Polisowy Ekspert – wybierz najlepszą ofertę ubezpieczenia pojazdu!

Każdy kierowca musi pamiętać o terminowym opłaceniu polisy OC, a wielu kierowców dodatkowo także AC. Zwłoka w zapłacie skutkuje ogromnymi karami pieniężnymi. Kto właściwie musi posiadać ubezpieczenie OC i AC i od czego zależy wysokość składek? Polisowy Ekspert pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę!

 

 

Ubezpieczenie samochodu – kto musi je posiadać?

Ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego. OC to inaczej ochrona odpowiedzialności cywilnej kierowcy. Jest to polisa, która chroni kierowcę w przypadku ewentualnej szkody powstałej w związku z ruchem jego pojazdu. Jeżeli wydarzy się szkoda, polisa OC chroni obie jej strony. Strona poszkodowana otrzymuje rekompensatę finansową za zaistniałą szkodę, a jej sprawca ma zapewnioną ochronę majątku. Odszkodowanie wypłacane jest przez ubezpieczyciela, a nie z kieszeni sprawcy wypadku. Ubezpieczenie OC obejmuje szkody związane z ruchem pojazdu, a więc wszelkie kolizje, wypadki drogowe i potrącenia.

Ubezpieczenia OC i AC – czym się różnią?

Jak już wspominaliśmy, OC jest ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej i jest obowiązkowe. Ubezpieczenie AC czyli autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Pokrywa ono ewentualne zaistniałe szkody własne, zabezpiecza też mienie na wypadek kradzieży, aktów wandalizm czy zniszczeniom spowodowanym przez działanie pogody. Wysokość składki ubezpieczenia AC, podobnie, jak OC jest obliczana na podstawie wartości samochodu. Główną różnicą między tymi dwoma polisami jest zakres ochrony. OC pokrywa szkody osoby poszkodowanej, AC natomiast szkody własne. Poza tym, w przypadku polisy OC jej zakres jest taki sam bez względu na zakład ubezpieczeń. Zakres AC może być różny w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zakup polisy OC razem z AC to zdecydowanie najlepsze wyjście dla każdego kierowcy, który lubi czuć się bezpiecznie na drodze. 

Co ma wpływ na wysokość AC i OC?

Na wysokość OC i AC wpływ ma wiele czynników. W przypadku polisy OC, znaczenie ma nie tylko sam pojazd, czyli jego marka, stan, przebieg czy miejsce postoju, ale również kwestie związane z samym właścicielem pojazdu, a więc jego wiek, doświadczenie, bezwypadkowa jazda. Osoby, które prawo jazdy posiadają od kilku czy kilkunastu lat, z pewnością zakupią tańszą polisę niż nowi kierowcy. Zdecydowanie najwięcej za ubezpieczenie OC płacą osoby młode, które przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe uważane są za najbardziej ryzykowne na drodze.

 

Na wysokość składki ubezpieczenia AC wpływ mają przede wszystkim czynniki związane z pojazdem, czyli jego wiek i wartość. Starszy samochód ma niższą wartość. Poza tym niektórzy ubezpieczyciele ubezpieczają tylko te samochody, które nie mają więcej niż 15 lat. Oprócz wieku i wartości samochodu, pod uwagę brane jest także miejsce parkowania pojazdu. Oczywiste jest, że parkowanie we własnym garażu jest znacznie bezpieczniejsze dla pojazdu niż zostawianie go na parkingu bez monitoringu. Im większe jest ryzyko szkody, tym składka AC będzie wyższa. 

Polisowy Ekspert – ubezpieczenia w pigułce

Polisowy Ekspert to serwis, który pozwala na wybór najkorzystniejszej oferty polisy ubezpieczeniowej. W serwisie dostępna jest porównywarka ofert i produktów, pozwalająca na wybór najlepszej opcji ochrony siebie i bliskich. Na stronie dostępny jest także blog pełen przydatnych informacji na temat polis ubezpieczeniowych i ich zakresu. Blog dostępny jest pod adresem: https://polisowyekspert.pl/blog/.

 

Artykuł zewnętrzny

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *