Jak wybrać samochód dla młodego kierowcy

Dla młodych kierowców, szukających swojego pierwszego samochodu, liczy się przede wszystkim oryginalna stylistyka, obecność systemów multimedialnych na pokładzie oraz osiągi. Rodzice woleliby oczywiście, aby auto ich pociechy było bezpieczne, tanie w eksploatacji i niezawodne.

Mimo, że wizja sportowego modelu z mocnym silnikiem występującego w roli pierwszego samochodu w życiu jest bardzo kusząca, początkujący kierowcy powinni raczej wybrać praktyczny samochód miejski lub auto z segmentu mini. Oszczędności wynikające z dłuższej eksploatacji takiego modelu z pewnością ucieszą zarówno rodziców, jak i dzieci.

„Do momentu ukończenia 22 lat jeździłem samochodem moich rodziców, jednak mogę otwarcie przyznać, że dzieliły go lata świetlne od bezpiecznego i solidnego Chevroleta, którego użytkuję obecnie”, mówi Alain Menu, kierowca zespołu Chevroleta uczestniczącego w mistrzostwach WTCC.

„Niezależnie od tego, czy walczę o pierwsze miejsce na torze wyścigowym, czy jadę swoim samochodem z rodziną, moim priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo. Jako rodzic wiem, jak ważne są elementy z zakresu bezpieczeństwa w przypadku kupna samochodu, dlatego zachęcam wszystkie rodziny do przemyślenia tej kwestii podczas wyboru pierwszego auta dla swojego dziecka”.

Pięć wskazówek Chevroleta dotyczących zakupu samochodu dla młodego kierowcy:

Bezpieczeństwo. Szukajcie samochodów wyposażonych w poduszki powietrzne, ABS i napinacze pasów bezpieczeństwa. Nowsze modele mają też kurtyny powietrzne, dodatkowe poduszki powietrzne montowane w oparciach foteli oraz elektroniczne systemy stabilizacji toru jazdy. Jeśli budżet na to pozwoli, pomyślcie o samochodzie nagrodzonym czterema lub pięcioma gwiazdkami w testach bezpieczeństwa Euro NCAP. Dodatkowe informacje na temat takich testów dostępne są na stronie EuroNCAP.

Przykładowo, nawet podstawowa wersja niewielkiego Chevroleta Sparka oferowanego na polskim rynku została wyposażona w 6 poduszek powietrznych, 3-punktowe pasy bezpieczeństwa przy wszystkich siedzeniach, a także systemy ABS i BAS (system wspomagania nagłego hamowania). Nieco większy Aveo oferuje w standardzie dodatkowo system stabilizacji toru jazdy (ESC) oraz system kontroli trakcji (TCS). Miejski Chevrolet otrzymał również maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP, co czyni z auta jeden z najbezpieczniejszych modeli w segmencie.

Warto też zauważyć, że większe modele Chevoleta, jak Cruze, Captiva, Orlando i Malibu również otrzymały pięć gwiazdek w testach Euro NCAP.

Wyposażenie. Oceń standardowe wyposażenie samochodu pod kątem wymagań Twojego dziecka. Jest wiele elementów, które ułatwiają codzienną eksploatację – duży bagażnik pozwoli spakować sprzęt sportowy, dobrze wyprofilowane fotele utrzymają odpowiednią posturę ciała, natomiast nawigacja satelitarna nie pozwoli się zgubić w nieznanym miejscu.

Bardzo dobrze obrazują to modele Chevroleta – zarówno Spark, jak i Aveo, pomimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych, oferują przestronną kabinę, w której zmieści się pięć dorosłych osób. Oba auta mają też liczne schowki w kabinie pasażerskiej, w których można umieścić drobne przedmioty. Ponadto, Chevrolet Spark już w wersji Spark+ został wyposażony w radioodtwarzacz CD ze złączami AUX-in i USB, które umożliwiają podłączenie przenośnych odtwarzaczy muzycznych. W przypadku modelu Aveo radio z odtwarzaczem płyt CD oraz plików MP3 nie wymaga dopłaty nawet w bazowej wersji wyposażenia, podobnie jak elektrycznie sterowane szyby w przednich drzwiach.

Zużycie paliwa. Duże nie zawsze oznacza piękne. Może się wydawać, że większy samochód jest lepszy, ale zużywa więcej paliwa. Jeśli szukacie samochodu, którym Wasza pociecha będzie dojeżdżać do szkoły lub na zajęcia sportowe, zwróćcie uwagę na oszczędne modele, które pozwolą obniżyć koszty eksploatacji.

Doskonałym przykładem jest Chevrolet Aveo z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 1,3 litra, oferowanym w dwóch wariantach mocy: 75 i 95 KM. W przypadku jednostki o niższej mocy zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi zaledwie 3,7 l/100 km. Duża wydajność paliwowa to również zaleta Chevroleta Sparka dostępnego z silnikami benzynowymi o pojemności 1 litra (68 KM) oraz 1,2 litra (81 KM). Obie jednostki zadowalają się średnio 5,1 litra paliwa na 100 kilometrów.

Sprawdzony zakup. Dla każdego kierowcy bardzo ważne jest, aby jego samochód zapewniał bezproblemowe i bezawaryjne użytkowanie. Szczególnie istotne jest to dla osób, które decydują się na swoje pierwsze auto. Taką pewność daje zakup nowego samochodu, który objęty jest gwarancją producenta.

Chevrolet dba o to, aby wszystkie auta spełniały rygorystyczne normy, poczynając od silnika, a kończąc na lakierze nadwozia, dlatego każdy model tej amerykańskiej firmy oferowany w Polsce został objęty 2-letnią gwarancją bez limitu kilometrów lub 3-letnią gwarancją z ograniczeniem przebiegu do 100 000 km, a także 6-letnią gwarancją na perforację korozyjną.

Dzielcie się kosztami. Zaangażuj swoje dziecko we wszystkie aspekty finansowania auta, jak koszty ubezpieczenia czy opłaty związane z zakupem. Cena samochodu, który chcecie kupić musi mieścić się w waszym budżecie. Ważne są też koszty związane z późniejszą eksploatacją oraz koszty przeglądów.

Dla osób szukających przystępnych cenowo samochodów Chevrolet ma w swojej ofercie wiele propozycji. Najtańszy Chevrolet Spark kosztuje 26 990 zł. Aveo w podstawowej wersji 5-drzwiowej, przy uwzględnieniu aktualnie obowiązujących promocji, to wydatek 33 490 zł.

Niewielki samochód – duże możliwości! Wiele młodych osób staje przed dylematem związanym z rozmiarem auta. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie samochodu, który pomimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych zapewnia jak największą przestrzeń we wnętrzu.

Przykładowo miejski Chevrolet Aveo zaprzecza powszechnej opinii, że kupując niewielki samochód musimy dokonać wyboru pomiędzy tym co modne lub praktyczne, tudzież pomiędzy dobrą jakością i przystępną ceną. Aveo oferuje stylowe nadwozie, nowoczesne systemy multimedialne oraz praktyczne, pięciodrzwiowe nadwozie. Wśród niewielkich samochodów wyróżnia się też Chevrolet Spark, stanowiący połączenie drapieżnej sylwetki, dobrze wyposażonego wnętrza i wielu inteligentnych rozwiązań.

 

źródło: General Motors

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *