Nowa ŠKODA Octavia – nowoczesny design

Nowa ŠKODA Octavia, zaprojektowana i wyprodukowana w Mladá Boleslav, jest od swojej poprzedniczki większa, dynamiczniejsza i wyróżnia się nowoczesną, precyzyjną stylistyką.

„Nie nadmiar dekoracji, a harmonijne proporcje są tym, co czyni samochód” – twierdzi Jozef Kabaň, główny stylista ŠKODY, który kierował pracami nad nowym modelem. Zdaniem Franka Welscha, Członka Zarządu ds. Rozwoju Technicznego ŠKODY, można uznać, że dzięki perfekcyjnie opracowanym proporcjom, czystym liniom i ostrym krawędziom III generacja ŠKODY Octavia jest ucieleśnieniem nowego sposobu projektowania marki.

Mówiąc o imponującym designie nowej ŠKODY Octavia, warto od razu podkreślić, że jest ona większa, dłuższa, szersza, a w związku z tym bardziej przestronna, co ma znaczenie zarówno dla zewnętrznej stylistyki, jak i komfortu jazdy.

Już sam front samochodu zwraca uwagę zaakcentowaniem detali i poziomych linii. Jednak centralne elementy: logo, atrapa chłodnicy i reflektory – chociaż w nowej odsłonie – nadal wskazują na swoją przynależność do ŠKODY. Logo znajduje się na pokrywie komory silnika, stanowiąc punkt wyjściowy dla większości linii nowej ŠKODY Octavia.

Natomiast 19-listwowa atrapa chłodnicy została umieszczona wyżej, niż dotychczas.

Reflektory bi-ksenonowe ze światłami dziennymi LED, zaprojektowane od nowa, mają podkreślać szerokość przodu samochodu, a także precyzję ich wykonania poprzez efekt polerowanego szkła.

O bardziej sportowym, i dzięki temu dynamiczniejszym profilu nowej ŠKODY Octavia, świadczą wzmocnione proporcje. Rozstaw osi jest większy o 11 cm, ŠKODA Octavia III generacji jest dłuższa (o 9 cm) i szersza (o 4,5 cm) w porównaniu do poprzedniczki. Ciekawe, że zmiana podstawowych wymiarów wcale nie zwiększyła ciężaru samochodu. Wręcz przeciwnie – jego masa jest teraz nawet o 102 kg mniejsza.

Linia górnego przetłoczenia, tak zwana „tornadoline”, rozciąga optycznie samochód i również podkreśla dynamiczną sylwetkę. Sprzyja temu wytyczona u dołu powierzchnia odbijająca światło i biegnąca ku górze ostro zarysowana linia okien w tylnych drzwiach. Dodatkowym urozmaiceniem jest 8 wzorów kół do wyboru.

Tył samochodu to kwintesencja porządku i precyzji. Zachowano typowy dla marki układ świateł w kształcie litery C. Nowością jest świecenie podwójnych segmentów każdej lampy i – analogicznie do przodu auta – wykorzystanie efektu kryształu. Dla wzmocnienia wrażenia elegancji, utrzymano charakterystyczne dla ŠKODY dwa trójkąty pomiędzy linią lamp a pokrywą bagażnika.

Stylistyka wnętrza ŠKODY Octavia służy przestronności i ergonomicznemu zagospodarowaniu przestrzeni. Aby to uzyskać, zaprojektowano od nowa deskę rozdzielczą, kierownicę, dźwignię zmiany biegów, a także klamki, okładziny, elektryczne podnośniki szyb (w podłokietnikach) i pozostałe elementy obsługowe. To wszystko na tle tapicerki dobranej przez przyszłego użytkownika spośród 14 wzorów.

Zasadniczą rolę w nowej scenografii samochodu odgrywa pozioma orientacja i intuicyjne rozmieszczenie przełączników oraz zestawów wskaźników. System informacji i rozrywki jest wyposażony w ekran dotykowy. Pod tym modułem znajduje się zespół obsługowy klimatyzacji. Opcjonalnie jest dostępny kolorowy wyświetlacz wielofunkcyjny MAXI Dot.

 

źródło: Skoda

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *