Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego – jakie i ile kosztuje?

do czerpania przyjemności ze swojego hobby. Jednak skompletowanie wyposażenia “od zera” nie jest łatwym zadaniem. Jakie podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego jest niezbędne i najważniejsze – ile kosztuje?




Podstawowe wyposażenie warsztatu

Aby warsztat był w pełni funkcjonalny, powinno się w nim znaleźć kilka niezbędnych elementów. Po pierwsze, są to meble warsztatowe, które pozwolą na przechowywanie narzędzi i utrzymanie porządku w warsztacie. To niezwykle ważne, żeby optymalnie zarządzać dostępnym miejscem oraz dbać o porządek w miejscu pracy. Narzędzia zawsze na swoim miejscu, to klucz do wysokiej efektywności podczas napraw.


W podstawowym wyposażeniu warsztatu samochodowego na pewno należy uwzględnić bogaty zestaw śrubokrętów, kluczy płaskich, nasadowych i nietypowych, jeśli takowe występują w aucie, którym będziemy się zajmować. Budując warsztat z myślą o pracy zarobkowej, musimy od razu uwzględnić zakup specjalistycznych nietypowych kluczy (można znaleźć gotowe zestawy).

 

W warsztacie typowo samochodowym niezbędny będzie również lewarek (najlepiej hydrauliczny, żeby nie tracić czasu na prostą czynność podnoszenia samochodu) oraz podpory samochodowe, tzw. kobyłki. Bardzo przydatna podczas prac może się również okazać wyciągarka elektryczna – za kilkaset złotych kupimy podstawową wersję i znacznie ułatwimy sobie pracę.

 

Warto wyposażyć się również w podstawowe narzędzie diagnostyczne. Umożliwi ono na szybką lokalizację usterek, które na pierwszy rzut oka nie są zbyt oczywiste. Takie narzędzie pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, który byłoby przeznaczony na samo szukanie usterki. Szczególnie w przypadku nowszych modeli aut.

 

W bardziej profesjonalnych warsztatach niezbędny będzie podnośnik hydrauliczny, który pozwoli na szybkie uniesienia auta i komfortową pracę.

Jakie podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego potrzebujemy?

Podsumowując kompletowanie niezbędnego wyposażenia warsztatu samochodowego, poniżej prezentujemy gotową listę podstawowych elementów wyposażenia, z krótkim uzasadnieniem zakupu każdej z pozycji:

  • Meble warsztatowe – podstawowy rodzaj wyposażenia. Pozwala na przechowywanie narzędzi oraz części i zachowanie porządku. Dobre meble charakteryzują się wytrzymałością oraz odpowiednimi zabezpieczeniami, jednak w przypadku amatorskich i hobbystycznych warsztatów sprawdzą się również bardziej klasyczne modele.

  • Klucze i śrubokręty – jest to podstawowe narzędzie pracy każdego mechanika. Bez nich trudno wyobrazić sobie większość napraw. Warto mieć klucze i śrubokręty różnego typu i różnej wielkości, aby nie zostać zaskoczonym podczas naprawy jakiegokolwiek auta.

  • Lewarek – szybkie podniesienie auta w celu ściągnięcia koła czy wymiany oleju za pomocą lewarka, jest przydatne nawet jeśli posiadamy w warsztacie podnośnik. Lewarek do mniejszych prac jest niezbędny.

  • Wyciągarka elektryczna – ułatwia pracę przy cięższych naprawach, np. naprawa skrzyni biegów, zawieszenia czy wymiana rozrządu, która w niektórych autach wymaga podniesienia silnika.

  • Wiertarka i szlifierka – Trudno wyobrazić sobie warsztat, który nie posiada choćby najprostszej wiertarki i szlifierki. Elektronarzędzia tego rodzaju są niezbędnym wyposażeniem warsztatu samochodowego. Najtańsze wiertarki i szlifierki można kupić już za ok. 100 złotych. 

  • Narzędzia diagnostyczne – pozwalają na wykrycie trudnych do zdiagnozowania usterek. Dzięki użyciu takich narzędzi naprawa jest znacznie szybsza i bardziej kompleksowa. Co więcej, ich koszt w podstawowej wersji również nie jest szczególnie wysoki.

  • Kompresor – bardzo przydatny sprzęt, który można zaliczyć do niezbędnego wyposażenia warsztatu. Sprężone powietrze można wykorzystać w wielu sytuacjach, takich jak choćby napompowanie kół albo czyszczenie z kurzu trudno dostępnych miejsc. Kompresor o pojemności 100 litrów to koszt około 800 złotych.

  • Spawarka – najtańsze spawarki dostępne są już od kilkuset złotych. Używanie spawarki wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, jednak opłaca się je nabyć, ponieważ jest to niezwykle użyteczne urządzenie. W pewnych naprawach spawarka jest wręcz niezastąpiona i warto w nią zainwestować.

Więcej elementów wyposażenia warsztatu znajdziecie na jptech-maszyny.pl.


wyposażenie warsztatu samochodowego

Ile kosztuje wyposażenie warsztatu samochodowego?

Koszt wyposażenia warsztatu samochodowego różni się w zależności od jego docelowej wielkości, oraz ilości i jakości narzędzi. Istotną kwestią jest również to, czy jest to warsztat profesjonalny czy hobbystyczny. 


W przypadku profesjonalnych warsztatów koszt wyposażenia wyniesie od 20 do 100 tysięcy złotych. Największym wydatkiem może się jednak okazać nieruchomość, w której chcemy prowadzić warsztat. Zakup działki i budynku może znacznie przekroczyć koszt wyposażenia warsztatu, więc jeśli mamy taką możliwość, warto zaaranżować własne zasoby lub na początek wynająć budynek.

 

Profesjonalne narzędzia, podnośniki itp. są znacznie droższe od podstawowego, amatorskiego wyposażenia. Koszt wyposażenia amatorskiego warsztatu samochodowego nie powinien na początek przekroczyć 3000-5000 złotych, w zależności od jakości kupowanych narzędzi. Przeznaczając taką kwotę, możemy rozpocząć majsterkowanie przy autach i na bieżąco uzupełniać ewentualne braki w wyposażeniu.

Używane wyposażenie warsztatu

Chociaż kompletne wyposażenie warsztatu może okazać się kosztownym przedsięwzięciem, to istnieje sposób na znaczne obniżenie tej kwoty – kupując używane elementy wyposażenia warsztatu, możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.


Używane narzędzia można kupić za ułamek pierwotnej ceny, co jest bardzo atrakcyjną opcją dla początkujących mechaników. Poszukiwanie używanego sprzętu jest dobrym pomysłem szczególnie w przypadku droższego wyposażenia, takiego jak podnośnik hydrauliczny czy profesjonalne meble warsztatowe.

 

Gdzie można znaleźć używane wyposażenie do warsztatu? Są to wszelkiego rodzaju portale aukcyjne czy też portale z lokalnymi ogłoszeniami. Bardzo wiele osób ogłasza się, że ma do sprzedania bardzo użyteczne przedmioty w dobrym stanie za niską kwotę, a czasem nawet do oddania za darmo.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3211

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *