Światowa premiera Alfa Romeo 4C Concept

Ten kompaktowy „supercar” posiada „duszę” prawdziwego sportowego samochodu, zgodnie z wartościami marki Alfa Romeo, jakimi są osiągi, włoski styl i techniczna doskonałość, a których celem jest maksymalna przyjemność prowadzenia w warunkach całkowitego bezpieczeństwa.

Nowa koncepcyjna wersja Alfy prezentuje klasyczną formułę dwuosobowego samochodu coupé z napędem na tylne koła i centralnie umieszczonym silnikiem, o długości około 4 metrów i rozstawie osi mniejszym niż 2,4 metra: są to wymiary, gwarantujące kompaktową wielkości samochodu, podkreślając jednocześnie jego elastyczności. Styl i opływowe nadwozie, wyróżniające zewnętrzne linie, mają również swoje odzwierciedlenie w środku. Jest to zasługa charakterystycznego wnętrza pojazdu oraz znajdujących się w nim urządzeń odzwierciedlających sportową „duszę” tego samochodu.

Technologia i materiały zastosowane w Alfie Romeo 4C Concept wywodzą się z modelu 8C Competizione – włókno węglowe, aluminium, napęd na tylne koła – oraz modeli Alfa Romeo dostępnych obecnie w sprzedaży: benzynowy silnik o pojemności 1750 z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem, skrzynia biegów „Alfa TCT” z podwójnym suchym sprzęgłem oraz selektor kontroli dynamicznej pojazdu Alfa DNA.
Samochód ten to po prostu 100-procentowa Alfa. Jego sportowa „dusza” daje niepowtarzalne odczucia podczas prowadzenia, zarówno na drodze, jak i na torze wyścigowym, czyli tam gdzie prędkość i przyspieszenie stają się jeszcze większym wyzwaniem.

Nowy koncepcyjny samochód, stworzony z wykorzystaniem doświadczenia zdobytego dzięki modelom 8C Competizione i 8C Spider, wyposażony jest w tylny napęd, podobnie do ekskluzywnych samochodów sportowych i kieruje się tą samą filozofią, opartą na osiągnięciu maksymalnej przyjemności prowadzenia i charakterystycznej dla Alfa Romeo zwrotności na drodze. Modelom 8C Competizione i 8C Spider cel ten udaje się osiągnąć głównie dzięki ich ogromnej mocy, podczas gdy koncepcyjna wersja Alfy Romeo 4C charakteryzuje się mniejszą wagą, możliwą do osiągnięcia dzięki zastosowaniu włókna węglowego, gwarantując wyjątkową zwrotność przy stosunku masy do mocy wynoszącym mniej niż 4 kg/KM. Wewnątrz, tam gdzie znajduje się przestrzeń dla kierowcy i pasażera, nadwozie w całości wykonane jest z włókna węglowego, zaś konstrukcję tylnej ramy i klatki bezpieczeństwa wykonano z aluminium. Wynik końcowy to znaczne ograniczenie masy, wynoszącej mniej niż 850 kg, jak również optymalizacja środka ciężkości pojazdu, co bardzo korzystnie wpływa na zwrotność i sterowność na wymagających trasach.

Nazwa „4C Concept”  jest zapowiedzią przyjemności ze sportowej jazdy, którą może dać tylko niezwykły, 4-cylindrowy benzynowy silnik turbo 1750 o mocy ponad 200 KM. Zaletą tego silnika, montowanego już w niektórych produkowanych modelach, np. Giulietta Quadrifoglio Verde, są najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, jak bezpośredni wtrysk paliwa, podwójny, ciągły wariator faz rozrządu, turbosprężarkę oraz system, „Scavenging”, który zapewnia bardzo szybką reakcję silnika i redukuje efekt tzw. „turbo dziury”.

Silnik Alfy Romeo 4C Concept, umieszczony centralnie z tyłu samochodu, zapewnia porównywalne lub lepsze osiągi niż silnik o pojemności 3 litrów, utrzymując zużycie paliwa na ograniczonym poziomie, co jest typowe dla kompaktowego, 4-cylindrowego silnika. Ten pełen energii silnik turbo-benzynowy 1750, współpracujący z nową, automatyczną skrzynią biegów „Alfa TCT” z podwójnym suchym sprzęgłem, wprowadzoną na rynek zaledwie kilka miesięcy temu w Alfie Romeo MiTo, a wkrótce również w modelu Giulietta, pozwala Alfie Roemo 4C Concept na osiągnięcie maksymalnej prędkość ponad 250 km/h i przyspieszenie od 0 do 100 km w poniżej 5 sekund. Samochód ten w idealny sposób wykorzystuje technologię Alfa DNA, prawdziwą filozofię, która łączy wszystkie technologie zastosowane w aucie, dając kierowcy satysfakcję i możliwość dostosowania samochodu do własnych potrzeb, podkreślając jednocześnie bardziej wyczynowy charakter modelu Alfa 4C Concept w porównaniu do innych samochodów dostępnych obecnie w sprzedaży.

Alfa Romeo 4C Concept posiada niezwykle wyszukany układ zawieszenia (czworobok z przodu, kolumna MacPhersona z tyłu), który zapewnia maksymalną zwrotność i przyczepność na drodze. Rozwiązanie to, wraz z napędem na tylne koła i ponadprzeciętnym stosunkiem masy do mocy, zapewnia charakterystyczną dla samochodów Alfa Romeo przyjemność prowadzenia, która jest jeszcze większa dzięki rozłożeniu masy (40% na przedniej osi i 60% na osi tylnej).

Model Alfa 4C Concept kontynuuje sportową tradycję marki, nawiązując do jej początków, kiedy zwrotność i stosunek masy do mocy stanowiły klucz do sukcesu samochodów wyczynowych, jednocześnie łącząc te aspekty z samochodami Alfa Romeo, które codziennie wyjeżdżają na drogi.
Samochód ten nie jest jedynie marketingową stylizacją stworzoną specjalnie na targi motoryzacyjne. Będzie on dostępny w sprzedaży w roku 2012, a jego celem jest wzmocnienie globalnego rozwoju marki Alfa Romeo.

 

źródło: Alfa Romeo

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *