„SAFETYBEST 2013″ dla nowego Nissana Note

Przyznana przez AUTOBEST nagroda „SAFETYBEST 2013″ za najlepsze i najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa została przyznana firmie Nissan za innowacyjną technologię Safety Shield wprowadzoną w zupełnie nowym Nissanie Note.

Ilia Seliktar, przewodniczący jury AUTOBEST, powiedział: „Z przyjemnością przyznajemy nagrodę „SAFETYBEST 2013″ modelowi Nissan Note za zastosowany w nim innowacyjny system Safety Shield. Po raz pierwszy tak zaawansowany system bezpieczeństwa został zaoferowany nabywcom małych samochodów z segmentu B, co stanowi o istotnym postępie w zakresie bezpieczeństwa w autach z tego popularnego segmentu”.

Nagroda SAFETYBEST służy premiowaniu nowych osiągnięć w dziedzinie bezpieczeństwa w motoryzacji. Jurorom w tym roku szczególnie zaimponował system Safety Shield zastosowany w nowym Nissanie Note.

Dan Vardie, prezes AUTOBEST, dodał: „W tym roku uwagę jury przyciągnęła technologia Safety Shield Nissana jako nowy system bezpieczeństwa, oparty wprawdzie na istniejących już rozwiązaniach, ale debiutujący w segmencie małych samochodów. Ten prosty, ale bardzo skuteczny system znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa w Nissanie Note i jest dobrym przykładem do naśladowania dla konkurentów japońskiej marki”.

Technologia Safety Shield Nissana. Nowy Note jest pierwszym modelem Nissana w Europie wyposażonym w technologię Safety Shield.

Łącząc trzy zaawansowane systemy, technologia Safety Shield Nissana spełnia rolę inteligentnego pilota, pomagającego kierowcy w podejmowaniu optymalnych decyzji w każdej sytuacji. W systemie połączono funkcje ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, o pojeździe w martwym polu oraz o poruszających się obiektach, wprowadzając po raz pierwszy w samochodzie miejskim technologię zarezerwowaną dotychczas dla segmentu premium.

Dzięki oryginalnym i innowacyjnym rozwiązaniom konstrukcyjnym wszystkie funkcje Safety Shield są realizowane z wykorzystaniem jednej, szerokokątnej tylnej kamery. Nissan zadbał także o to, aby ewentualne zabrudzenia nie zakłócały pracy kamery: jej obiektyw jest utrzymywany w czystości przez inteligentny układ automatycznego spryskiwania i osuszania.

W segmencie B debiutuje także cieszący się uznaniem system kamer 360° Nissana, generujący niezwykły widok samochodu „z lotu ptaka”, który bardzo ułatwia manewrowanie.

Zarówno system kamer 360°, jak i pakiet Safety Shield współpracują z udoskonalonym systemem nawigacji satelitarnej NissanConnect, modułem Bluetooth oraz systemem audio nowego Note. W wyposażonej w większy ekran dotykowy o przekątnej 5,8 cala, najnowszej wersji systemu zainstalowano oprogramowanie Google® „Send To Car”, umożliwiające bezpośrednie przesyłanie zaplanowanych wcześniej tras do pamięci samochodowej nawigacji. Dodatkowe usługi to wyszukiwanie tzw. interesujących punktów (POI) przez Google®, pobieranie danych dotyczących cen paliw w okolicy, a także dostęp do rozkładu lotów i informacji o pogodzie.

Pakiet Nissan Safety Shield składa się z następujących trzech technologii:

Ostrzeganie o pojeździe w martwym polu. Funkcja zarezerwowana dotychczas dla samochodów klasy premium. W rozwiązaniu opracowanym przez Nissana tylna kamera systemu kamer 360° wykrywa pojazdy znajdujące się w niewidocznym w lusterku „martwym polu” po obu stronach samochodu. Obecność pojazdu w „martwym polu” jest sygnalizowana zapaleniem się dyskretnej kontrolki w lusterku bocznym. Jeżeli kierowca włączy kierunkowskaz z zamiarem zmiany pasa ruchu, a system wykryje pojazd w niebezpiecznej odległości, kontrolka w lusterku zaczyna migać, a kierowca jest dodatkowo ostrzegany sygnałem dźwiękowym.

Ostrzeganie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Kolejna funkcja przejęta z klasy premium, która debiutuje w segmencie B. System ten ostrzega kierowcę o wykryciu niekontrolowanego zjazdu z zajmowanego pasa ruchu. Mogłoby się wydawać, że funkcja ta wymaga obecności kamery zamontowanej na szybie czołowej lub systemu radarowego, ale w modelu Note jest ona realizowana tylko z wykorzystaniem tylnej kamery wchodzącej w skład systemu kamer 360°. Zaawansowany program komputerowy rozpoznaje nawet zużyte i niezbyt wyraźne oznakowanie poziome wyznaczające pasy ruchu, sprawdzając czy pojazd nie opuszcza danego pasa ruchu bez zasygnalizowania tego manewru przez kierowcę. Wykrycie takiej sytuacji jest sygnalizowane kierowcy, aby skłonić go do skorygowania toru jazdy. System automatycznie dostosowuje czułość na drogach o gorszej nawierzchni, uwzględniając konieczną w takim przypadku zmianę stylu jazdy.

Ostrzeganie o poruszających się obiektach. Wykorzystując możliwości systemu kamer 360°, funkcja ta pełni rolę cyfrowego pilota, który pomaga kierowcy dostrzec obiekty mogące pojawić się na drodze Nissana Note w trakcie cofania. Tradycyjne systemy wspomagające parkowanie ostrzegają o nieruchomych obiektach znajdujących się za samochodem, natomiast system ostrzegania o poruszających się obiektach w modelu Note emituje ostrzeżenie dźwiękowe i wizualne w przypadku, gdy ktoś lub coś porusza się z tyłu pojazdu – na przykład gdy do cofającego samochodu zbliża się dziecko. Zamontowana w klapie bagażnika i wyposażona w szerokokątny obiektyw kamera cofania systemu systemu kamer 360° obejmuje swoim zasięgiem kąt ponad 180 stopni, zapewniając niespotykanie szerokie pole widzenia strefy za samochodem. Obraz z kamery jest wyświetlany na ekranie systemu Nissan Connect o przekątnej 5,8 cala.

 

źródło: Nissan

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *