SEAT Exeo – bezpieczeństwo

I faktycznie – Exeo gwarantuje znakomitą ochronę pasażerom, dzieciom i pieszym. Świadczy o tym choćby sześć poduszek powietrznych stanowiących standardowe wyposażenie wszystkich wersji.

Exeo jest pierwszym modelem SEAT-a wyposażonym w dwufazowe poduszki czołowe. Dodatkową ochronę zapewniają poduszki kurtynowe i poduszki boczne oraz opcjonalne poduszki boczne chroniące klatki piersiowe pasażerów podróżujących na tylnej kanapie.

Liczne czujniki
W celu zagwarantowania perfekcyjnego działania wszystkich systemów bezpieczeństwa biernego nowy SEAT Exeo został wyposażony w kilka strategicznie rozmieszczonych czujników. W samochodzie hiszpańskiej marki po raz pierwszy zastosowano czujniki z przodu będące częścią systemu monitorowania temperatury. Czujniki wykrywające kolizję boczną umieszczone są w przednich drzwiach, a czujniki przyspieszenia bocznego znajdują się we wnękach nadkoli, tuż przy tylnych drzwiach. Cały system czujników podłączony jest do terminala umieszczonego za silnikiem.

Kolejnym elementem zapewniającym wysoki poziom bezpieczeństwa biernego w Exeo są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Przednie pasy wyposażone są w elektryczne napinacze i ograniczniki naprężenia, natomiast w tylnych pasach zastosowano sam system ograniczający naprężenia.

W nowym sedanie SEAT-a starannie zadbano o bezpieczeństwo podróżujących nim dzieci. Przy fotelu pasażera z przodu oraz miejscach skrajnych z tyłu znajdują się zaczepy mocujące Isofix. Tylna kanapa wyposażona jest też w zaczep typu Top Tether, zapobiegający obróceniu się fotelika dziecięcego w razie kolizji.

Szczególna dbałość o bezpieczeństwo pieszych
Kolejnym aspektem, który poddano drobiazgowym analizom była ochrona pieszych. Z przodu pojazdu zastosowano specjalną belkę oraz zawiasy maski łamiące się w razie kolizji. Obydwa te elementy są zgodne z rygorystycznymi przepisami dotyczącymi rozwiązań służących ochronie pieszych.

Bezpieczeństwo przechodniów w trakcie manewrów z niską prędkością podnoszą także czujniki parkowania. Czujniki te montowane są standardowo z tyłu w wersji Style (opcjonalnie w wersji Reference i Sport) oraz z opcjonalnie z przodu w wersjach Style i Sport.

Nadwozie dokładnie sprawdzono w testach zderzeniowych, nie tylko pod kątem zagwarantowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów, ale także pod kątem możliwości zapewnienia konkurencyjnych kosztów ewentualnych napraw elementów nadwozia zdeformowanych w trakcie kolizji.

Znakomitemu poziomowi bezpieczeństwa biernego w Exeo towarzyszą wszystkie dostępne systemy bezpieczeństwa czynnego, w tym ABS + TCS, ESP z układem wspomagania hamowania awaryjnego EBA oraz bezpieczne podwozie.

 

źródło: SEAT

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *