Nissana Juke Nismo – premiera

24-godzinny wyścig Le Mans – będzie miała miejsce światowa premiera produkcyjnej wersji Nissana Juke Nismo. Samochód zostanie zaprezentowany obok pionierskiego Nissana DeltaWing i Juke-R. Po wcześniejszych pokazach wersji koncepcyjnej na Salonach Motoryzacyjnych w Tokio i Genewie jest to pierwsza odsłona pojazdu, dzięki któremu na początku 2013 roku legendarne wyczynowe geny Nismo trafią wreszcie z toru wyścigowego na drogi publiczne.

W 2010 roku Nissan był pionierem w segmencie kompaktowych crossoverów, wprowadzając model Juke. Obecnie firma ma zamiar utrzymać pozycję lidera oferując pierwszy model crossovera o wyczynowych osiągach, czyli Nissana Juke Nismo.

Seria modeli Nismo, opracowana przez japoński dział Nissana odpowiadający za obecność marki w sporcie samochodowym i personalizację pojazdów, wyróżnia się indywidualizmem oraz sportowymi właściwościami jezdnymi, osiągami i atrakcyjnością, które począwszy od Juke będą dostępne także w popularnych modelach Nissana.

Nissan Juke Nismo to połączenie znanego już radykalnego stylu Nissana Juke – czyli niezwykłego zestawienia estetyki sportowego coupe z atutami pojazdu sportowo-użytkowego – z doświadczeniem Nismo w dziedzinie sportu samochodowego. Specjaliści Nismo zaprojektowali nowy pakiet aerodynamiczny, nadając Juke jeszcze bardziej efektywną, mocną i zdecydowaną sylwetkę. Nowy model można rozpoznać po obniżonych zderzakach, szerszych błotnikach, spojlerach progowych, zmodyfikowanym grillu oraz spojlerze na klapie bagażnika sterującym przepływem powietrza. Aerodynamiczne udoskonalenia ograniczają siłę wznoszącą działającą na przednią i tylną część pojazdu bez zwiększania oporu powierza, co pozytywnie wpływa na osiągi Juke Nismo. Eleganckie 18-calowe obręcze kół z lekkiego stopu z szerszymi oponami zapewniają lepszą przyczepność i podkreślają wyrazistość sylwetki Juke.

Juke Nismo jest wyposażony w tuningowaną wersję silnika benzynowego 1.6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem, inspirowaną jednostką zastosowaną w rewolucyjnym samochodzie DeltaWing przygotowanym przez Nissana do wyścigu Le Mans. Usztywnione zawieszenie i zmodyfikowany układ kierowniczy o bezpośredniej charakterystyce zapewniają bardziej sportowe właściwości jezdne i ułatwiają panowanie nad pojazdem. Nowy model będzie także oferowany z układem wektorowania momentu obrotowego, czyli rozwiązaniem poprawiającym przyczepność i stabilność w zakrętach.

Nismo to także zmiany w samej kabinie, gdzie koło kierownicy, pedały, wskaźniki, dźwignia zmiany biegów i wykończenie drzwi podkreślają sportowy charakter pojazdu. Specjalne sportowe fotele Nismo z zamszową tapicerką i czerwonymi szwami zapewniają lepsze trzymanie boczne w czasie dynamicznego pokonywania zakrętów.

Andy Palmer, Wiceprezes ds. Globalnego Planowania Produktów mówi: „Wprowadzenie Juke Nismo to kolejny przykład na to, jak bardzo staramy się, aby nasze innowacyjne i atrakcyjne produkty były dostępne dla każdego. Radykalna stylistyka i pionierski charakter sprawiły, że to właśnie Juke jest jednym z pierwszych modeli Nissana, które pojawią się w wersji przygotowanej przez specjalistów od osiągów i wyrazistego wizerunku z Nismo”.

Pomysł na Nissana Juke o wyczynowych osiągach pojawił się pod koniec ubiegłego roku. Wtedy powstał Juke-R, który początkowo miał ograniczać się do wersji koncepcyjnej, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie firma postanowiła wyprodukować limitowaną serię tego modelu.

W najbliższy weekend obok Juke-R stanie Juke Nismo, rozpoczynając nowy emocjonujący rozdział w historii kompaktowych crossoverów. Odtąd emblemat Nismo można będzie spotkać nie tylko na torze wyścigowym, ale także na zwykłej drodze.

Juke Nismo będzie produkowany przez Nissan Motor Manufacturing UK w Sunderland, czyli tam, gdzie pozostałe wersje Juke. Sprzedaż w Europie rozpocznie się na początku 2013 roku. Dalsze informacje oraz dane techniczne zostaną opublikowane bliżej terminu premiery rynkowej modelu. W późniejszym czasie Juke Nismo będzie oferowany także w Japonii i USA.

O firmie Nismo
Nismo jest ekskluzywną marką związaną z wyczynowymi pojazdami Nissana. Nazwa marki wywodzi się od założonej w 1984 roku Nissan Motorsports International Co. Ltd (Nismo) odpowiedzialnej za aktywność Nissana w sferze sportów samochodowych.

Również i dziś Nismo oferuje kierowcom unikatowe połączenie osiągów i technicznych innowacji. Każdy może poczuć przyjemność z jazdy samochodem poddanym tuningowi Nismo z wykorzystaniem rozwiązań sprawdzonych na torze wyścigowym.
 
Nismo uczestniczy w największych wyścigach samochodów turystycznych i sportowych, w tym w japońskiej serii SUPER GT oraz w Wytrzymałościowych Mistrzostwach Świata (WEC), 24-godzinnych wyścigach Le Mans oraz seriach Le Mans w Europie i USA.

W 2011 roku przygotowane przez Nismo wyścigowe Nissany GT-R pozwoliły wywalczyć tytuły mistrzowskie w klasyfikacji kierowców i zespołów SUPER GT oraz tytuł mistrza w klasyfikacji kierowców Mistrzostw Świata FIA GT1, natomiast silniki Nismo wygrały klasę LMP2 24-godzinnego wyścigu Le Mans oraz umożliwiły użytkującym je zespołom zwycięstwo w kategorii LMP2 Międzykontynentalnego Pucharu Le Mans (ILMC) i serii Le Mans. W 2012 roku Nissan dostarczył 14 silników zespołom rywalizującym w klasie LMP2. Nismo ma na koncie także tytuły w klasyfikacji kierowców i zespołów w Mistrzostwach Japonii w Formule 3.

Nismo oferuje samochód Nissan GT-R Nismo GT3 dopuszczony do wyścigów w szeregu mistrzostw na całym świecie.

Nismo opracował także niezwykły i przełomowy model LEAF Nismo RC – pierwszy na świecie w pełni elektryczny samochód wyścigowy, który publiczność mogła zobaczyć na torze przy okazji ubiegłorocznego 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Pojawienie się tego pojazdu zwiastuje początek nowej ery technicznie zaawansowanego sportu samochodowego o poszerzonych horyzontach możliwości.

Nismo utrzymuje kontakt z kibicami za pośrednictwem niezwykle popularnego Festiwalu Nismo w Japonii, gromadzącego co roku ponad 30 000 gości. Festiwal to prezentacja „Wyścigowego DNA Nissana” oraz samochodów i gwiazd ze sportowej przyszłości i teraźniejszości firmy.

 

źródło: Nissan

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3211

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *