Volvo S60

Nowe wnętrze jest o wiele bardziej ekstrawertyczne niż w poprzednich modelach, jednakże nie traci nic ze swojej skandynawskiej praktyczności.

Skandynawski design jest często opisywany przez takie przymiotniki jak: funkcjonalność, prostota, przejrzystość. W nowym Volvo S60 utrzymano tradycyjne wyznaczniki skandynawskiego design’u, ale dodano też kilka detali, które przywodzą na myśl ekscytację, kontrast i młodzieńczą radość. Ponadto w nowym Volvo każda widoczna powierzchnia, zarówno skórzana, metalowa, drewniana i plastikowa jest komfortowa w dotyku i ekskluzywna dla oka. Nasze podejście w kwestii perfekcji wykonania było wyjątkowo bezkompromisowe. Każdy detal, najdrobniejszy szczegół miał ogromne znaczenie w trakcie projektowania wnętrzna. Dlatego tym bardziej cieszy nas osiągnięty efekt. – powiedział Andre Sachs, odpowiedzialny za dobór kolorów i materiałów przy projekcie nowego Volvo S60.

Wnętrze zainspirowane wyścigami samochodowymi
Podczas projektowania wnętrza nowego Volvo S60 projektanci inspirowali się torem wyścigowym. Wizualne podobieństwo do toru wyścigowego jest wyraźnie widoczne w wykonaniu deski rozdzielczej i drzwi. Wszystkie linie we wnętrzu samochodu, nie kończą się nagle, tylko harmonicznie współgrają. Wydaje się, że każdy detal jest w ruchu.

Wnętrze nowego S60 obfituje w elementy służące tylko kierowcy – m.in. nową dynamiczną 3-ramienną kierownicę – jednakże to nadal jest 5-osobowy samochód oferujący wszystkim pasażerom taki sam wysoki poziom komfortu. Jednym z udogodnienie są nowe sportowe fotele ze zwiększonymi podparciami ciała oraz zmodernizowana tylna kanapa, która zapewnia pasażerowi siedzącemu pośrodku boczne podparcia ciała. Dodatkowo zwiększono o 30 mm miejsce na nogi dla pasażerów siedzących na tylnej kanapie.   

Samochód wyposażono także w łatwo dostępne schowki, które są ważnym czynnikiem wpływającym na komfort jazdy i praktyczność samochodu. Nowe Volvo S60 posiada schowek z tyłu konsoli centralnej oraz w oparciu na rękę pośrodku samochodu. W drzwiach umieszczono schowki na książki, napoje, czy mapy.


Bezpieczeństwo najważniejsze
Nowe Volvo S60 zostało wyposażone w szereg systemów poprawiających bezpieczeństwo. Największą innowacją jest system Pedestrian Detection, który pozwala wykryć pieszego na jezdni i automatycznie wyhamować samochód. Ta przełomowa technologia przybliża Volvo do urzeczywistnienia wizji, której celem jest stworzenie samochodu, który nie ulega wypadkom. Udoskonalono, także system ACC (ang. Adaptive Cruise Control), który utrzymuje określoną odległość od samochodu jadącego przed nim. Teraz system działa nie tylko na trasie, ale także przy niskich prędkościach – poniżej 30 km/h, aż do momentu zatrzymania np. w ulicznych korkach..

Samochód można także wyposażyć w dodatkowe czujniki parkowania z przodu i tyłu auta oraz kamerę cofania umieszczoną z tyłu. Opcjonalnie można jeszcze dodać kamerę o kącie widzenia 180 stopni zamontowaną w przedniej kracie chłodnicy. Kamera ta potrafi „zajrzeć za róg” i pomaga kierowcy pokonać niewidoczne normalnie przeszkody na drodze, a także ułatwia parkowanie w ciasnych uliczkach.


Nowoczesne rozwiązania multimedialne
Nowe Volvo S60 to nie tylko bezpieczeństwo i nowatorska linia stylistyczna, ale także systemy umilające i ułatwiające podróż. Nowy system multimedialny wyświetla informacje pochodzące z systemu audio, nawigacji satelitarnej, telefonu komórkowego i innych systemów samochodu na jednym kolorowym wyświetlaczu o przekątnej równej 5 lub 7 cali, wbudowanym w górną część konsoli centralnej. Wszystkimi funkcjami można sterować korzystając z przełączników znajdujących się na kierownicy lub pod wyświetlaczem. Opcjonalnie również dostępny jest pilot zdalnego sterowania.

Jednym z priorytetów był rozwój systemu HMI, czyli rozwiązań wspomagających  komunikację na linii człowiek-samochód, które sprawiają, że urządzenia są proste w obsłudze i pozwalają kierowcy skupić się na jego głównym zajęciu, czyli prowadzeniu samochodu. Jesteśmy jednym z niewielu producentów na rynku, który umożliwia obsługę wszystkich funkcji multimedialnych za pomocą przełączników umieszczonych na kierownicy. – powiedział Thomas Ahlborg, dyrektor ds. projektu nowego Volvo S60.

Dźwięk najwyższej klasy
Nowe Volvo S60 jest jednym z pierwszych samochodów na świecie, który wykorzystuje technologię MultEQ firmy Audyssey Laboratories – technologię znaną z sal kinowych. MultEQ usuwa zakłócenia spowodowane akustyką kabiny i sprawia, że dla każdego z pasażerów dźwięki płynące z kabiny są czyste i wyraźne. System nosi nazwę Premium Sound i składa się ze wzmacniacza klasy D o mocy 5x130W, 12 głośników, które obsługują standard Dolby Digital z Dolby Pro Logic II Surround oraz 7 calowego wyświetlacza. System potrafi odtwarzać płyty CD oraz DVD z muzyką zapisaną w formacie MP3, ACC oraz WMA. Ponadto obsługuje filmy nagrane w formacie AVI oraz Video DivX. Premium Sound obsługuje również standard Bluetooth oraz streaming audio (A2DP).

Poza najwyższej klasy system audio – Premium Sound, nowe Volvo S60 umożliwia wybór spośród trzech innych konfiguracji:

    * Performance – wzmacniacz 4x20W, sześć głośników i wyświetlacz o przekątnej 5 cali
    * High Performance – wzmacniacz 4x40W, osiem głośników i wyświetlacz o przekątnej 5 cali
    * High Performance Multimedia – wzmacniacz 4x40W, osiem głośników oraz opcjonalnie nawigacja wraz z 7 calowym wyświetlaczem.

Wszystkie systemy posiadają złącze AUX, a system High Performance Multimedia oraz Premium Sound posiada złącze USB – umożliwia ono podłączenie przenośnych odtwarzaczy MP3 oraz iPodów i iPhone’ów.

Czyste powietrze na najwyższym poziomie
W nowym S60 zaimplementowano system elektronicznej kontroli klimatu – ECC (ang. Electronic Climate Control), który zapewnia automatyczną regulację zarówno temperatury wewnątrz samochodu jak i siły nawiewu. Opcjonalnie można wyposażyć samochód w system zarządzania jakością powietrza IAQS (ang. Interior Air Quality System), który zapobiega przedostawaniu się do wnętrza samochodu nieprzyjemnych zapachów.

Wnętrze nowego Volvo S60 cechuje się innowacyjnym podejściem do dwóch obszarów: formy i technologii. Projektując wnętrze nowego Volvo oparliśmy się na sportowo-funkcjonalnym charakterze tego sedana. Wykorzystaliśmy najlepsze materiały i najnowsze opracowane technologie. Dzięki temu otrzymaliśmy samochód, z którym nie mogą się równać żadne inne wcześniejsze modele Volvo – podsumował Thomas Ahlborg.

 

źródło: Volvo

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *