Obchody trzech ważnych rocznic

50. urodziny modelu Giulia, 50 lat toru próbnego Balocco i pięć dekad działalności  Registro Italiano Alfa Romeo (R.I.A.R.).

Rok 2012 to dla Alfy Romeo święto 50. rocznicy narodzin Giulii − modelu szczególnego w stuletnich dziejach marki, który zadziwił świat technicznym i kreatywnym potencjałem Alfy Romeo, przeżywającej wówczas okres wyjątkowej prosperity.

Wytworny styl w połączeniu z innowacyjną techniką oraz doskonałymi osiągami i niezawodnością, to tylko niektóre z powodów, które złożyły się na sukces tego samochodu. W latach 1962-1977 sprzedaż różnych wersji nadwoziowo-silnikowych wyniosła okrągły milion egzemplarzy, osiągając znaczący poziom, także w skali międzynarodowej. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że swą pozycję jednej z najsłynniejszych ikon Alfy Romeo w świecie motoryzacji, Giulia zawdzięcza głównie sukcesowi komercyjnemu i uznaniu szerokiej Klienteli.

Światowa premiera prasowa Giulii TI odbyła się 27 czerwca 1962 roku na torze Monza, a więc tam, gdzie Alfa Romeo testowała swe konstrukcje wyczynowe aż do początku lat siedemdziesiątych XX wieku i gdzie zdobyła tak wiele laurów w wyścigach. Kolejna, wspaniała Alfa Romeo Giulia Sprint GTA stanęła ponownie do oficjalnej konkurencji na torze Brianza już trzy lata później.

„Na cześć” Alfy Romeo Giulii powstało specjalne logo, nawiązujące do słynnej reklamy „designed by the wind” (stylizowana wiatrem), akcentującego niezwykły ówcześnie, a godny uznania nawet dzisiaj, współczynnik aerodynamiczny Cx=0,34. Był to wynik rewolucyjnego i w znacznej mierze indywidualizowanego designu, dzięki któremu ten „sportowy sedan” Alfy Romeo zawsze błyszczał na tle konkurencji rynkowej.

Okazją dla uczczenia święta Giulii przez kluby Alfy Romeo, entuzjastów tej marki i fanów motoryzacji z całego świata, było spotkanie na torze próbnym Balocco w dniu 24 czerwca br. Wybór tego miejsca związany był z 50. rocznicą ukończenia budowy toru (rok 1962). Odległy o 60 km od Mediolanu tor Balocco (Circuito di Balocco) znajduje się w gminie Vercelli (Piemont), a całość infrastruktury zajmuje powierzchnię 190 hektarów. Alfa Romeo była jednym z pierwszych europejskich producentów motoryzacyjnych mających w dyspozycji tego typu obiekty do celów testowych i badawczo-rozwojowych, zarówno bolidów wyścigowych, jak i samochodów seryjnych. Pierwszym użytkownikiem toru, posiadającego szereg trudnych zakrętów i przeszkód, symulujących możliwie wiernie prawdziwe warunki wyścigu, był oficjalny dział sportu Alfa Romeo − Autodelta.

Wszystkie kolejne modele samochodów, poczynając od Giulii, testowane były w Balocco, dzięki czemu Alfa Romeo mogła umocnić pozycję lidera w kategoriach dynamiki osiągów − istotnego elementu światowej renomy tej marki. Infrastruktura Balocco obejmuje dzisiaj ponad 80 km torów i nawierzchni wszelkiego rodzaju, na których prowadzić można kompleksowe testy eksploatacyjne, nie tylko samochodów osobowych, ale także ciągników rolniczych i drogowych oraz pojazdów ciężarowych i specjalnych.

CZYTAJ DALEJ  Audi rozpoczyna sprzedaż modeli S1 i S1 Sportback

Wśród samochodów udających się prosto z Balocco do Anglii, na zaliczaną do najciekawszych imprez motoryzacyjnych „Goodwood Festival of Speed” (od 28 czerwca do 1 lipca br.) znajduje się nowa Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde. Dla całego teamu Alfy Romeo będzie to okazja do odwiedzin Klubów Alfy Romeo w siedmiu krajach na trasie podróży: Włoch, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii oraz Wielkiej Brytanii. Zdjęcia i video ze spotkań oraz przebiegu „światowej garden-party motoryzacji” zamieszczone będą w Internecie na www.goodwood.alfaromeo.com oraz http://twitter.com/alfa_giulietta.

Piątą dekadę działalności obchodzi także Registro Italiano Alfa Romeo (R.I.A.R), jeden z dwóch (oprócz Scuderia del Portello) oficjalny, fabryczny klub Alfy Romeo. Założony w roku 1962, R.I.A.R należy dzisiaj do najbardziej prestiżowych stowarzyszeń tego rodzaju, zrzesza około dwóch tysięcy członków,  zarządza kolekcją najrzadszych i najcenniejszych samochodów Alfa Romeo, a jego kalendarz wypełniony jest licznymi imprezami, zarówno we Włoszech, jak i zagranicą. Półwiecze swego istnienia „Registro” świętował z udziałem swych członków oraz instytucji lokalnych w sobotę 23 czerwca na torze Cremona, gdzie debiutujący w roku 1924 samochód „P2” zdobył pierwsze mistrzostwo świata dla marki Alfa Romeo.

Historia modelu Alfa Giulia:
Pierwsze samochody Alfa Romeo Giulia zostały wprowadzone do produkcji w roku 1962. Auto to było wytwarzane w wielu wersjach nadwoziowych i samochody te miały charakter sportowy. Podstawowa odmiana Alfa Romeo Giulia 1600 TI o pojemności 1600 cm³ osiągała prędkość maksymalną 165 km/h i rozpędzała się do prędkości 100 km/h w ciągu 14,7 s. To bardzo dobry wynik, jak na 5-osobowy samochód z nadwoziem sedan wytwarzany w 1962 r. Rok później Alfę Giulia wyposażono w jeszcze mocniejszy silnik, otrzymała ona oznaczenie Super.
 
Silnik wykonany był ze stopów lekkich. W kadłubie osadzone są mokre tuleje cylindrowe a poniżej tulei znajduje się wał korbowy podparty na 5 łożyskach. Dwa wałki rozrządu umieszczone są w głowicy i uruchomiają zawory ustawione względem siebie pod kątem 80°, w układzie V (widlastym). Paliwo przygotowywane jest w dwugardzielowym gaźniku typu Solex.

Nadwozia dla tego modelu opracowywały takie firmy jak Bertone, Pininfarina i Zagato.

Dane techniczne samochodu Alfa Romeo Giulia 1600 TI

  • Nadwozie samonośne, 2-drzwiowe, 5-miejscowe
  • Silnik 4-suwowy, 4-cylindrowy rzędowy, chłodzony cieczą, umieszczony z przodu auta i napędzający koła tylne
  • Pojemność skokowa – 1570 cm³
  • Moc maksymalna – 67,7 kW (92 KM) przy 6000 obr/min
  • Stopień sprężania – 9:1
  • Skrzynia przekładniowa 5-biegowa synchroniczna
  • Hamulce przednie i tylne tarczowe
  • Ogumienie o wymiarach 155SR15 lub 165SR14
  • Długość/szerokość/wysokość – 414/156/143 cm
  • Rozstaw osi – 251 cm
  • Masa własna pojazdu – 1060 kg
  • Prędkość maksymalna – 165 km/h
  • Zużycie paliwa – 7,5 – 13,5 l/100 km
CZYTAJ DALEJ  Nowa Kia Rio

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *