Nowy Peugeot 308

Dzięki projektantom i konstruktorom Peugeot nowy kompaktowy hatchback imponuje odważną stylistyką, intuicyjnie prostą obsługą, nowoczesną konstrukcją oraz wyrafinowanym designem i wysoką jakością wykonania. Za sprawą modułowej platformy EMP2, nowy Peugeot 308 wyróżnia się kompaktowymi wymiarami, obniżoną masą własną (-140 kg w porównaniu do poprzednika) oraz wzorcowo niskim w tej klasie poziomem emisji CO2 (nawet poniżej 85 g/km, w zależności od wersji). Wyrafinowane stylistycznie wnętrze oraz nowoczesne wskaźniki i zegary (i-cockpit Peugeot) dają przedsmak wyjątkowych wrażeń podczas jazdy. Wysoka jakość wykonania, będąca efektem niezwykle ambitnych założeń konstrukcyjnych, pozycjonuje model w czołówce segmentu i potwierdza zwrot marki Peugeot w stronę wyższych sektorów rynku.


Nowa koncepcja hatchbacka. Nowy Peugeot 308 posiada wszystkie najważniejsze cechy, jakich oczekuje się od pojazdu z segmentu C, czyli kompaktowe nadwozie (długość: 4,25 m oraz wysokość: 1,46 m), przestronne wnętrze oraz pojemny bagażnik (470 litrów mierzone do poziomu rolety). Niemniej model ten oferuje znacznie więcej, stanowiąc niezwykle atrakcyjną i oryginalną propozycję, która ma przyciągnąć do marki Peugeot nowych klientów.


Stylistyka – w prostocie siła. „Nowy Peugeot 308 wyróżnia się prostą, a jednocześnie zaawansowaną technologicznie stylistyką nadwozia, która znamionuje moc i jakość ukrytą w jego wnętrzu. ”Gilles Vidal, Dyrektor ds. Stylistyki Peugeot. Dzięki swym kompaktowym wymiarom, świetnie dobranym proporcjom, obniżonej masie własnej oraz nadwoziu, które odzwierciedla wysoki stopień zaawansowania technologicznego użytych komponentów mechanicznych, nowy Peugeot 308 może się pochwalić wyrazistą, muskularną i dynamiczną sylwetką. Jakość wykonania i wykończenia nawet najdrobniejszych szczegółów w pełni odzwierciedla charakter pojazdu.


Kolejnym elementem, który wyróżnia sylwetkę nowego Peugeot 308, jest oświetlenie. Przód pojazdu zdobią smukłe lampy wykonane całkowicie w technologii LED, które precyzją obróbki i zarysem przypominają lśniące szlachetne kamienie, jednocześnie tworząc koci i niezwykle technologiczny wygląd tej części nadwozia. Reflektory tego typu dostępne są w standardzie w wyższych opcjach wyposażenia, co stanowi unikalne rozwiązanie w tym segmencie. Stylistyka wysokiej próby jest widoczna również w tylnej części nadwozia, gdzie odnajdziemy charakterystyczny dla marki potrójny „ślad pazurów” świateł wykonanych w technologii LED, podkreślających nowoczesny i dyna-miczny charakter pojazdu. Nowy Peugeot 308 posiada wszystkie typowe elementy DNA marki.

Wyrafinowane, nowoczesne wnętrze, które zachwyca śmiałą stylistyką. „Po zajęciu miejsca w kabinie odkrywamy świat wyrafinowanej stylistyki, która w segmencie samochodów kompaktowych stanowi niespotyka-ną dotąd ofertę. Uwagę zwraca w szczególności innowacyjny i intuicyjnie prosty w obsłudze kokpit – Peugeot i-cockpit.” Vincent Devos, Product Manager Peugeot 308

Wnętrze 308 zapewnia wyjątkowe doznania z jazdy. Jego rozplanowanie pozwala na całkowicie intuicyjną obsługę, co podczas jazdy dodatkowo oddziałuje na zmysły. Niewielka kierownica potęguje wrażenie pełnej kontroli nad pojazdem, umieszczone wysoko zegary umożliwiają odczyt danych o pojeździe bez konieczności odrywania wzroku od drogi, a nowatorska konsola środkowa oraz duży ekran dotykowy o przekątnej 9,7” poprawiają intuicyjność obsługi. Dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego możliwe było skupienie wielu funkcji w jednym miejscu, co znacznie upraszcza kontrolowanie pojazdu. Ponadto pozwoliło to konstruktorom na stworzenie prostej i czystej stylistycznie deski rozdzielczej o niewielkiej liczbie przycisków i przełączników. Znakomitym przykładem tak oryginalnego podejścia, gdzie czystość formy odzwierciedla technologiczne zaawansowanie, jest pokrętło regulacji siły głosu niemal żywcem wzięte z ekskluzywnego domowego zestawu audio.    


Wydajność, która przekłada się na lepszą dynamikę i niższą emisję CO2. „Dzięki zastosowaniu nowej modułowej platformy EMP2 pojazd zapewnia niepowtarzalne doznania z jazdy. Znaczne obniżenie masy własnej ma bezpośredni wpływ na poprawę dynamiki oraz charakterystyki prowadzenia nowego Peugeot 308.” Laurent Declerck, Kierownik Projektu Peugeot 308.

Wyjątkowe wrażenia z jazdy nowym Peugeot 308 to wynik wieloletniego doświadczenia i bogatej wiedzy Peugeot w budowie zaawansowanych układów kierowniczych i zawieszenia. Niebagatelny wpływ na radość z prowadzenia ma tu również zastosowanie nowej platformy EMP2 oraz kompaktowej kierownicy. Platforma EMP2 to konstrukcja wykorzystująca najnowsze osiągnięcia technologiczne, w których skład wchodzi 116 rozwiązań chronionych patentami. EMP2 w znacznym stopniu wpływa na poprawę właściwości dynamicznych pojazdu oraz ogólnie pojętego komfortu. Dzieje się tak za sprawą licznych systemów wspomagających kierowcę oraz niższej masy własnej auta (-140 kg w porównaniu z poprzednią generacją modelu), która umożliwia m.in. zdecydowaną redukcję poziomu emisji CO2. W rezultacie Peugeot 308 wyznacza nowe standardy, oferując emisję CO2 poniżej 85 g/km.


Ambitna strategia jakości. Nowy Peugeot 308 stanowi uosobienie rozpoczętej kilka lat temu przez Peugeot strategii, która zakłada wejście do wyższych sektorów rynku. Podstawowe założenie konstrukcyjne modelu, które zdominowało wszelkie działania projektantów i konstruktorów, to zapewnienie najwyższych standardów jakości. Każdy element i podzespół Peugeot 308 został starannie opracowany i wykonany z należytą starannością. Dla przykładu, pod względem wykonania panel instrumentów z jednej strony przywodzi na myśl starą szkołę zegarmistrzowską najwyższej próby, a jednocześnie charakteryzuje się niezwykle nowoczesną, „technologiczną” stylistyką, która odzwierciedla dynamiczny charakter pojazdu. Wysoka jakość przejawia się także w wyborze najlepszych gatunkowo materiałów oraz poprzez zastosowanie chromu i fortepianowej czerni.  

 
Produkowany we Francji. Nowy Peugeot 308 produkowany będzie w zakładach w Sochaux we Francji, a fabryki w Trémery i Douvrin dostarczać będą jednostki napędowe. Po raz pierwszy nowy Peugeot 308 zostanie zaprezentowany 10 września 2013 roku podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie, a w europejskich salonach pojawi się jesienią 2013 roku.

źródło: Peugeot

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3210

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *