Wyliczanie wynagrodzeń kierowców po zmianach w 2022 roku

Są one konsekwencją wejścia w życie tzw. pakietu mobilności. Są też znacznie bardziej skomplikowane, dlatego skorzystaj z nowoczesnego i rozbudowanego kalkulatora.Zmiany w branży transportowej wdrażane wraz z pakietem mobilności

Pakiet mobilności to zbiór przepisów mających na celu stosowanie unijnych przepisów w ramach krajowego systemu prawnego. Przede wszystkim mają one na celu ujednolicenie procedur w branży transportu drogowego na terenie całej UE. Odnoszą się do różnych zagadnień, m.in. stawek wynagrodzenia kierowców, którzy oferują usługi polegające na międzynarodowych przewozach drogowych.

 

Przepisy nowelizacji weszły w życie 1 marca 2022 roku, ale kolejne zaplanowano na kilka etapów, czyli na następujące terminy: 2 lutego, 21 lutego oraz 29 maja 2022 roku.

Narzędzia niezbędne w branży TSL

Grupa Inelo przygotowała szereg narzędzi, które są odpowiedzią na poszczególne zapisy pakietu mobilności. Jednymi z nich jest oprogramowanie 4Trans oraz kalkulator do symulacji wynagrodzeń kierowców po zmianach w 2022 roku. Pozwolą one szybko obliczyć zarobki pracownika oraz koszty pracodawcy.

 

Program 4Trans oblicza wynagrodzenie brutto, m.in. za nadgodziny, dyżury, godziny nocne oraz dopłatę do zagranicznych stawek. Obliczana jest dodatkowo kwota tzw. „wirtualnych diet zagranicznych”, która jest potrzebna, by obniżyć podstawę opodatkowania i oskładkowania. Umożliwia to oszacowanie odpowiedniej kwoty premii.

Kalkulator Inelo – oblicz wysokość wynagrodzenia swoich pracowników

Od tej pory kierowcy nie są już objęci przepisami o podróżach służbowych, za to mają uprawnienia płacowe, które są obliczane w zależności od stawek obowiązujących w danym kraju, w którym usługa jest realizowana.

 

Oznacza to, że w przypadku tej grupy zawodowej należy przyjąć na odrębnych zasadach podstawę składek ZUS i podatku, a także zaproponować kierowcom pensję adekwatną do kraju, w którym wykonują pracę. Praktyczny kalkulator będzie najlepszym narzędziem do wyliczenia wynagrodzeń dla przedstawicieli tej grupy zawodowej.

 

Kwoty te są niezbędne do obliczenia wynagrodzenia i list płac. Będą one przydatne do symulacji w kalkulatorze Inelo. Nowoczesny kalkulator pozwala przeliczać oczekiwane wynagrodzenia netto kierowcy na brutto, biorąc pod uwagę na przykład kwotę wolną od podatku, kwotę wirtualnych diet czy też ulgę dla klasy średniej.

 

Co więcej, narzędzie pomaga prognozować wynagrodzenie kierowcy „na rękę” w zależności od różnych czynników – m.in. liczby dni pobytu za granicą czy przyznanych premii brutto. Korzystając z kalkulatora Inelo, można też przygotować symulację premii brutto dla wybranych składników.

 

Więcej na temat kalkulatora i innych rozwiązań Inelo oraz przykład wyliczenia wynagrodzenia kierowcy znajdziesz tutaj: https://inelo.pl/kalkulator-wynagrodzen-kierowcow-inelo/.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *