Opel Insignia na rok 2012, nowe silniki i wyposażenie

w tym szczególnie prestiżowy tytuł „Samochodu Roku”. Uznanie ze strony Klientów potwierdziło ten sukces. Popyt jest ogromny – dotąd sprzedano ponad 400 000 Insigni. Dzięki nowym silnikom benzynowym i zaawansowanej technologii, Insignia jest gotowa aby kontynuować pasmo sukcesów w roku modelowym 2012.

Nowy silnik benzynowy o mocy 103 kW/140 KM ustanawia standardy oszczędności
Nowo skonstruowany silnik benzynowy 1.4 turbo ecoFLEX to wzór bezkompromisowego „downsizingu”. W połączeniu z sześciostopniową manualną skrzynią biegów, technologią Start/Stop, wspomaganiem, aerodynamicznym poszyciem podwozia i oponami o niskim oporze toczenia, o rozmiarze 225/55 R 17, to najbardziej ekonomiczny silnik benzynowy w całym segmencie samochodów średniej wielkości.

W porównaniu z poprzednią wersją silnika o takiej samej mocy 103 kW/140 KM ale o pojemności 1,8l, wszystkie te właściwości powodują, w przypadku sedana 1.4 turbo, zmniejszanie zużycia paliwa o dwa litry – do 5,6l na 100 km. Poziom emisji CO2 został zmniejszony o 47g do 132 g/km. W obu przypadkach oznacza to zmniejszenie emisji o ponad 25%. Równocześnie moment obrotowy dostarczany przez najbardziej ekonomiczny silnik benzynowy w swojej klasie został zwiększony o prawie 15% do 200 Nm.

Dzięki swoim osiągom Insignia 1.4 turbo ecoFLEX może przyspieszać z 0 do 100 km/h w zaledwie 10,9s, osiągając prędkość maksymalną o wartości 205 km/h. Flagowy model Opla jest dostępny z tą opcją napędu, jako sedan lub Sports Tourer. Dzięki zużyciu 5,8l paliwa na 100 km i emisji CO2 wynoszącej 137 g/km, ustanawia także standardy w segmencie samochodów kombi.

Udoskonalenie nowego napędu obejmuje także optymalizację przełożenia przekładni, co redukuje zużycie paliwa i poprawia żwawość pojazdu. Układ elektrycznego sterowania wspomaganiem REPS (Rack Assist Electric Power Steering), który po raz pierwszy pojawia się w wyposażeniu Insignii, stanowi dodatkowy komfort. Teraz wspomaganie REPS jest jeszcze bardziej elastyczne i dostosowuje się do każdych warunków jazdy.

2.0 turbo 4×4: Większa moc, większy moment obrotowy i zmniejszone zużycie paliwa
Silnik turbo o pojemności dwóch litrów i bezpośrednim wtryskiem paliwa w połączeniu z zaawansowanym napędem na cztery koła wkracza w nowy rok modelowy z mocą wyższą o 30 KM. Silnik jest dostępny z sześciostopniową manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Dostarcza moc 185 kW/250 KM i maksymalny moment obrotowy o wartości 400 Nm (poprzednio 350 Nm) .Ten system napędowy o dużej mocy z manualną skrzynią biegów może przyspieszyć z 0 do 100 km/h w zaledwie 7,5s. Prędkość maksymalna jest ograniczana elektronicznie do 250 km/h.

2-litrowy silnik turbo to imponujący dowód na to, że zwiększone osiągi mogą iść w parze ze zmniejszonym zużyciem paliwa. Dzięki szerokiemu wachlarzowi urządzeń, takich jak system Start/Stop i opony o niskim oporze toczenia, inżynierowie Opla byli w stanie zmniejszyć zużycie paliwa i poziom emisji CO2 do 8,4 l/100 km i odpowiednio 197 g/km (poprzednio: 8,9 l/100 km, 209 g/km CO2). Dzięki zwiększonej mocy, momentowi obrotowemu i jeszcze bardziej dynamicznym właściwościom, przy równoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa, Insignia 2.0 turbo 4×4 zajmuje czołowe miejsce segmencie samochodów średnich.

System Opla Start/Stop dostępny wraz z wieloma odmianami silnika
System Opla Start/Stop może być stosowany nie tylko w dwóch już wspomnianych jednostkach. Silnik 2.0 turbo 162 kW/220 KM z napędem na przednią oś i sześciostopniową manualną skrzynią biegów już wkrótce będzie dostępny wraz z tą inteligentną technologią oszczędności paliwa, składającą się ponad to z aerodynamicznego poszycia podwozia i opon o niskim oporze toczenia.

Pozwala to zmniejszyć zużycie paliwa o 0,5l – do 7,6l na 100 km. System Start/Stop pozwala oszczędzić do jednego litra paliwa na 100 km w ruchu miejskim. Poziom emisji CO2 w cyklu łączonym został odpowiednio zmniejszony do 179g, zamiast 189 g/km.

Nowy system informacyjno-rozrywkowy
Nowe systemy informacyjno-rozrywkowe Navi 600 i Navi 900 Europa są znacznie udoskonalone pod względem zakresu oferowanych opcji od poprzednich wersji opartych na CD lub DVD. Wszystkie materiały związane z mapą są przechowywane na karcie SD, a mapy można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. W dodatku do domyślnych punktów zainteresowania (PoIs), kolejne punkty można pobrać i zapisać. Kierowca może wybrać pojedyncze punkty i zapisać je w książce adresowej jako indywidualne punkty Pols. Kolejna praktyczna opcja, oprócz możliwości wyboru najszybszej i najkrótszej trasy, to system nawigacji umożliwiający wybór najbardziej ekonomicznej trasy, tj. trasy o najniższym zużyciu paliwa.

System Navi 900 Europa oferuje także funkcję rozpoznawania głosu i funkcję dziennika. Dziennik posiada funkcję oddzielania podróży prywatnych od służbowych. Dodatkowy komunikat PoI informuje kierowcę o punktach zainteresowania znajdujących się w pobliżu poprzez słyszalny sygnał, tekst lub okienko typu pop-up. W raz z wersją wyposażenia Edition, dostępny będzie wysokiej jakości system dźwiękowy Infinity.

Kamera przednia Opla i dodatkowe funkcje
Opel Insignia oferuje w roku modelowym 2012 także dalsze udoskonalenia związane z bezpieczeństwem. Nowa przednia kamera Opla wykorzystywana do rozpoznawania znaków drogowych i ostrzegania o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu teraz jest także wyposażona w funkcję Following Distance Indication, która dokonuje stałego pomiaru w sekundach odległości dzielącej nas od samochodu jadącego z przodu. Funkcja jest aktywowana automatycznie począwszy od prędkości 40 km/h i pomaga kierowcy uniknąć kolizji z samochodem jadącym z przodu i ewentualnych kar za jazdę zbyt blisko za innym samochodem. Funkcja Forward Collision Alert zapewnia sygnał wizualny na zestawie wskaźników na tablicy przyrządów i alarm akustyczny ostrzegający kierowcę o bezpośrednio zagrażającej kolizji z samochodem jadącym z przodu. W dodatku dostępna na zamówienie przednia kamera w połączeniu z AFL+ służy jako High Beam Assist [automatyczne przełączanie wiązki światła]. W Polsce nowa przednia kamera będzie dostępna od stycznia 2013.

Najwyższej klasy wyposażenie: skóra Nappa „Indiańska noc”
Insignia roku modelowego 2012 oferuje także zwiększony komfort i dodatkową elegancję. Jest dostępna na życzenie wraz z wykończeniem w najwyższej jakości skórze Nappa „Indiańska noc”, która wyróżnia się połączeniem wysokiej jakości czarnej skóry z kontrastującym ściegiem w eleganckim odcieniu koniaku. Wygląd zewnętrzny zyskał dzięki nowemu ciemnemu metalicznemu lakierowi „Luxor”, który w zależności od oświetlenia wytwarza niebiesko-fioletowe refleksy. Ostateczny szlif zostanie nadany sportowej, eleganckiej sylwetce Insignii w najbliższych miesiącach, poprzez wybór nowych aluminiowych obręczy kół z niezwykłą stylistyką.

Alain Visser, wiceprezes ds. Sprzedaży, Marketingu i Usług Posprzedażnych Opla powiedział na temat potencjału rynkowego udoskonalonego modelu Opla Insignia: „Dzięki swoim nowym cechom, zwłaszcza jeżeli chodzi o zużycie paliwa i zmniejszenie emisji CO2, Insignia umocni już świetną pozycję w swojej klasie, z korzyścią dla naszych Klientów.”

 

źródło: General Motors

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *