Nowy Nissan LEAF

Dzięki ponad 50 000 egzemplarzy poruszających się na drogach całego świata oraz dwóm latom doświadczeń z faktycznie zerową emisją spalin, właśnie rozpoczyna się nowy rozdział historii modelu Nissan LEAF.

Choć cała historia może przypominać zdobycie nagrody Europejski Samochód Roku dla pierwszego w pełni elektrycznego samochodu, ale w rzeczywistości nowy Nissan LEAF został kompleksowo zmodernizowany i udoskonalony.

Dotychczas najlepiej sprzedający się w pełni elektryczny samochód produkowany był wyłącznie w Japonii. Ale dopiero rozpoczęcie produkcji w Europie i Ameryce Północnej zaowocowało wprowadzeniem ponad 100 zmian w tym wielokrotnie nagrodzonym samochodzie.

Udoskonalenia obejmują zwiększony zasięg jazdy, wyższy poziom zdatności do recyklingu, więcej przestrzeni w kabinie, wyższą efektywność ładowania, lepsze wyposażenie oraz trzy dostępne wersje i większy wybór opcji modelu.

Subtelne zmiany stylistyczne wprowadzone z przodu samochodu umożliwiły obniżenie i tak już imponującej sprawności aerodynamicznej.

Wiele zmian zostało wprowadzonych na skutek bezpośrednio uzyskanych informacji zwrotnych i opinii pierwszych właścicieli modelu LEAF. Dzięki jednym z bardziej aktywnych for internetowych właścicieli samochodów, kierowcy modelu LEAF stali się pełnymi entuzjazmu adwokatami przemieszczania się z zerową emisją spalin oraz fanami samego samochodu – model LEAF cieszy się najwyższą oceną zadowolenia klientów ze wszystkich modeli Nissana: uzyskał wynik 93 punkty procentowe.

Oprócz dyskusji dotyczących różnych aspektów użytkowania modelu LEAF, fora są wykorzystywane przez właścicieli do oferowania wskazówek i porad innym użytkownikom, jak również do sugerowania licznych usprawnień, które można wprowadzić w tym rewolucyjnym samochodzie.

Monitorując te informacje zwrotne oraz organizując regularne spotkania z właścicielami, Nissan wprowadził w nowym modelu LEAF wiele z tych sugestii.

Oprócz opinii wyrażanych przez właścicieli, firma Nissan zdołała również uzyskać informacje zwrotne pochodzące z globalnego unikatowego systemu telemetrycznego Carwings, który stanowi serce modelu LEAF.

Ta potężna opcja umożliwia klientom zdalne kontrolowanie nagrzewania oraz ładowania samochodu, jak również rejestrowanie informacji dotyczących ładowania, standardów użytkowania oraz pokonanego dystansu. Dzięki temu, że model LEAF jest w sprzedaży od ponad dwóch lat, inżynierowie Nissana mogą wykorzystać część pozyskanych danych w celu optymalizacji samochodu, uwzględniając jego realne parametry eksploatacyjne.

Zmiany obejmują nowy zespół napędowy, który w znacznym stopniu zwiększa praktyczność samochodu, jak również proste modyfikacje, jak np. dodatkowa lampka kontrolna LED przy gnieździe ładowania, która zdecydowanie ułatwia ładowanie samochodu w nocy.

„Właściciele modelu LEAF podchodzą entuzjastycznie do swoich samochodów a ich komentarze oraz doświadczenia miały istotny wpływ na zmiany wprowadzone w nowej wersji LEAF”, powiedział Paul Willcox, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu, Nissan Europa.

Inne aspekty związane z posiadaniem modelu LEAF również uległy istotnym zmianom od chwili pojawienia się pierwszego samochodu na drogach Europy, chociażby dzięki rozbudowanej infrastrukturze ładowania oraz zwiększeniu w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczby dealerów Nissana, którzy sprzedają i serwisują samochód.

Dla przykładu podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2012 r. W Europie było 150 dealerów Nissana LEAF i 195 urządzeń do szybkiego ładowania, które umożliwiają naładowanie akumulatora do poziomu 80% pojemności w czasie krótszym niż 30 minut. Obecnie, jedynie 12 miesięcy później, dostępnych jest 1400 dealerów oraz ponad 600 urządzeń do szybkiego ładowania, natomiast liczba konwencjonalnych ogólnodostępnych ładowarek wzrosła z 12 000 do ponad 20 000.

Gwałtowny wzrost liczby szybkich ładowarek jest częściowo zasługą Nissana, który przekazał wiele urządzeń lokalnym władzom w celu przyspieszenia rozwoju „autostrad” szybkiego ładowania pomiędzy miastami w całej Europie.

Obecnie Nissan właśnie ukończył instalację 200 szybkich ładowarek, zarówno u dealerów, jak i w strategicznych lokalizacjach i planuje potroić tę liczbę w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Nowy kompleksowy plan gwarancyjny dotyczący akumulatorów również wpłynął korzystnie na samopoczucie klienta. Gwarancja obejmuje materiałowe i techniczne usterki akumulatorów przez okres pięciu lat/100 000 km, jak również klauzulę „stan sprawności”, która obejmuje stopniowy spadek pojemności.

W przypadku akumulatorów litowo-jonowych z czasem następuje spadek pojemności – jest to normalne zjawisko. Ale jeśli żywotność akumulatora spada szybciej niż założono w ramach okresu gwarancyjnego, akumulator zostanie naprawiony lub wymieniony.

Jedną z istotnych zmian w Nissanie LEAF w 2013 r. jest rozpoczęcie produkcji samochodów w trzech różnych lokalizacjach: w Ameryce Północnej, Europie i Japonii.

W Europie produkcja wkrótce rozpocznie się w Sunderland w Wielkiej Brytanii, gdzie model LEAF będzie produkowany na linii razem z modelem Qashqai i dołączy do fabryki produkującej najwięcej modeli Note i Juke w Europie. W tym samym czasie zaawansowane technologicznie akumulatory litowo-jonowe są produkowane w nowej fabryce w pobliżu placówki Sunderland.

„Wytwarzając Nissana LEAF oraz jego akumulatory w Europie, nie tylko obdarzamy naszym zaufaniem naszą fabrykę w Sunderland w zakresie produkcji naszego najbardziej zaawansowanego technologicznie samochodu, ale również jesteśmy przekonani, że samochody elektryczne mogą być traktowane jako oryginalna alternatywa dla samochodów napędzanych w sposób konwencjonalny”, powiedział Willcox.

„W ciągu dwóch lat sprzedaży Nissana LEAF na świecie okazało się, że samochody elektryczne stanowią sensowny codzienny środek transportu dla osób, które codziennie przemieszczają się.

„A dzięki nieustannie rozwijającej się sieci szybkich ładowarek łączących poszczególne miasta w Europie oraz wprowadzonym przez nas udoskonaleniom akumulatorów oraz napędu w modelu LEAF, tradycyjne problemy sygnalizowane przez sceptyków jako powód do porzucenia idei napędu elektrycznego, wkrótce stracą rację bytu”, dodał Willcox.

Generowanie zerowych ilości CO2 na etapie użytkowania a zatem brak emisji spalin z układu wydechowego przekładają się na zerową emisję NOx oraz emisji cząstek stałych. Wszystkie te aspekty mają znaczący wpływ na zdrowie. Wiele władz lokalnych usilnie stara się zredukować te wielkości, aby uniknąć kar UE.

Nowy LEAF, który zostanie wprowadzony do sprzedaży w Europie w połowie roku, stanowi ważny punkt w historii przywództwa Nissana w zakresie zerowej emisji. Wkrótce dołączą do niego całkowicie elektryczne wersje nagradzanego modelu NV200, który będzie nosił nazwę e-NV200, w wersji samochodu dostawczego oraz siedmiomiejscowego vana. Rozwój również następuje w dziedzinie wersji e-NV200 przeznaczonej jako taksówka EV. Infinity EV zostanie prawdopodobnie wprowadzony do produkcji w 2015 r.

Dane techniczne:

 • Nowy, w pełni zintegrowany układ napędowy
 • Ulepszone właściwości jezdne oraz lepsze prowadzenie dzięki podwoziu przystosowanemu do warunków europejskich
 • Zwiększony realny zasięg jazdy
 • Opcja szybszego ładowania
 • Lepsza technologia i więcej trybów jazdy

Na zewnątrz:

 • Zmodernizowana krata wlotu powietrza zapewniająca lepszy współczynnik Cd
 • Nowa gama kół
 • Rozszerzona paleta kolorów

Wnętrze:

 • Nowe, lepiej dopasowane siedzenia
 • Nowe ekologiczne materiały tapicerki siedzeń
 • Dostępna tapicerka skórzana
 • Więcej przestrzeni bagażowej
 • Większy wybór wyposażania, w tym system kamer 360°
 • Trzy poziomy wykończenia

Na pierwszy rzut oka nowy LEAF nie wygląda na zbytnio odmienionego w porównaniu do wielokrotnie nagradzanego oryginału. Ale zakres i stopień zmian oznacza, że mamy do czynienia z zupełnie nowym samochodem.

Jest on bardziej komfortowy i przestronniejszy, a nawet lepiej się nim jeździ. Po naładowaniu jest on w stanie pokonać dłuższy dystans niż poprzednia wersja i w zależności od rynku, można go naładować dwa razy szybciej.

„Kompleksowe udoskonalenia, które wprowadziliśmy w tym pionierskim samochodzie, wzmacniają jego unikatowy charakter: nieoczekiwany, inteligentny, dostępny i progresywny”, powiedział Paul Willcox.

Wszystkie te zmiany razem wzięte podkreślają i rozszerzają innowacyjność oraz atrakcyjność oryginału.

Zachwyt wzbudza największa zmiana techniczna – nowy, w pełni zintegrowany układ napędowy, który po raz pierwszy zespala ze sobą zespół ładowarki, falownik oraz silnik.

Obecnie elementy te są zespolone w jeden moduł. Nowy zespół napędowy ponownie opiera się na wydajnym silniku synchronicznym o mocy 80 kW AC zasilanym przez opracowane przez Nissana kompaktowe 48-modułowe akumulatory litowo-jonowe, które są zamontowane pod kabiną w celu obniżenia środka ciężkości. Ma to zapewnić optymalne właściwości jezdne.

Przeniesienie ładowarki z tyłu modelu LEAF do przestrzeni pod pokrywą silnika umożliwiło zwiększenie przestrzeni bagażowej o 40 litrów. Mówiąc obrazowo, można włożyć do bagażnika o jedną standardową walizkę podróżną więcej. Pojemność bagażnika wzrosła do 370 litrów.

Co bardziej istotne, usunięcie ładowarki zza tylnych siedzeń uczyniło z modelu LEAF jeszcze bardziej praktyczniejszą propozycję. Obecnie nie ma już żadnych przeszkód na środku podłogi bagażnika po złożeniu siedzeń, natomiast przestrzeń na nogi z tyłu została powiększona dzięki modyfikacji poduszek siedzeń, co pozwala pasażerom siedzącym z tyłu włożyć nogi pod przednie siedzenia.

Ulepszenia układu ogrzewania oraz wentylacji bazują na nowej pompie ciepła, która zastępuje oryginalną nagrzewnicę ceramiczną PTC. Zapewnia to znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej i przekłada się na zwiększenie realnego zasięgu jazdy. Jest to szczególnie istotne w krajach, w których kierowcy intensywnie korzystają z układu ogrzewania i klimatyzacji.

Nowy realny zasięg jazdy modelu LEAF również został zwiększony jedynie przez drobną poprawkę wizualną: subtelną zmianę przedniej kraty wlotu powietrza, która umożliwiła poprawienie współczynnika oporu z i tak już imponującego 0,29 na 0,28.

Zasięg jazdy nowego modelu LEAF wynosi 200 km wg nowych wytycznych New European Driving Cycle (NEDC). Dla porównania w poprzednim modelu wynosił 175 km.

Prowadzenie nowego modelu LEAF sprawia więcej radości z powodu zmian wprowadzonych w zawieszeniu, układzie kierowniczym oraz hamulcowym, które zostały opracowane w centrum technicznym Nissana – Nissan Technical Centre Europe (NTCE).

Zasadnicze zmiany wprowadzono w charakterystyce amortyzatorów, które zapewniają mniejsze kołysanie i umożliwiają bardziej dynamiczną i zwrotną jazdę bez pogorszenia komfortu jazdy. Układ kierowniczy został lepiej dociążony, aby zapewnić lepsze wyczucie w trakcie jazdy, zgodnie z europejskimi realiami. Poprawiono również skuteczność działania hamulców, dzięki czemu stały się bardziej progresywne w użyciu, umożliwiając jednocześnie większe wykorzystanie energii.

Zmiany objęły również tryb jazdy Eco. Nowe ustawienie „B” skrzyni biegów zwiększa hamowanie regeneracyjne podczas zwalniania, a oddzielny przycisk „Eco” na kierownicy umożliwia zwiększenie zasięgu jazdy poprzez różnicowanie mapowania przepustnicy w celu zniechęcania do gwałtownego przyspieszania. Te dwa systemu mogą działać niezależnie od siebie, co było niemożliwe w poprzedniej wersji LEAF.

Kolejne najważniejsze usprawnienia w układzie napędowym modelu LEAF obejmują zmniejszone tarcie wewnętrzne oraz większą pojemność akumulatora, jak również system zarządzania energią.

Lepsze właściwości praktyczne zapewnia również nowa opcja umożliwiająca skrócenie o połowę konwencjonalnego czasu ładowania, z ośmiu do czterech godzin. Nowa ładowarka o mocy 6,6 kW umożliwia użycie opcji ładowania 32 A w odpowiednich miejscach (typowe domowe gniazdo elektryczne ma 10 A).

Niektóre samorządy instalują publicznie dostępne ładowarki umożliwiające zasilanie 32 A, co stanowi bardziej przystępną opcję szybkiego ładowania. Zastosowanie ładowarki 6,6 kW pozwoli kierowcom w krótkim czasie podładować akumulatory, nawet w trakcie krótkiego postoju.

Techniczne udoskonalenia obejmują nowy system audio marki Bose®, który został specjalnie opracowany pod kątem modelu LEAF.

Oszczędna seria Bose systemów audio zapewnia wydajny i wysokiej jakości dźwięk. Różnica polega na tym, że obecny system jest bardziej kompaktowy niż podobne systemy premium i wykorzystuje mniej więcej dwa razy mniej energii elektrycznej.

Nowy model LEAF wprowadza również zmodernizowaną i zaktualizowaną wersję uznanego systemu nawigacji Nissana – Carwings. Ta innowacyjna opcja pozwala właścicielom zarządzać i zdalnie sterować funkcjami za pomocą komputera lub smartfonu, stanowiąc unikatowa właściwość modelu LEAF.

Zaktualizowana wersja nawigacji Carwings dodaje wiele nowych funkcji, w tym dodatkowe opcje zdalnego ogrzewania oraz klimatyzacji, lepszą integrację ze smartfonem, udoskonalone rozpoznawanie głosu, ekologiczne wyznaczanie trasy oraz informacje w czasie rzeczywistym na temat najbliższych punktów ładowania.

Nowy system, wraz z dużym kolorowym ekranem dotykowym, nawigacją satelitarną oraz interfejsem Bluetooth umożliwiającym podłączanie telefonów komórkowych i odtwarzaczy muzyki, obejmuje technologię Google Send-To-Car, która pozwala właścicielowi zaplanować podróż na komputerze lub tablecie w domu bądź w biurze, a następnie przesłać instrukcje do samochodu.

System ten obejmuje inne zaawansowane funkcje, w tym dostęp do wyszukiwarki POI Google oraz umożliwia kierowcom uzyskanie dostępu do aktualnych prognoz pogody, lokalnych cen paliwa oraz informacji o lotach.

System nawigacji obejmuje obecnie funkcję oświetlenia po opuszczeniu samochodu, asystenta pasa ruchu pomagającego zjeżdżać z autostrady, jak również wyświetla obowiązujące limity prędkości z ostrzeżeniami konfigurowanymi przez kierowcę, które wysyłają wizualne i dźwiękowe alarmy w momencie gdy samochód przekroczy określoną prędkość.

Innowacyjny system Nissana – system kamer 360° to kolejna innowacja występująca w nowym modelu LEAF. System AVM wykorzystuje sieć kamer, które generują na centralnym wyświetlaczu obraz samochodu widziany z góry, co ułatwia parkowanie oraz manewrowanie w trudnych warunkach.

Istotne zmiany w kabinie obejmują siedzenia. Zostały one zmodyfikowane w celu zapewnienia lepszego dopasowania do ciała. Ponadto przednie siedzenia posiadają teraz regulację wysokości. Wprowadzono również nową ekologiczną włókninę.

W oryginalnym modelu materiał był wykonany w 39% z poddanych recyklingowi plastikowych butelek, natomiast nowa ekologiczna włóknina pochodzi w 100% z trzciny cukrowej, co w jeszcze większym stopniu wpływa na ekologię i przyjazność dla środowiska. Obecnie dostępne jest również obicie w skórze, jak również ciemniejsze i bardziej praktyczne wykończenie wnętrza.

Kolejnym obszarem, gdzie Nissan w jeszcze większym stopniu ułatwił życie jest strefa gniazda ładowania z przodu samochodu. Dzięki wprowadzeniu nowego oświetlenia kontrolnego LED kierowcy nie muszą już polegać na oświetleniu ulicznym, gdy w nocy podłączają samochody do źródła zasilania.

Gniazdo ładowania zostało przerobione, aby zwiększyć praktyczność oraz bezpieczeństwo. Obecnie mechanizm zwalniający wykorzystuje elektroprzełącznik. Ponadto kabel do ładowania jest teraz wyposażony w mechanizm blokujący, który eliminuje konieczność ręcznego mocowania kabla do samochodu.

Inne ulepszenia obejmują nowy kluczyk i-Key, który również umożliwia otwieranie pokrywy gniazda ładowania oraz blokadę kabla.

Te istotne usprawnienia są uwzględnione jako część ekspansji na szerszą skalę, w ramach której model LEAF otrzymuje znaną trójwarstwową tapicerkę obejmującą opcje Visia, Acenta i Tekna, które w jeszcze większym stopniu wpływają na atrakcyjność modelu LEAF. Wersja Vista oferuje oferuje obniżony startowy pułap cenowy, natomiast modele Tekna posiadają jeszcze więcej standardowego wyposażenia, niż w oryginalnym modelu.

Nowa struktura wariantów zapewnia nabywcom większy wybór pod względem stylistyki, wzorów i opcji tapicerki. Modele Visia są wyposażone np. w 16-calowe stalowe felgi z pełnymi kołpakami, czarne nakładki na lusterka boczne oraz halogenowe reflektory. Wersja Acenta posiada 16-calowe felgi aluminiowe, wykończenie siedzeń z zamszu, nakładki na lusterka w kolorze nadwozia oraz tylną przyciemnianą szybę.

Modele Tekna posiadają w standardzie skórzane siedzenia, 17-calowe alufelgi, reflektory LED, system dźwiękowy Bose oraz system AVM. Nowa paleta kolorystyczna we wszystkich wersjach obecnie została poszerzona do siedmiu barw z dostępnym wykończeniem standardowym, perłowym i metalicznym.

W nowym modelu LEAF w porównaniu do poprzedniego modelu niezmienny pozostaje kompleksowy poziom wyposażenia w zakresie systemów bezpieczeństwa. Nowy model LEAF jest wyposażony w przednie i boczne poduszki powietrzne, kurtyny powietrzne, w standardzie posiada systemu ABS i EBD ze wspomaganiem hamowania, jak również elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP).

„Gdy wprowadzaliśmy Nissana LEAF, był to dla nas krok w nieznane. Dwa lata później okazał się on sensownym rozwiązaniem problemów związanych z światowym transportem i ochroną środowiska. Nowy model LEAF jest gotowy na podbój świata”, powiedział Willcox.

 

źródło: Nissan

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *