistykę: wydobywa ona czyste emocje, oferując zarazem wyjątkową funkcjonalność. Obszar wyświetlania informacji i tło można indywidualnie skonfigurować zgodnie z osobistymi potrzebami i preferencjami w zakresie informacji, a obsługa menu kontrolowana jest za pomocą głosu i elementów sterujących.

Wydajność i przejrzystość są tutaj również priorytetami: kiedy konieczne było określenie sposobu funkcjonowania wyświetlaczy, inżynierowie z firmy Opel skoncentrowali się na najlepszym i najbardziej osobistym sposobie przekazywania kierowcy istotnych danych. Podejście to opierało się na „upraszczaniu mnogości”, dzięki czemu dane nawigacji czy ustawienia smartfona pojawiają się tylko wtedy, kiedy są niezbędne lub wymagane. Kierowcy mogą zatem uzyskać szeroki zakres informacji bez nadmiaru tekstu czy obrazów. To sprawia również, że Monza Concept jest modelem przyszłych systemów HMI (paneli sterujących, ang. Human-Machine-Interface), ponieważ stylistyka jego wnętrza opiera się na najnowszych wynikach badań w tej dziedzinie.

CZYTAJ DALEJ  Opel rusza do przodu

Potrójna łączność: Światy JA, MY i WSZYSTKO. Dotyczy to również wszechstronnych rozwiązań w zakresie łączności ze smartfonami w modelu Monza Concept. Dzięki trzem światom łączności zwanym JA, MY i WSZYSTKO kierowcy mogą skoncentrować się wyłącznie na prowadzeniu pojazdu lub nawiązać kontakt z przyjaciółmi i rodziną, a nawet połączyć z całą internetową społecznością.

W koncepcji JA system multimedialny zapewnia tylko niezbędne podczas jazdy informacje dla kierowcy i koncentruje się wyłącznie na informacjach, które kierowca uzna za ważne. Tak więc na przykład może on uzyskać dostęp do danych lub faktów dotyczących silnika, stylu jazdy i warunków na drodze, które są dla niego pomocne.

MY zapewnia pasażerom pojazdu Monza Concept możliwość połączenia z grupą wybranych osób, takich jak przyjaciele i członkowie rodziny, którzy mogą się zalogować do systemu za pomocą własnych urządzeń i wymieniać informacje, muzykę i obrazy, korzystać z czatu, umawiać wizyty itd. Wyświetlacz pokazuje stan połączenia z rodziną i przyjaciółmi.

WSZYSTKO wykracza poza ustawienia koncepcji MY. Umożliwia to kierowcy połączenie z praktycznie całym zewnętrznym światem. Kierowcy mogą na przykład spontanicznie udostępniać planowaną trasę online na tablecie lub smartfonie, dzięki czemu autostopowicze mogą się z nimi zabrać — jest to nowa idea natychmiastowego car-sharingu. Ponadto dostępnych jest wiele funkcji, takich jak opcje porównywania informacji z innymi kierowcami, wyświetlanie alternatywnych tras itd.

Dzięki przełomowej technologii systemu multimedialnego i łączności Monza Concept udowadnia, jak dalece nowatorski jest sposób myślenia projektantów i inżynierów z firmy Opel, dzięki czemu następna generacja pojazdów przyczynia się do powstania harmonijnej, połączonej ze sobą społeczności.

Możliwość wszechstronnego łączenia użytkowników dróg nie tylko rozszerza możliwości komunikacji, ale również zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ niebezpieczne sytuacje na drodze mogą być rejestrowane wcześniej i dokładniej niż do tej pory. W zakresie doświadczeń związanych z wnętrzem, łącznością i bezpieczeństwem rewolucyjne systemy multimedialne i HMI są zatem sercem Opela Monzy Concept i przyszłością rozwoju motoryzacji.

CZYTAJ DALEJ  Lancia Ypsilon na polskim rynku

 

źródło: General Motors

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *