Utrzymanie samochodu – ile kosztuje?

Szczególnie dla osób, które przez długi czas miały komfort korzystania z własnego środka lokomocji. Dojazdy do pracy, zawożenie dzieci do szkoły, zakupy, odwiedziny u rodziny, wyjazdy na wakacje. To wszystko jest znacznie łatwiejsze od organizacji, kiedy posiadamy własne auto. Trzeba jednak pamiętać o tym, że komfort ten ma swoją cenę. I nie dotyczy ona tylko kosztu zakupu samochodu, który jest wydatkiem jednorazowym, wynoszącym od kilku do nawet kilkuset tysięcy. Dochodzą również koszty stałe, związane z eksploatacją i utrzymaniem samochodu. O tym napiszemy poniżej.


Ubezpieczenie i przegląd

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Zależnie od wieku właściciela i stażu bycia kierowcą, a także wcześniejszej historii szkód, ubezpieczenie OC może kosztować od 400 do nawet 1500 złotych rocznie. W przypadku nowych samochodów należy także rozważyć zakup ubezpieczenia AC, który zapewnia pokrycie szkód wynikłych z winy kierującego. Wysokość takiego ubezpieczenia także zależna jest od historii, jak również wieku, modelu i wartości ubezpieczanego samochodu. Ile przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie AC? Tu kwoty wahają się od 1000 do nawet 5000 złotych. Nie zapomnijmy także o okresowych przeglądach, które są konieczne aby dopuścić samochód do ruchu drogowego. Cena przeglądu to ok 100 do 150 złotych.

Serwis samochodu

Pozostawmy sprawy czysto formalne z boku i przejdźmy do rzeczy związanych z techniką i obsługą samochodu. Samochód jest to pojazd mechaniczny, który wymaga regularnego serwisowania aby działał sprawnie i niezawodnie. Podstawowe czynności serwisowe, o których musi pamiętać każdy kierowca to wymiana oleju, filtrów, płynu chłodniczego, hamulcowego, a także kontrola i wymiana klocków hamulcowych, wymiana opon (sezonowo). Roczne wydatki z tytułu napraw i serwisów mogą kosztować od 2 do nawet 5 tysięcy złotych. Duży wpływ na cenę, którą będziemy musieli zapłacić ma miejsce, w którym samochód serwisujemy. Autoryzowane stacje obsługi są zwykle droższe od niezależnych warsztatów samochodowych.

Tankowanie samochodu

Niewątpliwie największym kosztem związanym z użytkowaniem auta jest jego tankowanie. Szczególnie teraz, kiedy ceny paliwa są tak wysokie, że sięgają około 8 złotych za benzynę i 3,50 za LPG. Im więcej jeździmy, tym koszty paliwa wyższe. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed zakupem auta i wybrać taki samochód, który ma relatywnie niskie spalanie. Do takich aut można zaliczyć samochody hybrydowe i elektryczne. Ile zapłacimy miesięcznie za paliwo? Przyjmując że będziemy jeździć około 1000 km miesięcznie, średnia cena paliwa to 8 złotych, a spalanie wynosi 7 litrów, to zakup paliwa może kosztować nas około 550 do 600 złotych miesięcznie!

Nieprzewidziane wydatki

Mając na utrzymaniu samochód, nie można wyeliminować nieprzewidzianych wydatków. Usterka wymagająca pilnej naprawy, uszkodzona opona, którą trzeba wymienić na nową i wiele wiele innych. Nieprzypadkowo o samochodzie mówi się że jest to studnia bez dnia. Trudno jednak sobie wyobrazić wygodne życie bez tej studni. Jeśli jednak masz problemy aby związać koniec z końcem i wysupłać dodatkowe pieniądze na pilne wydatki, pamiętaj że są kredyty pozabankowe. Pożyczając pieniądze, możesz je przeznaczyć na dowolny cel, również ten związany z eksploatacją i użytkowaniem samochodu.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *