Nissan Safety Shield

Znaczenie obrazu pozyskanego z pojedynczej, szerokokątnej kamery wstecznej staje się niezwykle istotne, jeśli można skorzystać z wszystkich zaawansowanych funkcji systemu Nissan Safety Shield.

Dzisiaj, dzięki kamerze zamontowanej w Note, możemy podziwiać wyjątkowy widok ze stoiska Nissana na targach motoryzacyjnych i obserwować ostatnie przygotowania przed oficjalnym otwarciem dla dziennikarzy z całego świata, które będzie miało miejsce jutro. Zwykle urządzenie to zapewnia wszystkie informacje niezbędne dla zainstalowanego w Note systemu Nissan Safety Shield.

Pakiet Nissan Safety Shield składa się z następujących trzech technologii:

Ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu. Funkcja ta była kiedyś zarezerwowana dla samochodów klasy premium, obecnie Nissan wykorzystuje tylną kamerę szerokokątną Around View Monitor (AVM) 360° w modelu Note, w którym służy ona do wykrywania obiektów w martwym punkcie po lewej i prawej stronie. Jeśli zostanie wykryty inny pojazd znajdujący się w jednym z martwych punktów, włączana jest niewielka lampka ostrzegawcza zainstalowana w lusterku bocznym Note. Jeśli kierowca zasygnalizuje zmianę pasa ruchu, a system wykryje pojazd w niebezpiecznej odległości, lampka miga i emitowany jest sygnał dźwiękowy.

Ostrzeżenie o niechcianym przekraczaniu pasa ruchu. To kolejna funkcja dostępna w klasie premium, która ma swoją premierę w segmencie B. System ostrzegający o zmianie pasa ruchu informuje kierowcę w przypadku gdy samochód zacznie zjeżdżać z zadanego toru jazdy. Do obsługi tej funkcji zwykle potrzebna jest kamera zamontowana na szybie przedniej lub system radarów, jednak Note wykorzystuje do tego celu tylko kamerę wsteczną w ramach systemu kamer 360°. Zaawansowany program komputerowy wykrywa nawet starte oznaczenia na drodze, co umożliwia ustalenie, czy samochód porusza się w granicach pasa ruchu, jeśli kierowca nie sygnalizuje jego zmiany.  W przypadku wykrycia, że samochód zjeżdża z prawidłowego toru jazdy, kierowca jest ostrzegany. System ten automatycznie dostosowuje czułość w zależności od rodzaju dróg, dopasowując się do stylu jazdy narzucanego przez panujące warunki drogowe.

Wykrywanie poruszających się obiektów. Wykorzystując możliwości systemu kamer 360°, funkcja ta pełni rolę cyfrowego pilota, który pomaga kierowcy dostrzec obiekty mogące pojawić się na drodze Nissana Note podczas cofania. Tradycyjne systemy wspomagające parkowanie ostrzegają o nieruchomych obiektach znajdujących się za samochodem, tymczasem system wykrywania poruszających się obiektów w Nissanie Note emituje ostrzeżenie dźwiękowe i wizualne w przypadku gdy ktoś lub coś porusza się z tyłu pojazdu, na przykład gdy do cofającego samochodu zbliża się do niego dziecko. Przymocowana do klapy bagażnika i wyposażona w wypukłą soczewkę kamera cofania systemu AVM obejmuje swoim zasięgiem kąt ponad 180 stopni, zapewniając niezrównane pole widzenia za samochodem. Obraz z kamery wyświetlany jest na ekranie systemu Nissan Connect o przekątnej 5,8 cala.

 

źródło: Nissan

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *