Honda CR-V 2010

Nadwozie i wnętrze Hondy CR-V z rocznika modelowego 2010 przeszło stylistyczny „lifting”, a całość została zmodernizowana i uzupełniona nowymi podzespołami, takimi jak silnik wysokoprężny, po raz pierwszy w tym modelu współpracujący z automatyczną skrzynią biegów.



Wprowadzone zmiany:
•    Najnowszy silnik i-DTEC spełniający normę Euro 5
•    Automatyczna skrzynia biegów dostępna w połączeniu z jednostką wysokoprężną
•    Przeprojektowane zawieszenie oraz ograniczony poziom drgań i hałasu
•    Nowe elementy stylistyczne nadwozia łącznie z nowymi zderzakami, kołami i zmodyfikowaną osłoną chłodnicy
•    Zmiany w wykończeniu wnętrza i poziomie wyposażenia


Silnik i skrzynia biegów

W Hondzie CR-V 2010 zastosowano uznany silnik Diesla 2.2 l i-DTEC. Jest on mocniejszy od jednostki i-CTDi oferowanej w poprzedniej wersji modelu oraz spełnia wymogi najnowszych norm dot. emisji spalin, Euro 5. Dodatkowym atutem nowej Hondy CR-V jest możliwość nabycia wersji z jednostką wysokoprężną oraz automatyczną skrzynią biegów. Takie zestawienie zastosowano w tym modelu po raz pierwszy.

Silnik i-DTEC, przenoszący moc za pośrednictwem przekładni automatycznej, zyskał duże uznanie wśród użytkowników modelu Accord, m.in. za sprawą wysokiego momentu obrotowego osiąganego w szerokim zakresie prędkości. Przekładnia stosowana w modelu CR-V została przeprojektowana pod kątem charakterystyki układu napędu na cztery koła oraz możliwości wykorzystywania samochodu w różnych warunkach drogowych.

W celu obniżenia zużycia paliwa, automatyczna skrzynia biegów otrzymała układ podgrzewania znajdującego się w niej oleju, który dba o szybsze rozgrzanie przekładni po rozruchu silnika, a także pomaga zredukować tarcie wewnętrzne. Z kolei o utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy przy dużym obciążeniu, np. podczas jazdy z przyczepą, troszczy się system chłodzenia oleju w przekładni automatycznej.

W porównaniu do jednostki i-CTDi, silnik i-DTEC odznacza się wyższą o 10 KM mocą maksymalną (150 KM) oraz wyższym o 10 Nm maksymalnym momentem obrotowym (350 Nm), a jednocześnie obniżonym poziomem emisji CO2* (zmniejszono go do 171 g /km w przypadku wersji z manualną skrzynią biegów oraz do 195 g /km – z przekładnią automatyczną). Najnowsza jednostka wysokoprężna Hondy została wyposażona w system wtrysku common rail trzeciej generacji firmy Bosch, pracujący przy maksymalnym ciśnieniu
1 800 bar, który dba o precyzyjne dawkowanie paliwa. W wyposażeniu seryjnym znalazł się także filtr cząstek stałych DPF umiejscowiony tuż przy silniku. Taka lokalizacja filtra pozwala na szybką jego regenerację. Poziom emisji NOx i innych szkodliwych związków został więc istotnie zredukowany.

W ofercie nadal dostępny będzie oszczędny silnik benzynowy 2.0 i-VTEC, który w najnowszej odsłonie spełnia surowe normy emisji Euro 5. Do przeniesienia napędu posłuży w tym przypadku manualna skrzynia biegów o sześciu przełożeniach lub 5-biegowa przekładnia automatyczna. Wersje Hondy CR-V ze skrzynią manualną otrzymają wskaźnik zmiany przełożenia SIL (Shift Indicator Light), pomagający kierowcy zredukować zużycie paliwa i emisję CO2. Wewnętrzne testy wykazały, iż stosowanie się do zaleceń systemu pozwala obniżyć spalanie o 0,2 litra/100 km oraz emisję CO2 o 5 g/km.
 


Przeprojektowane zawieszenie

W modelu CR-V przeprojektowano geometrię zawieszenia i konstrukcję amortyzatorów. Dzięki temu samochód oferuje większy komfort podróżowania przy zachowaniu doskonałych właściwości jezdnych i dużej zwrotności, z których słynęła poprzednia wersja modelu. Wysoki komfort podróżowania, zredukowany poziom hałasu oraz jeszcze bardziej precyzyjne trzymanie się drogi to zasługa zoptymalizowanego kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy oraz zmodyfikowanych elementów metalowo-gumowych zawieszenia.


Stylistyka nadwozia
Model CR-V 2010 powstał na bazie zaawansowanego projektu stylistycznego poprzedniej wersji nadwoziowej. Zmiany dotyczą przedniego i tylnego zderzaka, osłony chłodnicy oraz kół. Po raz pierwszy w historii modelu, obręcze aluminiowe – 17-calowe, 5-ramienne lub
18-calowe, 10-ramienne – wchodzą w skład wyposażenia standardowego wszystkich wersji Hondy CR-V.

Zmodyfikowane zderzaki zostały pokryte lakierem w kolorze nadwozia na większej niż dotychczas powierzchni, co podkreśla wysoką klasę samochodu. W najbogatszej wersji wyposażeniowej modelu – Executive – dostępne są także zderzaki w całości polakierowane w kolorze nadwozia, podkreślające nowe linie przedniej i tylnej części karoserii. Osłona chłodnicy zawiera węższą poprzeczkę z centralnie umieszczonym logo w kształcie litery „H”. W najnowszej wersji auta, element ten został wykończony w kolorze nadwozia, podczas gdy w poprzedniku był on chromowany.

Honda CR-V 2010 otrzymała również dwa nowe kolory nadwozia: Urban Titanium oraz Alabaster Silver. Oprócz tego, dostępnych jest sześć lakierów metalicznych – Premium White, Crystal Black, Polished Metal, Sparkle Grey, Deep Bronze i Deep Sapphire Blue – oraz jeden odcień niemetaliczny, Milano Red.


Wnętrze
We wnętrzu modelu CR-V 2010 wprowadzono liczne zmiany, dzięki którym stylistyka kabiny pasażerskiej stała się bardziej atrakcyjna. Zastosowano tu panele wykończeniowe o nowej fakturze, odświeżono kolorystykę oraz zmieniono tapicerkę siedzeń, dywaniki podłogowe i uchwyty drzwiowe.

Przyjemny nastrój w czasie podróży zapewniają nowe plastikowe powierzchnie, które zyskały wspólny temat stylistyczny. Projektanci Hondy zadbali także o odpowiednie wykończenie przestrzeni bagażowej, montując tu nowy aluminiowy próg oraz nowe elementy ozdobne bagażnika.

O wysokim standardzie wnętrza modelu CR-V świadczą również materiały zastosowane do wykończenia siedzeń. W wersji z tapicerką materiałową wykorzystano nowe, lepsze jakościowo i bardziej atrakcyjne tkaniny. Dostępne jest także pokrycie z alkantary ze skórzanymi wstawkami w bocznych podparciach. Wersja z tapicerką skórzaną otrzymała przeszycia w kontrastujących kolorach, a w modelach wykończonych skórą w odcieniu kości słoniowej zastosowano praktyczne, brązowe dywaniki podłogowe. Ponadto, składane podłokietniki po stronie kierowcy i pasażera zostały poszerzone, co znacząco poprawiło komfort podróżowania.

W nowej Hondzie CR-V zastosowano zmodernizowany system audio, który w wybranych wersjach daje możliwość podłączenia urządzeń typu iPod lub MP3. Wejście USB umieszczono w dyskretnym miejscu, w górnej części schowka przed pasażerem, dzięki czemu wszystkie kable połączeniowe i gniazdka wejściowe pozostają w ukryciu.

Łatwy w obsłudze system HFT – dostępny w wersji z nawigacją – kompatybilny z Bluetooth, również przeszedł niewielkie modyfikacje. Jedną z nich jest możliwość eksportowania do systemu numerów ze współpracującego z nim telefonu komórkowego. W wersjach wyposażonych w nawigację satelitarną, numery telefonów mogą być wybierane za pośrednictwem klawiatury wyświetlanej na dotykowym ekranie systemu.

Inżynierowie Hondy uczynili nowy model CR-V bardziej praktycznym, instalując w nim dodatkowe funkcje. Wybranie biegu wstecznego w najbogatszej wersji wyposażeniowej Executive powoduje nieznaczne opuszczenie lusterka po stronie pasażera, co umożliwia kierowcy obserwację krawężnika lub przeszkód znajdujących się wokół pojazdu. Wyposażenie obejmuje również automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, które zwiększa bezpieczeństwo jazdy nocą.


W celu zapewnienia pasażerom komfortowych warunków podróżowania Hondą CR-V, wiele uwagi poświęcono zredukowaniu hałasu i wibracji (NVH). Zastosowano tu dodatkowe materiały wygłuszające, nowe izolatory oraz zmodyfikowane uszczelnienia, które w istotny sposób przyczyniły się do zmniejszenia poziomu hałasu w kabinie pasażerskiej.


Zaawansowane rozwiązania techniczne podnoszące poziom bezpieczeństwa
Po raz pierwszy we wszystkich wersjach CR-V pojawił się system ostrzegający o niskim ciśnieniu w oponach (Deflation Warning System – DWS), który redukuje ryzyko powstania uszkodzeń związanych z przebiciem opony. Na pokładzie nowego modelu znalazły się także inne zaawansowane systemy bezpieczeństwa opracowane przez inżynierów Hondy. Należy do nich tempomat adaptacyjny ACC (Adaptive Cruise Control) – układ korzystający z radaru, który pozwala utrzymać zaprogramowaną, bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu oraz CMBS (Collision Mitigation Braking System) – system ograniczający skutki kolizji, który przewiduje potencjalnie niebezpieczną sytuację na drodze i ostrzega kierowcę,
a w krytycznych okolicznościach inicjuje hamowanie i napina przednie pasy bezpieczeństwa. Powyższe systemy wchodzą w skład wyposażenia standardowego wersji Executive.

 

tekst i foto: materiały prasowe Honda

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *