2161 km Fordem Mondeo bez tankowania!

Knut Wilthil i Henrik Borchgervink wyruszyli z Murmańska w Rosji standardowym Fordem Mondeo z silnikiem Diesla 1,6 litra i technologią ECOnetic, aby po 40 godzinach jazdy dotrzeć do miasteczka Uddevalla na północy Göteborga w Szwecji, wykorzystując tym samym ostatnią kroplę oleju napędowego w zbiorniku. Średnie zużycie paliwa na całej trasie wyniosło 3,2 litra na 100 kilometrów, czyli o 1,1 litra mniej, niż deklaruje producent (4,3 l/100 km w cyklu pomiarowym UE).

„Osiągnięty wynik średniego zużycia paliwa wywołuje jeszcze większe wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę niesprzyjające warunki drogowe, jakie napotkaliśmy w pierwszym etapie podróży w Rosji, włączając w to głębokie dziury w nawierzchni i strome podjazdy, a także podczas kolejnego, 1000-kilometrowego odcinka jazdy po mokrych i wietrznych drogach Finlandii i Szwecji,” powiedział Henrik.

Ford Mondeo
ECOnetic wykorzystuje najnowocześniejsze technologie ograniczające emisję CO2 i opór aerodynamiczny, a także inteligentne systemy informujące i wspomagające kierowcę, takie jak układ Auto-Start-Stop, ładowanie akumulatora z odzyskiwaniem energii hamowania, aktywną żaluzję wlotu powietrza do komory silnika, tryb Ford ECO, lampkę kontrolną zmiany biegów oraz wydłużone przełożenie przekładni głównej. W osiągnięciu wysokiej wydajności paliwowej oraz wyjątkowo niskiej emisji dwutlenku węgla na poziomie 114 g/km pomagają również opony o niskim oporze toczenia, olej silnika i skrzyni biegów o niskim współczynniku tarcia oraz obniżone zawieszenie.

 

Mototarget.pl

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3210

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *